Nuo sveikatos oazės tikruose Maharadžos rūmuose Himalajų papėdėje prie šventos Gango upės iki medicininės klinikos žavingame itališkame Castrocaro viduramžių kaimelyje. Tokį sveikatingumo kelią – nuo Indijos iki Italijos – neseniai išbandė energija trykštanti „ELLE Lithuania“ kelionių redaktorė, „Boutique Travel“ kelionių dizainerė Aja.
„Šį šiltąjį turistinį sezoną pasitinku kaip niekada pakylėtai ir sveikai, – sako Rytų ir Vakarų sveikatingumo praktikas išbandžiusi Aja.
Šampanas ar žalioji arbata?
„Kai, vos sulaukus keturiasdešimties, man smogė insultas, teturėjau vieną klausimą – kodėl? Visada sveikai maitinausi, sportavau, neturėjau žalingų įpročių, kitaip tariant, nei cholesterolis, nei alkoholis, nei amžius, – savo sveikatinimo istoriją pradeda dvidešimt metų kelionių versle dirbanti Aja. – Bet aš net neketinau pasiduoti – kai atsibudau reanimacijoje, iš karto paklausiau: ar aš galėsiu skraidyti? Po daugybės vizitų pas gydytojus, ilgai trukusios reabilitacijos taip ir negavau atsakymo į šį klausimą. Radau kitus atsakymus, tiesa, ne medicininius, labiau dvasinius.
Manęs klausia, ką tu darei? Viską. Dar intensyviau pradėjau praktikuoti jogą, važinėjau į tylos stovyklas, išbandžiau badavimą, dietas, ieškojau žiniuonių ir prisipirkau stirtą knygų. Tačiau paaiškėjo, kad nėra tos stebuklingos piliulės, kurią prarijus viskas susitvarkys, reikia dėti milžiniškas emocines ir fizines pastangas. Niekas tavęs nepadarys sveiko ir laimingo, tik pats. Ir pastaruosius ketverius metus jaučiuosi geriausiai gyvenime, visų pirma atėjo branda, gyvenimo patirtys ir suvokimai. Laimei, mano sveikatos krizė sutapo su filosofijos kaita turizme, ypač pastaruosius penkerius metus.
Anksčiau žmonės atostogaudavo viešbučiuose su nelimituotu šampanu, o dabar mano klientai nori badauti ir detoksikuotis. „Boutique Travel“ agentūra viena pirmųjų pradėjo organizuoti moterų retritus, į kuriuos iš pradžių visuomenė žiūrėjo labai skeptiškai, o dabar pasipylė jų mada. Žmonių domėjimasis savimi, savo sveikata, ilgaamžiškumu tapo labai aktualus.
Anksčiau svečius viešbučiai pasitikdavo su šampanu ir saldainiais, o dabar daug klientų atsisako alkoholio ir cukraus. Prabangiame turizme sporto salė tapo būtinybe – ji nebeužkišama kažkur rūsyje, priešingai – treniruotėms skiriamos gražiausios patalpos, net buvusios puotų menės su geriausiais vaizdais. Didžiausias dėmesys skiriamas SPA, sporto, jogos treniruotėms.
Naujame Dubajaus viešbutyje „Siro“ kiekvienas kambarys turi treniruoklių sieną, o treniruočių grafikas nesibaigia kone kiaurą parą. Žinoma klinika „SHA“ naują filialą atidaro Meksikoje ir Dubajuje, austrų „Lanserhoff“ po pribloškiamos naujos klinikos Vokietijoje žengia į Malagą. Sveikatinimosi ir dvasinės atostogos tapo viena sparčiausiai augančių kelionių krypčių. Esu aplankiusi kone visas Europos klinikas, bet visada norėjosi išbandyti ir Rytų tradicijomis paremtą gydymą, todėl mano planuose atsirado Indija.



