„Menopauzė nėra moters gyvenimo pabaiga, tai – nauja pradžia, organizmo prisitaikymas prie etapo, kurio visai nereikia bijoti“, – sako japonų prevencinės medicinos ekspertė Erika Stankevičiūtė ir dalijasi savo įžvalgomis bei patarimais.
Menopauzės tema Lietuvoje palyginti reta, moterys tarsi gėdijasi apie ją kalbėti, tačiau žinau, kad turite įdomią, sakyčiau, gal net kiek neįprastą nuomonę apie šį laikotarpį. Kaip Jūs suprantate menopauzę?
Man menopauzė – simbolinis atsinaujinimas, kai rūpinimasis savimi moteriai tampa pagrindiniu prioritetu. Labai dažnai šiuo laikotarpiu moterys pražysta, atrodo patrauklesnės, jaunesnės, turi daugiau energijos. Šie pokyčiai – ne atsitiktiniai, jie atsiranda dėl to, kad moterys pradeda labiau rūpintis savimi, pakeičia požiūrį, gyvenimo būdą, mitybą.
Man atrodo, kad menopauzė – vienas nuostabiausių laikotarpių moters gyvenime. Kai vaikai jau užauginti ir karjera padaryta, moterys sąmoningai gali skirti daugiau dėmesio ir laiko sau. Manau, tai tarsi galimybė atgimti iš naujo, naujas startas.
Daug dirbate su japonais, kaip menopauzė suprantama šioje šalyje?
Sakyčiau, kad Japonijoje į šį laikotarpį žiūrima kur kas pozityviau nei daugelyje kitų šalių. Ten net termino „menopauzė“ nėra. Šis etapas vadinama konenki, etapu, apibūdinančiu moters perėjimą į naują gyvenimo etapą.
Esate prevencinės medicinos ekspertė, kokių patarimų šia tema turite?
Visų pirma, siūlau nesureikšminti šio natūralaus etapo. Menopauzė yra neišvengiama, tad neverta išgyventi dėl to, ko negalime pakeisti. Antra, rekomenduoju pakoreguoti mitybą ir papildyti ją fermentuotais maisto produktais, ypač fermentuotomis sojomis ir kitais fitoestrogenų šaltiniais. Šie junginiai padeda kompensuoti hormonų trūkumą ir palaikyti organizmo pusiausvyrą.
Taip pat svarbūs antioksidantai, kurie saugo ląsteles ir stiprina bendrą sveikatą. Menopauzės laikotarpiu labai svarbu atrasti laiko sau. Jei anksčiau viskas sukosi aplink vaikus, darbą ir kasdienę rutiną, dabar pats metas moterims sustoti ir pasirūpinti savimi.
Erika Stankevičiūtė.
Užsiminėte apie mitybą, kiek įtakos šiuo laikotarpiu ji turi?
Moterims itin naudingi fermentuoti maisto produktai, turintys daug aminorūgščių, skaidulų ir vitaminų. Jie gerina virškinimą ir kraujotaką, stabilizuoja hormonus. Aš pati prieš dešimt metų, dar nesulaukusi keturiasdešimties, susipažinau su japonų farmacijos gamintoju „Toyo Hakko“, kuris garsėja būtent fermentuotų maisto produktų gamyba. Vienas populiariausių Japonijoje „anti-age“ produktų – „Natto“ – fermentuotas produktas iš sojų pupelių.
„Toyo Hakko“ suderino fermentuotų ryžių ir sojų pupelių ekstraktus bei sukūrė visiškai unikalų „Celabio®“ ingredientą, kuris iki šiol laikomas komercine paslaptimi. Produktas su šiuo ingredientu naudojamas ne tik menopauzės simptomams mažinti, bet ir kaip vienas stipriausių ilgaamžiškumo papildų. Fermentuotus maisto produktus menopauzės laikotarpiu vartoti verta ir norint ilgiau išlaikyti jaunatvišką veido odą, mat fermentuotų sojų bei ryžių luobelės ekstraktas skatina kolageno gamybą.
Iš tiesų, kolageno organizme su amžiumi sparčiai mažėja, ar verta juo papildyti mitybą?
Kolagenas svarbus ne tik odai, bet ir visam jungiamajam audiniui, visam organizmui, todėl jo papildus vartoti verta. Visgi, norint, kad kolagenas būtų efektyviai įsisavinamas ir suteiktų realios naudos, organizmas turi būti tinkamai paruoštas, veikti kaip gerai suderintas muzikos instrumentas.
Fermentuotas augalinis maisto papildas „Matrix“ puikiai atlieka paruošiamąją funkciją ir užtikrina, kad kolagenas būtų maksimaliai įsisavinamas. Aš pati labai mėgstu „Hokkaido“ kolageną, dar vadinamą „gyvuoju“. Jis yra termiškai neapdorotas, suskaidytas į mažesnes peptidų ir aminorūgščių grandines, todėl ir naudingas, ir lengvai pasisavinamas. Abu šie produktai veikia sinergiškai ir padeda pasiekti geriausių rezultatų.
Produktai.
Kokie kiti įpročiai gali būti naudingi premenopauzės ir menopauzės laikotarpiu?
Skirkite laiko veikloms, kurios padeda atsipalaiduoti ir atkurti vidinę pusiausvyrą. Nesvarbu, ką pasirinksite, jogą, masažą, tapybą ar mėgstamą hobį. Būkite gamtoje, medituokite, mankštinkitės, bendraukite su kitais žmonėmis, nes tai padeda jaustis aktyviai ir palaikyti ryšį, kas taip pat svarbu gerai savijautai.
Subalansavusios mitybą, papildžiusios ją fermentuotais maisto produktais, pakoregavusios gyvenimo būdą, moterys dažnai patiria atgimimą ir naujuoju gyvenimo laikotarpiu tiesiog spinduliuoja.