V. Rykštaitė: „Nesuprantu moterų, kurios instagrame teigia, kad gimus kūdikiui savaitę nebuvo duše“

Autorius
Neringa Šimkutė
Nuotrauka
Adorn Life Photography nuotr.
CLASSIC IAB | straipsnio pradžioje 970x250
Reklama

 „Eksesyvus dėmesys grožiui Lietuvoje vadinamas „susitvarkymu“, tačiau, mano nuomone, „susitvarkyti“ iš tiesų reiškia švarias panages, išplautus plaukus ir tvarkingus drabužius“, – sako Havajuose gyvenanti rašytoja, tinklaraštininkė Vaiva Rykštaitė ir dalijasi savo požiūriu į grožį, kosmetiką ir rūpestį savimi.

Kas Jums yra rūpestis savimi?

Nuo tada, kai turiu vaikų, tai – miegas ir tyla. Poreikiai supaprastėjo arba tie dalykai, kurie iki vaikų atrodė savaime suprantami, tapo aukso vertės. Platesne prasme man rūpestis savimi – harmonija, pusiausvyra mėginant išpildyti skirtingus savo vaidmenis. Aš ir mama, ir žmona, tačiau man lygiai taip pat svarbu save realizuoti kūrybiškai, rasti laiko savo sveikatai ir išvaizdai.

Nesmerkiu, bet nesuprantu moterų, kurios „Instagram“ kelia istorijas, kad gimus kūdikiui savaitę nebuvo duše. Gimus mažyliams aš neturėjau daug pagalbos – vyras po keleto dienų jau ėjo į darbą, bet kažkaip visada randu laiko ir dušui, ir kremukams, kaukėms, veido mankštoms. Tiesa, kai būnu peršalusi, galvos sąmoningai ilgai neplaunu, gal čia prietaras, bet nerizikuoju peršalti dar labiau. Tuo metu mano prioritetas būna sveikata, o ne tai, kaip atrodau kitiems, manau, tai ir yra tikro rūpesčio savimi išraiška. 

Kiek laiko ir dėmesio skiriate išvaizdai? 

Tikiu, kad daugiausia lemia gyvenimo būdas, o ne koks vienas kremas, kuriuo kartais pasitepi. Turiu aiškius vertybinius ir kokybės standartus, kurie man padeda atrodyti taip, kaip atrodau. Aš dešimt metų nevartoju alkoholio, negeriu kavos, nevalgau mėsos ir jokio greitojo maisto. Naudoju ekologišką kosmetiką, geriu papildus, rytą pradedu nuo žalių sulčių ir glotnučių, daug judu, naudoju kremą su SPF.

Visa tai – tiesiog kasdienybė ir daug laiko neužima. Nors, žinoma, būna išimčių, štai, prieš keletą savaičių Paryžiuje vištos kepenėles valgiau, po dviejų per skrydžius nemiegotų parų ir kavos atsigėriau, bet tai būna itin retai ir įsiklausant į savo kūną, jo poreikius. 

Daugiausia laiko išvaizdai skiriu vakare. Jei kas vakarą atlikčiau visą savo rutiną, tai užtruktų turbūt daugiau nei keturiasdešimt minučių, bet kas vakarą darau tiek, kiek spėju ir turiu jėgų. Mano rutina yra veido prausimas, serumas, kremas (šito trio niekada nepraleidžiu), tada veido mankšta, masažas su „guasha“, pagulėjimas ant akupresūros kilimėlio, „Frownies“ lipdukai ant kaktos nuo raukšlių. Bet visus šiuos dalykus kartu darau tikrai retai, dažniausiai renkuosi kurį nors vieną iš jų. 

Gyvenate Havajuose, kuo skiriasi tenykščių ir lietuvaičių grožio suvokimas? 

Neturiu viso nei Lietuvos, nei Havajų moterų grožio suvokimo vaizdo, tačiau paviršutiniškas mano įspūdis toks, kad Havajuose daugiau laisvės ir įvairovės. Čia yra visko: ir moterų su priklijuotomis blakstienomis ir ilgais priaugintais nagais, ir moterų su ilgais kojų ir pažastų plaukais, kuriuos jos drąsiai demonstruoja viešose vietose ir dėl to nesijaučia ir aplinkinių nelaikomos apsileidusiomis ar mažiau gražiomis.

O Lietuvoje, man regis, yra aiškesnis, griežtesnis, ribojantis grožio standartas, į kurį daugybė moterų mėgina įtilpti. Eksesyvus dėmesys grožiui Lietuvoje vadinamas „susitvarkymu“, tačiau, mano nuomone, „susitvarkyti“ iš tiesų reiškia švarias panages, išplautus plaukus ir tvarkingus drabužius. Havajuose moteris gali ir su nešvariomis panagėmis į vakarėlį ateiti, ir niekas dėl to nepakels antakių, nes supras, kad ji tiesiog dirba fermoje ar pan. Lietuvoje tai neįsivaizduojama. 

Gražiausias Jūsų pačios bruožas?

Išvaizdos – plaukai ir kojos. Na, o charakterio savybių tai pati nesugalvojau, tad paprašiau vyro pagalbos. Sakė, kad esu stiprios valios, teisinga, rūpestinga ir geros prigimties. 

Svarbiausia grožio taisyklė?

Gyvenimo būdas, kasdienių pasirinkimų visuma. Jokia procedūra neišgelbės, viskas turi būti nuosekliai, reguliariai kartojama. 

Esate populiari nuomonės formuotoja, kokį suvokimą apie grožį stengiatės skleisti sekėjams?