Sveikatos paieškos Maharadžos rūmuose
Neslėpsiu, Indija niekada man nepatiko, nesugebėdavau jos prisipratinti, o kiek esu buvusi, dažniausiai nutraukdavau kelionę ir skrisdavau į Maldyvus. Bet šįkart sau buvau griežta – važiuoju ne į Indiją, o į sveikatingumo kliniką. Reikia pastebėti, kad klinikų Indijoje labai daug, įvairiausių, reikia rinktis labai atsakingai, nes kai kurios – tik pigus jaukas turistams.
„Ananda In The Himalayas“ jau seniai buvo mano akiratyje, tai jau dvidešimt metų veikianti klinika, įsikūrusi magiškoje vietoje Himalajų kalnuose, ant šventos Gangos upės kranto, meditacijų sostinės Rišikešo papėdėje. Geriau tiesiog negali būti, būtent šiuose Himalajų papėdės regionuose – jogos ir ajurvedos ištakos, o hinduistai tiki, kad maudymasis Gangos upėje Rišikeše nuplauna nuodėmes.
Prieš keletą metų „Ananda“ buvo pripažintas geriausiu pasaulio sveikatingumo centru. Jo įkūrėjas, išvydęs didingus Maharadžos Tehri-Garhwal rūmus, pastatytus britų vicekaraliui, nuostabias valdas, iš kurių atsiveria vaizdas į Rišikešą ir Gangos upę, iš karto suprato, kad tai yra išrinktoji vieta ypatingam sveikatos centrui.
Kolonijinio stiliaus rūmai, turintys ir indiškų elementų, kadaise priėmė garsiausius Indijos valstybės vadovus Maharadžos valdymo laikotarpiu. Maharadžos biliardo kambaryje saugomas seniausias Indijoje biliardo stalas, rūmuose yra lankęsis ir Mahatma Gandhi.
„Ananda“ laikosi senovinių Indijos vertybių, kuriose holistinis gyvenimo būdas yra neatsiejama kasdienybės dalis: kai žmonės suprato gamtos pusiausvyrą, Visatos dėsnius ir tai, kaip gamtos elementai veikia ne tik fizinę, bet ir psichinę sveikatą. Jei žmogus pasiekia vidinę harmoniją, jis atranda ir vidinę ramybę.
„Ananda“ pagrindas – joga, ajurveda, vedanta ir dvasinis augimas. Tik atvykęs gauni indiškus drabužius – visi klinikos svečiai vaikšto vienodai baltai pasirengę. Klinikos sutikimo dovanų rinkinyje – liežuvio valiklis, lašiukai nosiai po privalomo jos kasrytinio valymo, pėdų aliejus nakčiai, su kuriuo turi kas vakarą masažuoti pėdas, nes juose daug svarbių taškų.



Kai gydytojas žino apie tave daugiau nei tu pats
Prieš atvykimą į kliniką gavau trisdešimties lapų klausimyną ir turėjau nuotolinį pokalbį su gydytoju. Tad jau atvykus man buvo nustatyta vata – tai viena iš trijų došų ajurvedoje, senovės Indijos medicinos sistemoje ir paskirtas gydymas.
Buvau nustebusi, kad pirmą kartą mane matantis gydytojas tiek daug apie mane žino. Pavyzdžiui, sakau, negaliu sportuoti ryte, gydytojas nenustemba: tavo tipo žmogui sunku keltis anksti ryte, tu tikriausiai nevalgai ir pusryčių, pradedi būti aktyvi tik po pietų. Maža smulkmena – kai inertiškai nuvaliau ant stalo buvusią dulkę, jis pradėjo juoktis: sako, taip daro tavo tipo žmonės, tai varginantis perfekcionizmas.
Po išsamaus pokalbio man buvo sudarytas savaitės gydymo planas: sudėliotos procedūros, paskirtas specialus maitinimas, atėjo susipažinti šefas. Jokios kavos, alkoholio, žuvis, paukštiena, daug daržovių, riešutų, indiškų žolelių. Keli masažai per dieną, įskaičiuojant vidaus organų masažus, joga, meditacija, gongų terapija, hipnozės seansai ir nemažai labai netikėtų praktikų. Ypač nustebino akupunktūra adatomis, kurias šildo smilkalais, – niekada nebuvau patyrusi tokio jausmo.
