Meilė ir algoritmai: kas laukia ilgalaikių santykių po pažinčių per programėles ir kaip to išvengti?

Autorius
Pranešimas žiniasklaidai
Nuotrauka
Cotton Bro/ Pexels nuotr.

Daugybės žmonių, išbandžiusių pažinčių programėles, patirtys būna itin skirtingos – kol vieni keiksnoja prastų pasimatymų virtines, kiti džiaugiasi laimingomis santuokomis. Sėkmingus santykius ne vienerius metus puoselėjantis verslininkas ir lektorius Arnas Markevičius įvardija tokių pažinčių „povandeninius akmenis“ ir įspėja, su kokiomis problemomis poros gali susidurti ateityje.

Pasak jo, toks pažinčių būdas nėra naujas, bet, nepaisant itin plačios pasiūlos, o kartais net būtent dėl jos didėja rizika skaudžiai nusivilti.

„Žmonės į santykius pradeda žiūrėti labai iš vartotojiškos pusės. Tarsi bandydami iš meniu kažką išsirinkti. Ir galų gale tas vartotojiškumas pereina iki tokio lygmens, kad žmonės pradeda vieni kitus vartoti tik kažkam – tik pokalbiams, tik seksui. Bandant išsirinkti labai tikslingai, prarandama santykių visuma“, – paaiškina konsultantas. 

A.Markevičius akcentuoja, kad tai gali kelti problemų rimtiems santykiams ir išvardija, kokios jos galėtų būti: „Ilgalaikiams santykiams tai nėra sveikas požiūris, nes kai mes ateiname į juos norėdami tik gauti, sukuriame ilgalaikes problemas, kurios iš karto nepasireiškia, bet pradeda „lįsti“ po kurio laiko ir tokie santykiai po truputį grius, nors pradžioje to ir nejaučiame.

Po kažkiek laiko atsiranda stiprus nelygiavertiškumas, nes atsiranda nuoskaudos, kad mums nedavė, ko aš tikėjausi, ko aš tikiuosi. O ilgalaikiuose santykiuose realiai antra pusė be pastangų mums gali suteikti vieną dalyką – augimą arba, kitais žodžiais tariant, iššūkius. Visam kitam reikia pastangų“, – šypsosi konsultantas. 

Išmokti būti atstumtiems

Kaip bebūtų keista, dar vienu pažinčių programėlių keliamu pavojumi ekspertas pavadino atstūmimo eliminavimą, nors daugelis priešingai mano, kad tai yra vienas didžiausių tokių pažinčių pliusas. 

„Realūs santykiai su realiais žmonėmis turi savyje nemažą kiekį to atstūmimo. Pavyzdžiui, kai reikia dėl kažko susitarti poroje – natūralu, juk antra pusė ne visada norės to paties, tuo pačiu metu, tuo pačiu būdu. 

Paimkime kad ir seksą. Mes romantiniuose filmuose ir visoje medijoje matome tokį paveikslą, kad atrodo, jeigu santykiai yra geri, tai abu žmonės sekso nori tuo pačiu metu, tuo pačiu būdu.

Mes įsivaizduojame sekso sceną kaip iš filmų, kai vienas puola kitą nurenginėti ir abu yra visiškoje aistroje.

Reklama

Realybė ilgalaikiuose santykiuose nėra visai tokia. Kartais būna akimirkų, dėl kurių reikia kalbėtis, susitarti.

Mums reikia išmokti priimti atstūmimą ne kaip kažką, kas gadina santykius, o turėti emocinio resurso, brandos, suprasti, kad kitas žmogus turi kitokius poreikius, kitokias aplinkybes.

Tai kai mes pačioj pradžioj patalpiname save į tokį burbulą, kur to atstūmimo nėra ir pradedame kurti santykius net neįgaudami emocinio atsparumo ir neugdydami emocinių kompetencijų, tai ilguoju laikotarpiu būna tik sunkiau“, – įspėja ekspertas. 

Alternatyvą vienišiams siūlo lietuviai

Kaip šiuolaikinių technologijų amžiuje vis tik susirasti tikrų pažinčių, vėliau galinčių peraugti ir į romantinius santykius ir nenudegti? 

Lietuvių startuolis „Joiner App“ siūlo pradėti nuo bendrų veiklų paieškos. Būtent ši programėlė gali padėti susirasti bendraminčių įvairioms veikloms – nuo futbolo čempionato stebėjimo iki knygų klubo. 

Pasak programėlės bendrasavininkės Jūratės Plungytės, projektas orientuotas ne į greitų pažinčių mėgėjus, bet į ieškančius tikrojo ryšio, bendrystės ir vienijančių veiklų. 

„Programėlė nėra skirta pasimatymams, tačiau tikrai neatmetame, kad užmegzdami ryšį gyvų susitikimų metu, žmonės gali susirasti ne tik draugų, bet ir antrąją pusę. Mūsų bendruomenės nariai patys organizuoja renginius, jungiasi prie kitų rengiamų susibūrimų, randa kompanijos įvairioms veikloms“, – džiaugėsi J.Plungytė.

Jūratė Plungytė, programėlės „Joiner App“ bendraįkūrėja.

Išskleisti
x