Ko dar nežinote apie K. Harris? Ryto rutina, santykiai ir pamotės vaidmuo

Autorius
Agnė Mačiulytė
Nuotrauka
Rex Features/ Vida Press

Kandidatė į Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentus Kamala Harris – viena ryškiausių nūdienos moterų. Demokratų atstovė darbe spinduliuoja pasitikėjimu savimi. Ir nors atrodo, kad visas jos gyvenimas sukasi apink politiką, taip nėra – didžiausias ramstis jai – šeima.

59-erių politikės startas rinkimuose buvo gana dramatiškas. Šią liepą dabartinis, daugybės kalbų dėl senyvo amžiaus ir sveikatos būklės sulaukęs Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas paskelbė nutraukiantis kovą dėl prezidento posto. Jis parėmė savo dešiniąją ranką K. Harris kaip jį pakeisiančią kandidatę.

Politikė savo kelionę pradėjo jau rugpjūtį, surinkusi 99 proc. partijos delegatų balsų. Panašu, kad estafetė perduota sėkmingai: nuo 2023 metų sausio iki šių metų rugpjūčio demokratų kampanijos komitetas surinko rekordinę beveik 517 mln. dolerių sumą (o respublikonai – perpus mažiau – 268,5 mln. dolerių).

Pasitraukdamas iš aukščiausio šalies politinio posto J. Bidenas teigė, kad „Amerika turi pasirinkti tarp judėjimo pirmyn ir atgal, vilties ir neapykantos, vienybės ir susiskaldymo“. Ir iš tiesų – respublikonų lyderis Donaldas Trumpas ir K. Harris – dvi kontrastingos asmenybės. Ji – teisininkė, o jis – pirmasis JAV prezidentas, kuriam pateikti federaliniai kaltinimai, ji – kovotoja už laisvę, o jis – už draudimų įsigalėjimą, galų gale, ji – moteris, o jis – vyras.

Rugsėjo 10-ąją įvyko pirmieji varžovų politiniai debatai, dar labiau paaštrinę politikų skirtumus. Juose buvo diskutuojama apie opiausias Valstijų problemas: imigraciją, darbo vietų trūkumą, šalies ekonomiką, užsienio politiką, moterų teises. „Baisu, kaip demokratai elgiasi su mūsų šalimi, – kalbėjo D. Trumpas. – Jie teigia, kad atsisakyti devynių mėnesių negimusio kūdikio yra visiškai teisėta. Aš manau kitaip. Dabar žmonės sprendžia, kaip turėtų būti elgiamasi, jie balsuoja.“ Į tai K. Harris atsakė žodžiais: „Donaldas Trumpas meluoja, bet tai neturėtų nieko nustebinti. Apskritai jis ar valdžia neturi teisės moterims aiškinti, kaip elgtis su savo kūnais.“

Kalbai pasisukus apie Ukrainą, D. Trumpas neatsakė, ar nori, kad Ukraina laimėtų karą. „Noriu, kad karas liautųsi“, – sakė jis ir pridūrė, kad Valstijos „žaidžia su trečiuoju pasauliniu karu“. Pasak K. Harris, jeigu D. Trumpas būtų buvęs Jungtinių Valstijų prezidentu 2014-aisiais – tuomet, kai prasidėjo Ukrainos invazija, šiuo metu Putinas jau būtų Kyjive ir žvelgtų į likusią Europą, o tada persikeltų į Lenkiją. „Kodėl nepasakote 800 tūkst. lenkų amerikiečių čia, Pensilvanijoje, kaip greitai pasiduotumėte dėl palankumo ir to, ką laikote draugyste su diktatoriumi, kuris jus suvalgytų pietums?“ – klausė ji.

Po beveik dvi valandas trukusių intensyvių debatų internetas ūžė nuo komentarų, dauguma jų buvo palankesni viceprezidentės naudai. „Sutriuškino į miltus“, – taip apie istorinę diskusiją atsiliepė nemažai moters gerbėjų, tarp kurių – ir popdievaitė Taylor Swift. Tiesa, K. Harris iškalba neturėtų stebinti tų, kurie yra susipažinę su jos biografija.

Politikė gimė Oklande, imigrantų šeimoje. Jos tėvas Donaldas (įdomus sutapimas) – jamaikietis, Stanfordo universiteto profesorius. K. Harris mama Shyamala Gopalan – indė, garsi biomedicinos mokslininkė, pilietinių teisių aktyvistė. 2009-aisiais Shyamala mirė nuo vėžio.

Kamalos gyvenime mama atliko itin svarbų vaidmenį. Tėvams išsiskyrus, ji užaugino ją ir jos jaunesniąją seserį, taip pat teisininkės ir politikės keliu pasukusią Mayą, įskiepijo sau artimą pasaulėžiūrą ir vertybes, ragino kovoti už savo teises. Seserys nuo vaikystės buvo skatinamos gilintis į savo indišką kilmę, kartu su mama vykdavo į jos gimtinę. Vis dėlto auklėdama dukras mama nepamiršo ir juodaodžių kultūros. „Mano mama labai gerai suprato, kad augina dvi juodaodes dukteris. Ji žinojo, kad jos „įvaikinta“ tėvynė į mane ir Mayą žvelgs kaip į juodaodes mergaites, mama siekė, kad užaugtume savimi pasitikinčiomis, išdidžiomis juodaodėmis moterimis“, – yra pasakojusi kandidatė į prezidentus.