Lankiau seansus pas gyduolį, kuris gydė… kalbomis. Vieno iš seanso tema buvo žmogaus laimė. Gyduolis analizuoja ne tik tai, ką sakai, bet ir įžvelgia tai, ką norėjai pasakyti. Atlikti tyrimai rodo, kad žmogus net 96 procentus savo veiklų daro automatiškai. Tad nejaučia savęs ir negali keistis.
Įspūdingas buvo gydymas garsu, neįtikėtina, kaip vanduo beprotiškai šokinėja, it ryžiai, kai dubenėlį pasiekia garsas, o kadangi mūsų kūnas juk daugiausia sudarytas iš vandens, tokie patys procesai per seansą vyksta ir mūsų molekulėse, viskas išjudinama, todėl visi po procedūros išeina kaip naujai atgimę. Beje, tris dienas iš eilės man buvo statomos taurės, kaip kažkada buvo populiaru mano vaikystėje, po procedūrų nugara tapo mėlyna, todėl visos suknelės su iškirpta nugara „verkė“ lagamine (juokiasi).
Vos pusvalandis kelio nuo klinikos – jogos miestas Rišikešas, kurį išgarsino „The Beatles“. Važiavau stebėti ugnies ceremonijos ant Gangos upės kranto, aplankiau „The Beatles“ ašramą, kuriame grupė praktikavo transcendentinę meditaciją ir parašė daugybę dainų albumui „The White Album“.
Per savaitę indiškoje klinikoje „Ananda“ mano veido oda tapo lygi ir skaisti, dingo šešerius metus varginęs nuolatinis kosulys. Jaučiausi sveikai, nejaučiau nei galvos, nei pilvo skausmų, tokių kasdienių nemalonumų, kuriuos priprantame ignoruoti. Susitvarkė miego ritmas, kuris nuo streso visiškai buvo sutrikęs. Ta savaitė buvo stebuklinga, nes nuo ryto iki vakaro galėjau fokusuotis tik į save, į savo pojūčius ir problemas, kurioms neturi laiko normaliame pasaulyje. Visa tai subalansuoja organizmą. Tačiau čia mano sveikatos kelionė nesibaigė, po Rytų medicinos patyrimo išskridau į Italiją išbandyti vakarietiškos medicinos programą.




Vakarietiška medicina su vyno gurkšniu
„Lucia Magnani“ sveikatos klinika įsikūrusi Emilijos-Romanijos regione, viduramžių kaimelyje Castrocaro, garsėjančiame terminių vandenų SPA ir turtingu istoriniu paveldu. Tai vienas garsiausių Italijos gurmaniškų regionų, tačiau mėgavimąsi gausiais vietinių delikatesais teko pamiršti. Tiesa, italai – ne indai, „darjeeling“ arbatą čia keičia kava, o per vakarienę klinikoje padavėjas taures pripildo raudonuoju vynu iš biodinaminio ūkio Markės regione. Tiesa, vyno gaunu tik per du pirštus, o kai paprašau dar, padavėjas juokiasi: poco a poco (liet. truputį)ir dar šliūkšteli gurkšnį raudonojo.
Klinikai vadovauja dr. Lucia Magnani, o pagrindinės veiklos sritys apima diagnostinius sveikatos patikrinimus, reabilitaciją, detoksikaciją, svorio mažinimą, energijos atkūrimą ir atsipalaidavimą. Didžiausias mano noras – kuo greičiau išbandyti jų galingą magnetinio rezonanso tomografą (MRT). Skeneryje užtrunku 45 minutes. Galiu pasakyti, kad man, neturinčiai uždarų patalpų baimės, kapsulėje nebuvo itin jauku.
