Graži šypsena – ne tik estetinė, bet ir emocinė vertybė. Odontologijos klinikos „Denticija“ gydytoja odontologė Ingrida Lapėnaitė-Krasnickė atskleidžia, kokios tendencijos dabar dominuoja ir kaip šypsotis netobulai tobula šypsena.
Kokią įtaką dantų grožis ir sveikata turi žmogui?
Dantų grožis ir sveikata tiesiogiai veikia kasdienį žmogaus gyvenimą, didina savivertę ir pasitikėjimą savimi. Graži šypsena skatina visuomenę šypsotis, stiprina socialinius ryšius, teigiamai veikia psichinę sveikatą, užtikrina gerą mitybą ir gerina bendrą sveikatos būklę.
Kokia šypsena dabar madinga?
Dabar žmonės vertina natūralumą ir autentiškumą. Šiuolaikinė tendencija – džiaugtis šypsena, kuri ne tik graži, bet ir atspindi individualumą. Natūralios, nesimetrinės, tarsi netobulos šypsenos dabar laikomos patraukliausiomis ir madingomis.
Ko reikia gražiai ir sveikai šypsenai?
Norintiems džiaugtis gražia šypsena svarbu rūpintis ir tinkamai prižiūrėti dantis. Reguliariai atliekama burnos higiena, vizitai pas odontologą leidžia palaikyti gerą burnos ir dantų būklę. Na, o estetinės dantų atkūrimo procedūros dovanoja gražią šypseną net ir tiems, kurių savi dantys nedžiugina.
Estetines ir funkcines dantų procedūras labai svarbu atlikti laiku. Kuo anksčiau pastebimi dantų struktūros pakitimai, tuo mažiau invazyvių gydymo metodų reikia norint juos pašalinti ir atkurti sveiką danties anatomiją. Kuo mažesnės korekcijos, tuo pigiau jos kainuoja ir yra greičiau atliekamos. Taigi, reguliari, laiku atliekama dantų priežiūra yra svarbiausias žingsnis, užtikrinantis dantų grožį ir sveikatą.
Gydytoja odontologė Ingrida Lapėnaitė-Krasnickė.
Užsiminėte apie dantų atkūrimo procedūras, kaip pasirinkti tinkamą metodą?
Viskas priklauso nuo individualių poreikių, esamos dantų būklės ir norimų rezultatų. Konsultacija su gydytoju odontologu padeda pasirinkti tinkamiausią gydymo metodą – laminates arba estetinį dantų plombavimą.
Kuri procedūra sukuria tą dabar madingą natūralų efektą?
Laminatės yra viena efektyviausių procedūrų, sukuriančių natūralų ir estetišką vaizdą. Jos padeda paslėpti dantų emalio nelygumus, spalvų skirtumus, dantų formos, aukščio ir dydžio skirtumus, kitas pasitaikančias estetikos problemas.
Kuo šis būdas skiriasi nuo estetinio plombavimo? Kokie jo privalumai?
Laminatės yra keramikos plokštelės, klijuojamos ant dantų paviršiaus. Tai ypač plonos (iki 0,3–0,5 mm storio) porceliano plokštelės, absorbuojančios, atspindinčios ir praleidžiančios šviesą lygiai taip pat kaip natūralus danties emalis. Toks dantų mikroprotezavimo būdas labai tausoja danties audinius. Priklausomai nuo danties anatomijos formos ir pozicijos dantų lanke, dantims gali net nereikėti preparacijos grąžtu.
Laminatės – puiki dantų vainikėlių alternatyva ir yra ilgaamžiškesnė priemonė už estetinį plombavimą. Keramika geriau sukimba su danties emaliu ir mažiau dėvisi. Prie jos mažiau limpa maistas ir nesikaupia pigmentas. Toks dantų atkūrimo būdas reikalauja mažiau priežiūros nei estetinis dantų plombavimas. Organizmas laminates puikiai toleruoja.
O minusai? Ar tokių yra?
Sakyčiau, kad pagrindinis minusas – didesnė procedūros kaina. Iškart po laminatės klijavimo gali padidėti dantų jautrumas, tačiau paprastai jis greitai praeina.
Ar laminatės tinka kiekvienam pacientui? Kada jos nerekomenduojamos?
Daugumai pacientų jos tinka. Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, kai dantys stipriai pažeisti ir yra likę mažai sveiko danties audinio, dantų laminatės nerekomenduojamos. Jos taip pat nededamos, jei pacientas turi dantis žeidžiančių žalingų įpročių, pavyzdžiui, griežia dantimis.
Per kiek laiko dantys gali būti atkuriami?
Procedūros trukmė priklauso nuo konkretaus atvejo, tačiau preliminariai reikia nuo dviejų iki keturių vizitų pas odontologą.
Ką reikėtų žinoti prieš pasirenkant laminates? Ar reikia specialaus pasirengimo?
Visų pirma, būtina pasikonsultuoti su odontologu, kad būtų įvertinta dantų būklė ir parinktas tinkamiausias gydymo planas bei eiga. Prieš pradedant gydymą atliekamas diagnostinis ištyrimas ir būsimų dantų anatomijos atkūrimas skaitmeniniu ar analoginiu dantų vaškavimo metodu. Dantų technikas sumodeliuoja būsimų konstrukcijų anatomiją ant modelio, tada šis sumodeliuotas šablonas „pernešamas“ ant paciento dantų ir sudaroma unikali galimybė pasimatuoti būsimą šypseną.
Jei būsimų dantų forma, ilgis, estetika ir funkciniai aspektai tinka, prasideda kitas etapas – dantų paruošimas laminatėms, skenavimas ir gamyba. Pagamintos konstrukcijos vėliau klijuojamos ant dantų. Prieš procedūrą būtina atlikti profesionalią burnos higieną. Jei pageidaujama turėti šviesesnius dantis, dantų balinimas turėtų būti atliekamas dvi savaites iki procedūros.
Kaip laminates prižiūrėti? Ar yra kokių nors ypatingų reikalavimų?
Būtina reguliari burnos higiena: dantų valymas, tarpdančių šepetėlio ir dantų siūlo naudojimas, reguliarūs vizitai pas odontologą. Valgant nerekomenduojama kąsti ypač kietų produktų.
Ar jas reikia atnaujinti?
Laminatės gali būti atnaujinamos ar keičiamos, jei yra sugadinamos ar praranda estetinį vaizdą. Visgi tinkamai prižiūrimos laminatės gali tarnauti 10–15 metų ir daugiau.