Plastinė chirurgija: specialistai išdavė amžių, kada anksčiausiai siūloma pradėti operacinį gydymą

Autorius
Paulina Ginkutė (reklama)
Nuotrauka
Edgaro Jociaus ir Lauros Pociūtės nuotr.
CLASSIC IAB | straipsnio pradžioje 970x250
Reklama

Amžėjimas – natūralus ir neišvengiamas procesas, kurio požymiai pirmieji atsispindi veide. Kada odos senėjimą galime pristabdyti konservatyviomis priemonėmis, o kada jų nebepakanka, pasakoja „Fi Clinica“ med. m. dr. plastinės bei rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai Inga Guogienė ir Vygintas Kaikaris.

Kaip senėjimo procesai atsispindi veide?

Vygintas: senėjimą lemia genetika, gyvenimo būdas ir žalingi įpročiai. Jau nuo 25-erių odoje ima gamintis vis mažiau kolageno – baltymo, suteikiančio odai elastingumo. Kolageno tinklas menksta ir oda pamažu glemba, prarasdama stangrumą bei putlumą.

Senėjimas – individualus procesas, tad nėra ir vieno bendro jį atspindinčio bruožo – vieniems pradeda leistis antakių kraštai ir akių vokai, kitiems – pasmunka žandikaulio linija, raukšlėjasi kaklo oda.

Kada galima save jauninti pasitelkiant injekcijas, o kada to nebepakanka?

Vygintas: būna, kad pacientai kreipiasi dėl veido operacijų per anksti, ir būna, kad kreipiasi dėl injekcinių procedūrų, kai jau per vėlu. Dažniausiai pastebėję pirmuosius senėjimo procesus žmonės informacijos ieško „Google“ ar „Facebook“ grupėse, nors vertingiausia būtų pasikonsultuoti su plastinės chirurgijos specialistu.

Inga: konkrečios amžiaus ribos nėra, tačiau procedūrų nereikėtų pradėti per anksti, jos gali turėti pasekmių. Tačiau per vėlai atliekamos grožio procedūros gali nebesuteikti norimų rezultatų arba jiems pasiekti reikės skirti daug daugiau laiko. Šiuolaikiniai pacientai mieliau renkasi konservatyvius senėjimo stabdymo metodus. Tobulinamos, atnaujinamos, į rinką įvedamos vis naujesnės technologijos ir produktai, padedantys atitolinti veido patempimo operacijas ir pristabdyti senėjimą.

Manau, vyresniame amžiuje, norint pasiekti matomesnių rezultatų, vien konservatyvių metodų nepakanka ir verta imtis plastinės chirurgijos, tačiau operacinį gydymą rekomenduoju atlikti kuo vėliau, ne anksčiau nei 55–60 metų.

Ko dažniausiai pacientai prašo?

Vygintas: dažniausiai kreipiamasi dėl pirmųjų raukšlių – moterys jų pastebi kaktoje, lūpų kontūre, atkreipia dėmesį, kad akių makiažas dengiasi nebe taip paprastai. Kalbėdamasis su savo pacientėmis apie injekcijas sakau, kad tai – tarsi plaukų dažymas, po 5–6 mėn. viskas vėl sugrįžta, tačiau tam kartui į reikalingas zonas suleistas užpildas sumažina raukšleles ir suteikia veidui skaistumo.

Inga: mano pacientai dažniausiai prašo, kad po procedūros nepasikeistų veido bruožai, kad pristabdyčiau senėjimo procesą, bet visa tai atrodytų kuo natūraliau. Visada laikausi taisyklės – geriau mažiau negu per daug. Natūralumas labai žavi, nors ir gyvename pasaulyje, kuriame grožio kultas – itin stipriai išreikštas. Mokėkime prisitaikyti nepamesdami savęs.

Lauros Pociūtės nuotr.

Reklama

Kokios pagrindinės veido operacijos?

Inga: manau, kad jaunystę sugrąžina viršutinių vokų plastika.

Vygintas: pritariu, viršutinių vokų plastika, ko gero, dažniausiai atliekama operacija pasaulyje. Tačiau kartais vien tik jos neužtenka. Jei yra pasmukę antakių kampai, o kaktoje – daug gilių statinių raukšlių, tik viršutinių vokų plastika problemos neišspręs.

Tada reikalingas ir antakių pakėlimas. Be to, dėl akį supančio raumens susilpnėjimo gali būti susikaupę riebaliniai maišeliai paakių srityje. Šias riebalines išvaržas galima pašalinti apatinių vokų plastikos metu.

Su amžiumi arba netekus svorio dažnai yra prarandamas ir veido tūris. Tuomet pacientams siūlome į veidą persodinti šiek tiek riebalų, paimant jų iš kitų kūno vietų. Šie riebalai atkuria trūkstamą tūrį, suteikia odai putlumo bei švytėjimo.

Su amžiumi taip pat ilgėja tarpelis tarp nosies ir viršutinės lūpos. Tuomet lūpos dalis pasislepia burnoje ir kalbant dengia viršutinius dantis. Šiuo atveju siūlome atlikti lūpos pakėlimo operaciją. Dar vėlesniame amžiuje pradedame kalbėti apie apatinės veido dalies patempimo operacijas.

Ar dažnai žmonės baiminasi, kad operacija neatpažįstamai pakeis bruožus?

Vygintas: plastinė chirurgija turi būti nepastebima, o veido bruožai atrodyti kuo natūraliau. Tuomet žmogus po operacijos atrodo pailsėjęs, atjaunėjęs ir dar labiau pasitikintis savimi.

Inga: šiuolaikinės medicinos galimybės – didelės, operacijos technikos – įvairios, todėl labai svarbu kiekvieną detalę, lūkesčius ir galimus rezultatus aptarti su tinkamu specialistu.

Ar operacijas reikia kartoti?

Inga: atlikus operaciją reikia suprasti, kad ji nėra visam gyvenimui. Senėjimo procesas ir gravitacija su operacijos atlikimo diena nesustoja, todėl būtina apsvarstyti ir pasirinkti tinkamiausią jai atlikti laiką.

Viršutinių vokų plastika dažniausiai kartojama kas 5–10 metų, o po veido vidurinės ar apatinės dalies patempimo plastikos pirmuosius gravitacijos pokyčius pastebime maždaug po 3–5 metų. Po veido operacijų, norint šiek tiek pastangrinti, sudrėkinti odą, paskatinti kolageno gamybą, gali būti atliekamos injekcinės ar lazerio procedūros.