Turbūt reikėtų klausti mane sekančių moterų. Kaip jos patiria ir apibendrintų mano transliacijas? Aš esu už natūralumą, ekologiją, bet taip pat neapriboju savęs. Tarkime, nevalgau mėsos ir retai kada valgau žuvį, bet geriu jūrinį kolageną. Nenoriu botokso, bet svajoju apie plastinę krūtų kėlimo operaciją. Man labai svarbu, ką ant savęs tepu. Negaliu suprasti, kaip žmonės naudoja kenksmingų chemikalų pilną kosmetiką, juk taip ilgainiui sau ne padedame, o kenkiame.

Kieno patarimų grožio klausimais klausote pati?

Reklama

Neturiu vieno autoriteto, dažniausiai apie kokią nors naujieną sužinau iš socialinių tinklų, o tada skaitau mokslinius straipsnius, ieškau tyrimų, patvirtinančių arba paneigiančių procedūros ar priemonės efektą. 

Kokį požiūrį į grožį stengiatės perduoti vaikams? Kas formavo Jūsų pačios požiūrį?

Paklausiau vyriausios dukters. Ji atsakė: „Mama, tu tikrai savimi rūpiniesi. Darai veido masažus, tepiesi kūną kremais.“ O kaip dukros grožį suvoks plačiau – nežinau. Nesu iš tų moterų, kuri nepasidažiusi neišeina į lauką. Didžiąją laiko dalį būnu visai be makiažo, tikiuosi, kad ir dukros išmoks būti savimi.

Antra vertus, JAV atsipalaidavimas išvaizdos atžvilgiu yra ekstremalus, todėl mokau vaikus truputį senamadiškų dalykų: mes puošiamės (bet ne per daug), kai einame pas gydytoją, į mokyklos renginį, gimtadienį ir pan. 

Mano pačios požiūrį į grožį formavo ne mama, nors tikrai keista. Mano mama ne iš tų, kuri kasdien teptųsi kremais ar eitų į grožio salonus. Jai visi šie grožio reikalai atrodo keistai, nėra prioritetas. Spėju, kad rūpestį išvaizda paveldėjau iš tėčio mamos, savo močiutės, gal net ne per pavyzdį, bet kaip genetinį kodą. Mano močiutė, kuriai 87 metai, visą gyvenimą rūpinasi savimi – ir prisižiūri mitybą, ir nevalgo anksti ryte, ir tepasi kremais, mėgsta kvepalus, dažo plaukus, žodžiu, tikra Kauno dama. 

Dar vienas dalykas, stipriai prisidėjęs prie mano grožio suvokimo, – žurnalai, nors nesu tikra, ar jie davė daugiau naudos, ar žalos… 

Ar kreipiate dėmesį į grožio tendencijas?

Atkreipiu minimaliai. Kadaise skaičiau knygą apie mados filosofiją ir išsigryninau, kokią vietą mano gyvenime užima mada. Aklai jos sekti niekad nemačiau poreikio, tačiau kai kurie mados niuansai, jų paisymas yra signalas visuomenei, kad turiu suvokimą, kas vyksta, kad esu aktuali. Tai ir stengiuosi daryti.

Individualus stilius man svarbiau už madą. Kita vertus, mada yra smagi, įdomi ir gali būti savirealizacijos forma. Na, o kalbant apie kūno madas, man jos atrodo žalingos. Mūsų kūnas – skirtingas ir nėra jokio reikalo mėginti jį sprausti į kažinkokią tendenciją. 

Esate naujovių ir eksperimentų mėgėja ar neskubate bandyti naujausios kosmetikos ir procedūrų? Kokia procedūra ar kosmetika – naujausias Jūsų atradimas?

Gyvenimas Havajuose apriboja visas naujoves ir tendencijas. Per dešimt metų čia tik vieną kartą buvau pas kosmetologę. Užtat grįžusi į Lietuvą iškart skubu į „Grožio centrą“ Kaune, kur specialistės mane lepina visokiomis mandromis procedūromis. Man patinka veido valymas ultragarsu, serumo suleidimas su kažkokia spalvota šviesa, o pastaroji naujovė, kurią išbandžiau, – radijo bangų procedūra veidui stangrinti. Vengiu injekcijų, neturėjau jokių plastinių operacijų, bet ateityje svajoju pasikelti krūtis ir akių vokus. 

Kas Jums yra kokybiška kosmetika?

Man kosmetika turi būti ekologiška, natūrali, patikimo gamintojo, be alkoholio, geros sudėties. Nesu kosmetikos žinovė, bet paskaičiusi sudėtį jau maždaug gaudausi, ar čia gerai, ar nelabai. Naudoju „Uoga-uoga“, „The Ordinary“ kosmetiką ir dar porą kosmetologės rekomenduotų serumų. 

Kas paskatino tokį požiūrį? 

Neįsivaizduoju, kaip gali būti kitaip. Juk viskas, ką ant savęs tepame ir valgome, patenka į kūną, teršia ne tik odą ar vidaus organus, bet ir aplinką. Nesu visiška sveikuolė, mėgstu traškučius ir kokakolos gal kiek per dažnai atsigeriu, bet iš esmės stengiuosi, kad dauguma mano pasirinkimų būtų naudingi man ir Žemei, o ne „mainstream“ kosmetikos gamintojų korporacijoms. 

Kaip išliekate energinga ir produktyvi? 

Mūsų savijautą, energiją ir nuotaiką daugiausia lemia žarnyno mikrobai. Aš ir prigimties turiu stiprų skrandį, tačiau taip pat manau, kad daug ką lemia mityba. Aš valgau daug daržovių, geriu sultis, mano maiste gausu skaidulų, kasdien stengiuosi bent keletą kartų suvalgyti ką nors su probiotikais. Panašu, kad tai veikia.