7 mitai apie plaukų slinkimą: gydytoja pasakė, kas tiesa, o kas – melas

Autorius
ELLE Lithuania (reklama)

Plaukų slinkimas apipintas mitais, tačiau Sapiegos klinikos gydytoja dermatologė-trichologė Viktorija Vačiūnienė padeda atskirti tiesą nuo pramanų.

Reklama

  1. Sveikiems žmonėms plaukai neslenka. Netiesa. Plaukų slinkimas – natūralus procesas. Plaukai auga ciklais: augimo fazė trunka 2–6 metus, vėliau plaukai pereina į regresijos, o galiausiai – poilsio fazę, kuri baigiasi plauko iškritimu. Normalu, jei per dieną išslenka iki 100–150 plaukų.
  2. Stresas – pagrindinė slinkimo priežastis. Iš dalies tiesa. Stresas – dažna telogeninio slinkimo priežastis, tačiau plaukai gali slinkti ir dėl vitaminų trūkumo, hormoninių sutrikimų, infekcinių ligų, operacijų, gimdymo ar vartojamų vaistų. Stresas gali suaktyvinti uždegiminius procesus, sutrikdyti plaukų augimą.
  3. Maisto papildai – panacėja. Deja, ne panacėja, nors tinkamai parinkti papildai –svarbu. Plaukų slinkimą gali lemti folio rūgšties, geležies, cinko, B12 ir D vitaminų trūkumas arba vitamino A ir seleno perteklius. Prieš vartojant papildus būtina pasikonsultuoti su gydytoju ir atlikti išsamius kraujo tyrimus.
  4. Dažnas plaukų plovimas skatina slinkimą. Netiesa. Sveiki, augimo fazėje esantys plaukai stipriai įsitvirtinę odoje ir nei nuo šukavimo, nei nuo plovimo nekrinta. Iškrinta tik tie plaukai, kurie jau perėjo į telogeno fazę ar buvo pažeisti uždegimo.
  5. Šampūnai stabdo slinkimą. Deja, bet ne. Šampūnai turi minimalų poveikį, nes veikliosios medžiagos galvos odą veikia vos kelias minutes. Jos negali prasiskverbti į plaukų folikulus. Folikulai, lemiantys plauko grožį ir augimą, yra gilesniuose odos sluoksniuose – 3–5 mm po odos paviršiumi. Norint paveikti folikulus, reikia atlikti specialias procedūras ar naudoti gydytojo paskirtas priemones, kurios veikia giliau.
  6. Iškritę plaukai neatauga. Jeigu sergama randėjančios alopecijos forma, nauji plaukai nebeužauga. Tokiais atvejais svarbu kuo anksčiau diagnozuoti ligą ir sustabdyti jos progresavimą. Nesant randėjančios alopecijos, plaukai atauga. Kartais savaime, o kartais reikia paskatinti medikamentinėmis priemonėmis, regeneracinėmis procedūromis ar priežastinio veiksnio pašalinimu.
  7. Plinka tik vyresnio amžiaus žmonės. Netiesa. Androgeninė alopecija dažniausiai paliečia vyresnius vyrus, bet pasitaiko ir jaunoms moterims, pavyzdžiui, dėl policistinių kiaušidžių sindromo. Kai kurios alopecijos formos gali pasireikšti net vaikams.

Svarbiausia, problemą pastebėti anksti ir nedelsti kreiptis į gydytoją: Sapiegos klinikoje dirbantys gydytojai dermatologai-trichologai atlieka išsamią plaukų diagnostiką, sudaro individualų gydymo planą ir užtikrina nuoseklų gydymo procesą, atsižvelgdami į kiekvieno paciento poreikius nuo pirmosios konsultacijos iki rezultatų.

x