Neuroedukatorė, jogos ir meditacijos mokytoja Santa Golubevė, pataria, kaip įveikti su sezoniniais pokyčiais susijusį nuovargį ir atkurti gyvybingumą.
1. Kasdien pirmoje dienos pusėje bent 30 minučių pabūkite natūralioje saulės šviesoje. Tai gerina miego kokybę, reguliuoja cirkadinį ritmą ir prisideda prie laimės hormono serotonino gamybos.
2. Į sporto rutiną įtraukite aktyvesnių, kardiotreniruočių, tokių kaip plaukimas, bėgimas, greitas ėjimas, žygiai, šokiai, važiavimas dviračiu, „Power“ ar „Vinyasa“ joga. Siekiant gauti daugiau energijos, svarbu sužadinti organizmą ir aktyvuoti širdies raumens veiklą. Be to, fizinės veiklos metu išsiskiria serotoninas ir kiti reikalingi hormonai: dopaminas, endorfinai ir kt. Didžiausias efektas pasiekiamas sportuojant lauke.
3. Kvapas – puikus pojūtis, galintis lydėti per sezoninių pokyčių slenksčius. Sužadinus sensoriką per naujus kvapus, smegenyse susikuria nauji neuronų tinklai, kurie nugula į atmintį ir padeda lengviau priimti pokyčius. Rekomenduoju išsirinkti kvepalus, kuriuose yra pasiflorų, žaliųjų citrinų, svarainių, citrusų, greipfrutų natų.



4. Gyvybinei energijai atkurti į mitybą įtraukite baltymų turinčio maisto: mėsos, žuvies, kiaušinių, ankštinių, grūdų, sėklų, riešutų ir pieno. Baltymai – itin svarbūs, nes juose yra aminorūgšties triptofano, reikalingo serotonino gamybai. Mėgaukitės vitamino C gausiais produktais: papajomis, pomidorais, Briuselio kopūstais. Nepamirškite gerųjų riebalų: alyvuogių, kanapių aliejaus, žuvų taukų, riebios žuvies, graikinių riešutų. Juose esančios omega 3 riebalų rūgštys padeda serotoninui patekti į smegenis ir gerina nervinių impulsų plitimą tarp neuronų. Labai naudingos sėklos ir daigai, ypač saulėgrąžos, burnočiai. Išvalykite iš organizmo parazitus.
5. Sudarykite sąrašą žmonių ar žodžių, kurie suteikia jums energijos. Kasdien minėkite šiuos žmones, įsikvėpkite. Energijai padidinti taip pat tinka laimės ir energijos pilna nuotrauka telefono užsklandoje ar piniginės priekyje. Tokie paprasti elementai padeda smegenyse išsiskirti malonumo hormonui dopaminui.



6. Rūpinkitės kūnu. Prieš dušą nusišveiskite sausu kūno šepečiu, taip suaktyvinsite kraujotaką ir pastimuliuosite odos nervų galūnes. Pasimėgaukite „power naps“. Tik dieną snauskite ne daugiau nei 30 minučių, geriausia tarp 12–14 valandos. Atlikite kvėpavimo pratimus, taip užtikrinsite didesnio deguonies kiekio patekimą į organizmą. Gerkite pakankamą kiekį vandens. Kad nesutrikdytumėte miego kokybės ir neišplautumėte iš organizmo reikalingų mikroelementų, gerkite dažniau, mažesniais gurkšniais, iki 18 val.
7. Nepamirškite saiko ir pauzių. Reikalingos ir pertraukėlės, kurių metu stabtelėtumėte ir „suvirškintumėte“ išgyventas patirtis. Paklauskite savęs, ar esu produktyvi, ar tik apsikraunu vaisių neduodančiu užimtumu. „Act smart not hard.“