K. Harris karjerą pradėjo kaip Alamedos – Kalifornijos valstijoje esančio, kiek mažiau nei 80 tūkst. gyventojų turinčio miesto – vyriausioji prokurorė, tuomet ėjo tas pačias pareigas San Franciske. Vėliau politikė paskirta Kalifornijos generaline prokurore ir čia K. Harris politinės ambicijos nepasibaigė – 2019-aisiais ji pradėjo kovą dėl rinkimų į JAV prezidentus, bet iš jos pasitraukė teigdama, kad susidūrė su finansiniais sunkumais. Vienoms durims užsidarius, atsivėrė kitos – ją pastebėjo į prezidentus tuomet balotiravęsis J. Bidenas, o jam laimėjus rinkimus, K. Harris tapo viceprezidente.

Kamalos vyras – to paties amžiaus žydų tautybės advokatas Dougas Emhoffas, kurio proseneliai kilę iš dabartinės Lenkijos teritorijos. Teisininkai susipažino prieš daugiau nei dešimtmetį, kai Dougas, paskatintas bendro bičiulio, pakvietė Kamalą į aklą pasimatymą. Tiesa, vyro kvietimas politikei net ir dabar kelia juoką – prieš daugiau nei dešimtmetį vyras išsiuntė ilgą nerišlią balso žinutę, kurią politikė išklauso per kiekvienas jų vestuvių metines. „Mano mama yra vienintelė moteris visame pasaulyje, kuri galvoja, kad Kamalai pasisekė, nes ji už manęs ištekėjo“, – juokaudamas neseniai kalbėjo jis.

Advokatui ši santuoka nebuvo pirmoji. Su ankstesne žmona, filmų prodiusere Kerstin Emhoff jis užaugino du vaikus – dabar 29-erių sūnų Cole, pavadintą jo taip mėgstamo muzikinio žanro – džiazo – atlikėjo, saksofonininko Johno Coltrane’o garbei, ir 25-erių Ellą, kurios vardą įkvėpė legendinė dainininkė Ella Fitzgerald.

„Kai sutikau Dougą, vyrą, kuris tapo mano sutuoktiniu, taip pat sutikau išsiskyrusį žmogų, kuris augina dvi atžalas. Būdama tėvų skyrybas išgyvenusiu vaiku, žinojau, kaip gali būti sunku, kai tėvai pradeda susitikinėti su kitais žmonėmis. Buvau pasiryžusi nesikišti į jo vaikų gyvenimą tol, kol mudu su Dougu neįsitikinsime savo santykių rimtumu“, – 2019-aisiais „ELLE“ leidiniui pasakojo politikė.

Pirmasis Kamalos ir Dougo pasimatymas įvyko 2013 metų kovą, pora susituokė 2014-ųjų rugpjūtį. Kamala teigė, kad santykiuose juodu stengėsi neskubėti, o pirmąjį pasimatymą su Dougo ir Kerstin vaikais kruopščiai planavo. Anot K. Harris, ji labai jaudinosi, repetavo, ką jiems pasakys.

„Cole ir Ella negalėjo būti svetingesni. Aš jau buvau įsimylėjusi Dougą, tačiau manau, kad Cole ir Ella mane dar labiau įtraukė į šiuos santykius. Jų mama Kerstin yra neįtikėtina, mes puikiai sutariame. Ellos plaukimo varžybų ir krepšinio rungtynių palaikymo tribūnoje tapome tikru sirgalių duetu, dėl ko Ellai tikriausiai teko išgyventi gėdą. Kai susituokėme, kartu su Cole ir Ella sutarėme, kad mums nepatinka pamotės terminas. Vietoje jo jie mane ėmė vadinti „Momala“. Kartais juokaujame, kad mūsų moderni šeima yra net per daug funkcionali“, – anksčiau kalbėjo ji.

K. Harris – itin užsiėmusi moteris. Ji – viešas asmuo, tad daugelis jos darbų matomi plika akimi. Visgi, kaip pasakoja jos sutuoktinis, visuomenė nemato, kiek daug darbo ir pastangų lieka užkulisiuose.

Savo dieną politikė pradeda anksti, apie šeštą ryto. Rytais ji dažnai sportuoja – bėgioja ar užsiima jėgos treniruotėmis. Su stresu jai taip pat padeda dorotis meditacija, kurią Kamala pamėgo dar koledžo laikais. Politikė mėgsta lengvus sveikus pusryčius – ji renkasi glotnutį, košę ar riešutų sviestu pagardintą sumuštinį.

Atvėrusi drabužių spintą, viceprezidentė paprastai renkasi klasikinius, griežto kirpimo kostiumėlius, ypatingesnių susitikimų ar švenčių metu ji pasidabina perlų vėriniu, simbolizuojančiu vienos seniausių ir įtakingiausių juodaodžių draugijų „Alpha Kappa Alpha“, kuriai ji priklauso, nares. Moteris taip pat labai mėgsta „Converse“ prekės ženklo batelius, kuriuos dėvi įvairiomis progomis.

Dieną politikės laukia intensyvus darbas, o vakare – pasiruošimas kitos dienos iššūkiams. Kamalos mėgstamiausias laikas – sekmadienio vakaras. Savaitės pabaigoje kartu susirinkusi jos šeima ruošiasi vakarienei: Cole renka muziką, Ella rūpinasi desertais, o ji su vyru ruošia valgį.

K. Harris turi daug titulų. Ji – pirmoji moteris ir juodaodė, kuri buvo išrinkta vyriausiąja teisininke daugiausia gyventojų turinčioje šalies valstijoje Kalifornijoje. JAV istorijoje Kamala taip pat laikoma pirmąja moterimi, pirmąja juodaode ir pirmuoju Pietų Azijos kilmės asmeniu, užėmusiu JAV viceprezidento postą. Ji taip pat pretenduoja tapti pirmąja Jungtinių Valstijų prezidente moterimi. Pati Kamala yra sakiusi, kad dėl savo tapatybės visuomet jautėsi patogiai. Save ji įvardija tiesiog kaip amerikietę.

Išskleisti
x