Mados ir meno knygos: ne tik pasigrožėti, bet ir pažinti

Autorius
ELLE LITHUANIA
Nuotrauka
„Peter Lindbergh. Azzedine Alaïa“, „Taschen“
CLASSIC IAB | straipsnio pradžioje 970x250
Reklama

Kviečiame atrasti dėmesio vertas mados ir meno knygas, kurios supažindins su istorijos viražais, visuomenės pokyčiais, ypatingomis asmenybėmis ir leis pasigrožėti nepamirštama kūryba.

Knygų serija CATWALK

Knygų serijoje „Catwalk“ rasite garsiausių mados namų kūrybos apžvalgas ir per dešimtmečius sukurtas kolekcijas: „Dior“, „Yves Saint Laurent“, „Chanel“, „Prada“, „Louis Vuitton“, „Versace“, „Vivienne Westwood“. Tai neišsemiamas įkvėpimo šaltinis ir susipažinimas su garsiausiais mados ženklais. Šią seriją išleido „Thamas & Hudson” leidykla, anglų kalba.

Knygų serija „Catwalk“, Da Rocha nuotr.

„Coco Chanel. Moteris, sukėlusi perversmą”

Maištingos sielos Gabrielle Chanel susikūrė ateitį ir sukėlė perversmą moteriškos mados pasaulyje, pristačiusi savo klasikiniais tapusius kūrinius, tokius kaip juoda maža suknelė, „Chanel N°5” kvepalai, bižuterija, auksinėmis sagomis puošti kostiumėliai ir dygsniuota rankinė. Jos legenda atgyja šioje biografinėje knygoje, iliustruotoje gausybe fotografijų, kuriose drąsi ir didinga ikona tobulai įkūnija laikui nepavaldžią eleganciją, ją pavertusią nemaria. Leidykla „Briedis“, lietuvių kalba.

„Peter Lindbergh. Azzedine Alaïa“

Ši knyga – fotografo Peterio Lindbergho ir dizainerio Azzedine’o Alaïa bendradarbiavimas. Juos vienijo susižavėjimas juoda spalva. Lindberghas nepaliaujamai fiksavo juodai baltus kadrus, kuriuose įamžindavo išskirtinius veidus, žaidė šviesa ir tamsa, o Alaïa kūrė nesenstančio dizaino juodus rūbus, virtusius kerinčiomis skulptūromis. Knygoje vaizdais įamžintas unikalus dviejų menininkų dialogas. Leidykla „Taschen“, anglų kalba.

„Peter Lindbergh. Azzedine Alaïa“, „Taschen“

„Fashion in Film“

Mados dizaineriai įsitraukę į filmus nuo pat pirmųjų kino dienų. Šioje knygoje – vieni iš labiausiai akį traukiančių ir svarbiausių kostiumų, skirtų filmams: nuo Ralpho Laureno vyriško stiliaus, skirto Diane Keaton filme „Annie Hall“, iki mažos juodos Audrey Hepburn „Givenchy“ suknelės kino juostoje „Pusryčiai pas Tifani“. Knyga „Fashion in Film“ švenčia mados dizainerių indėlį į kiną, tyrinėja pagrindinius kostiumus, ką jie reiškia pasakojimo kontekste ir kodėl jie tokie įsimintini. Leidėjas Laurence King, anglų kalba.

„Helmut Newton. Work“

Šioje knygoje susitinka per Helmuto Niutono fotoaparato objektyvą matoma mada, fotosesijos žurnalams ir asmeniškumo kupinos akimirkos. Tarp jų – ryškiausios jo padarytos nuotraukos nuo septintojo dešimtmečio iki auksinio klestėjimo laikų. Nuo šešėlių apgaubtų gatvių iki viešbučių buduaro – tai įtaigus H. Niutono pasakojimas, persmelktas neblėstančio erotizmo. Leidykla „Taschen“, anglų kalba.

„Helmut Newton. Work“, „Taschen“ nuotr.

„Tom Ford“

Čia rasite Tomo Fordo kūrybą, kai jis dirbo mados namuose „Gucci“ ir „Yves Saint Laurent“ 1994-2004 m. Aprašomas ne tik dizainerio indėlis kuriant rūbus ir aksesuarus, bet ir įsitraukimas į parduotuvių architektūrą, dizainą ir reklamą. T. Fordas transformavo „Gucci“, iš mirštančių mados namų juos pavertęs vienu seksualiausių prekės ženklų mados pasaulyje. Anglų kalba.

„Modern Art. A History from Impressionism to Today“

Reklama

Daugiau nei 200 paveikslų, skulptūrų, fotografijų ir konceptualių kūrinių tarsi pasakoja apie šiuolaikinio meno naujoves ir kismą. Tai knyga, kurioje rasite kiekvieno kūrinio paaiškinimus ir apžvalgas, padėsiančius suvokti meno pasaulį. Leidykla „Taschen“, anglų kalba.

„Stiliaus ikonos. Dešimt madą pakeitusių moterų“

Tai knyga apie garsias stiliaus ir elegancijos ikonas, kuriomis žavisi ištisos kartos. Net ir šiandien jos yra įkvepiantys grožio ir žavesio etalonai. Išskirtinėse nuotraukose – dešimt mados istorijoje žymę palikusių moterų: nuo kino žvaigždžių, tokių kaip Marilyn Monroe ir Audrey Hepburn, iki kontroversiškų asmenybių, tokių kaip princesė Diana ir Coco Chanel. Šios neeilinės asmenybės niekada nepataikavo madai, bet pačios ją kūrė pasirinktais drabužiais ir kitomis stiliaus detalėmis, o dėl savo elgesio arba gyvenimo įvykių nuolat buvo žiniasklaidos dėmesio centre. Susipažinkite su šių nepamirštamų ir ypatinga elegancija bei savitu įvaizdžiu apdovanotų moterų istorijomis. Autorius: Valeria Manferto de Fabianis, sudarytojas: Paola Saltari.

