Jau daugiau nei 14 metų patirtį sukaupusi architektė, interjero dizainerė Justina Garbštė įsitikinusi – naujas, bet prastai įrengtas būstas praranda dalį vertės ir, atvirkščiai – kokybiškas investicinio būsto interjeras pakelia jo vertę, o gražūs ir funkcionalūs namai gerina gyvenimo kokybę.
Kas yra geras ir kokybiškas interjeras? Kokie bruožai jam būdingi?
Geras interjeras, mano galva, visų pirma remiasi apgalvota ergonomika, patogiu suplanavimu, logiškai išdėstytomis apšvietimo sistemomis ir gerai parinktomis kokybiškomis medžiagomis.
Kokybiškas interjeras nepaklūsta madai ar trumpalaikiams sprendimams. Tam, kad interjere sukurtume vertę, privalome apgalvoti ilgaamžius sprendimus: kokios spalvos ir raštai visuomet išlieka gražūs, nepavaldūs laikui, kurios medžiagos yra patvarios ir tarnauja ilgai, nebijo lengvų pažeidimų. Itin kruopščiai reikėtų rinktis grindų, virtuvės baldų, stalviršių, spintų, santechnikos įrenginių medžiagas. Be to, labai svarbūs kokybiški ir vertingi baldai. Geriau turėti mažiau, bet geros kokybės ir patvarius baldus nei masinės gamybos vienkartinio naudojimo.
Logiškas interjero suplanavimas. Koks jis?
Namuose turi būti patogu judėti, gyventi ir būti. Tuomet jie tampa pačia geriausia investicija, nes juose norisi būti ilgai. Norint užtikrinti sėkmingą baldų išdėstymą ir kambarių struktūrą, visų pirma reikia įsigilinti į kasdienio gyvenimo ypatybes: šeimos ar vieno žmogaus poreikius, įpročius, kasdienius ritualus, gyvenimo būdą.
Kaip interjeras gali pagerinti gyvenimo kokybę?
Kai namuose patogu gyventi, dirbti, valgyti, sportuoti, ilsėtis, tuomet namų ruoša, buitis nevargina. Šiandien labai vertiname savo laiką, tad norisi kuo mažiau jo praleisti tvarkantis ar sukiojantis virtuvėje. Buities procesai turi būti itin patogūs ir netrukti ilgai. Na, o poilsis reikalingas aukščiausios kokybės. Tokie namai užpildo daugelį gyvenimo sričių ir juose žmogus jaučiasi išties laimingas.
Ar visuomet rekomenduojate kreiptis į interjero dizainerį?
Manau, suvokiant savo namų vertę, pasikonsultuoti su interjero architektu visuomet naudinga. Tik patyręs specialistas gali pasiūlyti geriausius sprendimus, rekomenduoti tinkamiausias ir alternatyviausias medžiagas, pateikti asmenines rekomendacijas. Kiekvienas interjeras, jo stilius reikalauja personalizuotų sprendimų ir tai, ką pamatėte pas kaimyną, nebūtinai gali tikti jūsų namuose.


Kiek procentų nuo būsto vertės reikėtų investuoti į jo interjerą?
Paradoksalu, būstui, jo įrengimui, medžiagoms, baldams dažnai išleidžiame daug pinigų, bet bijome investuoti į interjero projektavimą. Būstas – viena didžiausių investicijų žmogaus gyvenime. Nuo 100 tūkst. eurų sumos rekomenduoju bent 5 proc. skirti interjero projektavimui, dizainerio paslaugoms.
Ar kuriant namų interjerą rekomenduojate atkreipti dėmesį į vyraujančias tendencijas?
Tendencijomis domėtis reikia visuomet, pasisemti idėjų labai sveika. Vis dėlto niekada nesiūlau viso interjero kurti tik pagal mados tendencijas, nes tai – neilgaamžiška ir, manau, netvaru.


Vis dėlto, kokios tendencijos vyrauja šiuo metu?
Grįžtama prie natūralių spalvų ir medžiagų. Kuo daugiau gyvenime skubame, tuo labiau savo namuose norime ramybės, santūrumo, nuo paviršių lengvai nuvalyti dulkes, mėgautis kokybiškomis dangomis.