ELLE moteris, ELLE pasaulis: plačiau apie ELLE žurnalo istoriją ir vertybes

Autorius
Reda Narmontė

Žurnalas ELLE (liet. „ji“) – būtent apie JĄ – modernią, nepriklausomą moterį, kuri drąsiai kuria save. Nuo pat pirmojo žurnalo numerio, išleisto dar 1945-aisiais Paryžiuje, iki šių dienų, kai žurnalas leidžiamas jau daugiau nei 45-iose šalyse, ELLE žengia tuo pačiu keliu – ne tik veda skaitytojus mados pasaulio koridoriais, bet tampa ir balsu, kuris atspindi besikeičiančius laikus ir moterų vaidmenį visuomenėje.

1945-ųjų Paryžius – neseniai išlaisvintas, pakylėtas pokario miestas, kuriame laisvės ir gyvenimo džiaugsmo dvasia kaip niekada stipriai tvyrojo ore, moterys vis drąsiau atsisakė tradicinių lyčių vaidmenų, o po karo atėjęs palengvėjimas nešė naujus vėjus į visas gyvenimo sritis. Būtent tokiame Paryžiuje pasirodė pirmasis ELLE žurnalo numeris.

Žurnalo įkūrėja Hélène Gordon-Lazareff – rusų kilmės Prancūzijoje užaugusi etnografė, kurios gyvenimo svajonė visada buvo mados žurnalistika. Susituokus su vieno didžiausių dienraščių Europoje „Paris Soir“ vadovu Pierre’u Lazareffu, ši svajonė priartėjo prie realybės. Po ELLE pasirodymo jie buvo vadinami įtakingiausia Paryžiaus žiniasklaidos kūrėjų pora.

Nuo pat pirmojo žurnalo numerio, išleisto dar 1945-aisiais Paryžiuje, iki šių dienų, kai žurnalas leidžiamas jau daugiau nei 45-iose šalyse, ELLE žengia tuo pačiu keliu – ne tik veda skaitytojus mados pasaulio koridoriais, bet tampa ir balsu, kuris atspindi besikeičiančius laikus ir moterų vaidmenį visuomenėje.

ELLE žurnalo įkūrimą galima prilyginti revoliucijai mados žiniasklaidoje, o šios revoliucijos varomoji jėga buvo būtent H. Gordon-Lazareff, žurnalo įkūrėja ir ilgametė redaktorė. Hélène buvo ne tik ELLE redakcijos vadovė, bet ir visuomenės veikėja. Ji buvo aktyvi feministė, skatinusi moteris siekti aukštumų karjeroje ir gyvenime, drąsiai kurti save iš naujo, pasibaigus karui. ELLE tapo neatskiriama feministinės revoliucijos Prancūzijoje dalimi, skleidusi idėjas apie lygybę ir moterų teises.

Žurnalas greitai tapo kelrodžiu modernioms, savarankiškoms moterims. Nuo pat pradžių ELLE atspindėjo ne tik mados tendencijų naujienas, bet ir kūrė kokybišką turinį apie gyvenimo būdą, grožį, meną ir kultūrą. Net tais laikais nevengė moterų seksualumo, šeimos, vyrų, net politinių temų.

Kadangi ELLE puikiai jautė pasaulio pulsą ne tik mados srityje, žurnalas sugebėjo prisitaikyti prie spartėjančių globalizacijos procesų ir dar 1985-aisiais prasidėjo globaliojo ELLE era, kai išėjo pirmieji ELLE UK ir ELLE USA žurnalų numeriai. Šiandien ELLE leidžiamas jau daugiau nei 45 šalyse, įskaitant JAV, Kiniją, Braziliją, Rusiją, Japoniją ir daugelį kitų pasaulio valstybių, ir yra laikomas plačiausiai leidžiamu mados žurnalu visame pasaulyje. Prancūzijoje ir Italijoje jis vis dar leidžiamas kiekvieną savaitę, o likusiose šalyse yra kasmėnesinis leidinys.

Leidžiamas daugiau nei 45 šalyse, ELLE yra laikomas plačiausiai leidžiamu mados žurnalu visame pasaulyje.

Viena didžiųjų ELLE stiprybių yra gebėjimas prisitaikyti prie skirtingų kultūrinių aplinkų. Žurnalas savo turiniu ir stiliumi atspindi vietinius mados poreikius ir skonį. Skirtingose šalyse leidžiami unikalūs leidiniai, atspindintys vietos mados standartus, kultūrinius reiškinius, tačiau nė vienoje šalyje ELLE nepameta pamatinių prancūziškųjų vertybių ir aukščiausių kokybės standartų.

ELLE nepraleido ne tik globalizacijos, bet ir skaitmenizacijos bangos, o sėkmingai ją pasikinkęs šis žurnalas šiandien visose skaitmeninėse ELLE naujienų platformose turi per 175 mln. skaitytojų kiekvieną mėnesį.

Visada būdavęs arti savo skaitytojų, ELLE ne tik informuodavo, bet ir formuodavo mados pasaulį. Dar 1947-aisiais, praėjus vos keliems mėnesiams po Christiano Dioro debiuto, jo darbus pastebėjo ir publikavo būtent ELLE. Panaši ir Brigitte Bardot istorija – ją, vos 17 metų merginą, ELLE publikavo ant žurnalo viršelio dar 1952 metais, kai Brigitte dar nebuvo suvaidinusi žymiausiuose savo filmuose.

Ant ELLE viršelių puikavosi tiek istorinės mados asmenybės, tokios kaip Grace Kelly, Marilyn Monroe, tiek ir šiandienos ikonos – Beyoncé, Rihanna, Taylor Swift, Emma Watson, Meghan Markle, Michelle Obama.

Istoriją ELLE kuria ir nuo 2013-ųjų kasmet rengdama prestižinius „ELLE International Beauty Awards“ geriausių pasaulyje grožio produktų apdovanojimus.

ELLE Brazil – pirmasis pasaulyje mados žurnalas, ant kurio viršelio 2011-aisiais publikuota translytė moteris, modelis Lea T.

Skaitytojų ir gyvūnų teisių aktyvistų liaupsių sulaukė ir istorinis ELLE sprendimas nebepublikuoti natūralaus kailio produktų visuose savo žurnaluose nuo 2023-iųjų.

ELLE nėra tiesiog žurnalas. Tai yra bendruomenė, jungianti moteris iš įvairių kultūrų, kartų ir socialinių sluoksnių. Tarptautinis šio žurnalo statusas leidžia skleisti idėjas apie įvairovę, saviraišką ir lygybę pasaulyje. ELLE yra kelias į mados pasaulį, kuriame skatinama individuali išraiška, kūrybiškumas ir solidarumas visame pasaulyje.

ELLE nėra tiesiog žurnalas. Tai – bendruomenė.

Išskleisti
x