Samuel Jean Butler / Pexels nuotr.

„Rembrantas. Gyvenimas ir kūryba 500 iliustracijų“ 

Albuminė knyga „Rembrantas. Gyvenimas ir kūryba 500 iliustracijų“ – tai informatyvi biografija kiekvienam, norinčiam daugiau sužinoti apie šį intriguojantį menininką. Mėgaukitės apžiūrėdami šimtus garsiausių jo kūrinių gausiai iliustruotame albume.

Nepaprastai įdomi dailininko biografija, kurioje tyrinėjama jo vaikystė, asmeninis gyvenimas ir istorinis XVII a. pradžios kontekstas. Rembrantas van Reinas gimė Nyderlandų meno aukso amžiumi vadinamu laiku. Metęs universitetą ir ėmęs mokytis tapybos, jis tapė ir piešė įvairius to meto Amsterdamo gyvenimo vaizdus, kuriuose netrukus išryškėjo jo meistriškai taikoma šviesotamsa, gebėjimas jautriai perteikti spalvas. Rembrantas kūrė ofortus, portretus, autoportretus, peizažus, piešinius ir visa tai darė vienodai gerai, todėl netruko pelnyti pripažinimą meno pasaulyje. Knyga iliustruota 500 gražiausių dailininko paveikslų ir piešinių reprodukcijų.

Nors kūryboje menininką lydėjo sėkmė, asmeninį jo gyvenimą temdė sielvartas; trys iš keturių jo vaikų mirė kūdikystėje, o 1642 metais – ir žmona. Tais pačiais metais jis nutapė išskirtinį paveikslą „Nakties sargyba“, vaizduojantį Amsterdamo civilinės sargybos kuopos kariškius. Šiame grupiniame portrete jis sugebėjo perteikti kiekvieno pavaizduoto žmogaus gyvybingumą, judesius, net atskleisti asmenybės bruožus. Nors sulaukė pripažinimo, Rembrantas gyveno ne pagal išgales, todėl galiausiai turėjo aukcione parduoti namą ir užgyventą turtą, kad sumokėtų skolas.

Vis dėlto dailininkas nenustojo tapyti ir savo kūryba iki pat šių dienų įkvepia jaunus menininkus ir gerbėjus visame pasaulyje.

Pirmojoje šio gausiai iliustruoto leidinio dalyje aprašoma Rembranto vaikystė ir jaunystė Nyderlandų mieste Leidene, santykiai su draugais ir šeimos nariais, išsilavinimas. Knygoje apžvelgiamas dailininko gyvenimas nuo gimimo 1606 metais iki mirties 1669-aisiais, gana smulkiai aptariama, kaip brendo įspūdingas jo talentas, formavosi chiaroscuro ir kiti neeiliniai dailininko įgūdžiai. Visa tai gausiai iliustruota jo piešinių, paveikslų ir ofortų reprodukcijomis, kai kuriomis jo sukurtomis Biblijos pasakojimų scenomis, pristatoma nemažai didžiųjų dramatiško siužeto jo drobių, nutapytų įmantriu baroko stiliumi.

Antrojoje dalyje pateikiamas išsamus, iš daugiau kaip 300 reikšmingiausių Rembranto kūrinių reprodukcijų sudarytas albumas. Šalia šių nuostabių kūrinių pateikti išsamūs aprašymai, nurodytos taikytos technikos, nušviečiamas dailininko gyvenimo ir kūrybos kontekstas.

Knygą iš anglų kalbos vertė Jurga Grunskienė.

DIOR trilogija

Tęsdami Dior ir prancūzų fotografės Sarah Moon bendrus darbus, garsieji mados namai pristatė elegantišką fotografės darbų rinkinį. Šios knygos – odė daugialypiam ir savo sudėtingumu didingam moteriškumui. S. Moon darbai pristatomi trijų knygų rinkinyje ir kiekvienoje jų atskleidžiama Dior kūrybos įvairovė ir darbų architektūriškumas.

Pirmajame tome publikuojamos juodos ir baltos variacijų kompozicijos, išskirtinį dėmesį skiriant ikoniškiems 1947–1957 metais kurtiems Christiano Dioro modeliams. Žengiant į spalvų pasaulį, antroji knyga grįžta į praeitį, nagrinėdama Dior archyvus. Yves’o Saint Laurent’o, Marco Bohano, Gianfranco Ferré, Johno Galliano, Rafo Simonso ir Marios Grazios Chiuri kurtus drabužius lydi Olivier Saillardo tekstai – taip per menininkės fotoobjektyvą atsiskleidžia nuolat kintančių mados namų istorija. Trečiasis opusas pristato 2016 metais prasidėjusį S. Moon darbą su Maria Grazia Chiuri. Magišką aurą kuriančios neryškios aureolės apgaubtos nuotraukos kviečia skaitytoją atrasti ypatingą abi moteris siejantį ryšį ir pamatyti nuoseklią mados namų kūrybos vadovės evoliuciją.

Sarah Moon, DIOR nuotr.