Aparatas aptinka nuokrypius organizme ir būsimas ligas labai ankstyvoje stadijoje, kai dar nejauti simptomų. Gydytojas pagaliau randa priežastį, dėl ko šešerius metus nesustojamai kosėju – tai bakterijos sukeltas uždegimas nosies kriauklėse. Panašu, kad reikės operacijos. Tačiau kiti rezultatai mane nudžiugina, rodos, nėra pagrindo nerimauti, o mane priėmęs medikas sako negalįs patikėti, kad esu patyrusi insultą – organizmas visiškai atsistatęs, kas būna itin retai.
Atlikau daugybę kraujo tyrimų, procedūrų kabinete juokavau, kad liksiu be kraujo – jo tyrimams buvo pripildyta keliolika kolbų. Pagal kraujo tyrimus buvo sudarytas mitybos planas, viskas – baltymai, angliavandeniai, riebalai – suskaičiuoji gramais ir restorane valgius susidedi mažomis porcijomis. „Galiu riešutų?“ – klausiu. Taip, bet juos duodami skaičiuoja vienetais. Maitinimas – penkis kartus per dieną, trys stiprūs ir du užkandžiai, kad organizmas nebūtų priverstas badauti ir kaupti riebalų. Atrodė, kad maitinausi panašiai kaip namie, bet paskui supratau, kad jaučiausi daug geriau, nes visiškai nevartojau cukraus, dieta eliminuoja cukrų bet kokia forma, beveik neduodama vaisių. Buvo akcentuojama žarnyno svarba, kad gyvąsias bakterijas reikia naudoti kasdien, ne tik po antibiotikų, mėnesį kasdien, o paskui išlaikyti dozę dėl palaikymo.


Kaip ilgai gyventi?
Viena pagrindinių klinikos specializacijų yra individualiai pritaikytos senėjimo prevencijos ir gyvenimo trukmės ilginimo programos. Klinika sukūrė unikalią metodiką „The Long Life Formula“, kuri remiasi naujausiais mokslo atradimais ir yra skirta gyvenimo kokybei gerinti bei jo trukmei ilginti.
„Lucia Magnani“ klinikoje taip pat vykdomas oksidacinio streso gydymas. Tai būsena, kai organizme atsiranda disbalansas tarp laisvųjų radikalų gamybos ir organizmo gebėjimo juos neutralizuoti antioksidantais. Tai nėra liga, bet būklė, kuri ilgainiui gali paskatinti įvairių ligų atsiradimą. „Lucia Magnani“ laboratorijoje oksidacinio streso lygis nustatomas atliekant išsamų kraujo ir ląstelių tyrimą, pasitelkiant pažangius prietaisus ir metodus.
Kartu su metaboliniais tyrimais gaunamas aiškus organizmo būklės vaizdas. Jei nustatomas oksidacinis disbalansas, jis gali būti koreguojamas: sveikos gyvensenos pokyčiais, subalansuota, antioksidantų gausia mityba, tinkamu fiziniu aktyvumu ir specifiniais maisto papildais. Planą su naujomis vertybėmis ir principais, kuris turi tapti sveikatingumo kelionės pagrindu, vedančiu į ilgalaikį sveiką gyvenimo būdą, gavau į namus.
Visą šią kelionę galiu pavadinti sveikatingumo safariu – iš Indijos dvasinių gelmių į Italijos medicininį tikslumą. Nesiimčiau lyginti šių dviejų patyrimų – Indijoje ir Italijoje, – bet vakarietiška medicina, ko gero, priimtinesnė europiečiams, nes mes labiau suprantame medicininę kalbą. Tai labai skirtingi potyriai ir praktikos, kurias reikia suderinti. Kai reikia operuoti apendicitą, nevažiuosi medituoti. Tačiau mano pažintis su klinikomis dar nesibaigė – netrukus vyksiu išbandyti garsiosios klinikos „La Prairie“ Šveicarijoje, o vasarą laukia dar vienas apsilankymas Indijoje, klinikoje Keraloje“, – pasakoja Aja.