Plaukų slinkimas yra natūralus procesas, kuris vyksta ištisus metus, tačiau rudenį iškrentančių plaukų kiekis padidėja keliais kartais, lyginant su įprastai plaukų šepetyje po šukavimo randamais plaukais.
Pasak „Ellips Lietuva“ kalbintos gydytojos dermatologės-trichologės Rasos Aurelijos Vankevičiūtės, nors dažniausiai tai trunka tik keletą savaičių, daugumai kuokštais slenkantys plaukai gali kelti nemenką susirūpinimą, ypač, jeigu padariniai yra akivaizdžiai matomi, todėl verta laikytis kelių svarbių taisyklių.
Kada jau verta sunerimti?
„Pastaraisiais metais pacientų skaičius, kuriuos vargina plaukų slinkimas, plikimas ar skalpo odos problemos, padaugėjo, o tai lemia labai daug įvairių veiksnių – psichologinis stresas ir įtampa, pasikeitęs gyvenimo tempas, lėtinės ar netikėtai persirgtos ūminės ligos, tokios kaip bakterinės ar virusinės infekcijos, karščiavimas, naudojami vaistai ir daugybė kitų veiksnių, su kuriais mūsų organizmas susiduria kasdien.
Tačiau noriu paguosti nerimaujančius – rudenį dėl slenkančių plaukų kenčia didelė dalis žmonių, nepriklausomai nuo jų amžiaus, lyties ar gyvenimo būdo“, – ramina plaukų ir skalpo odos ligas gydanti bei plaukų transplantacijos procedūras atliekanti gydytoja R. A. Vankevičiūtė.
Rasa Aurelija Vankevičiūtė.
Pasak jos, savaime plaukų slinkimas nėra niekuo neįprastas, nes plaukai taip pat turi savo gyvenimo ciklą, kuris susideda iš trijų pagrindinių fazių: augimo (anageno) fazės, kuri tęsiasi 2–7 metus ir nuo kurios trukmės priklauso plaukų ilgis, pereinamosios (katageno) fazės, kurios metu plaukų augimas sustoja, o plauko folikulas pradeda mažėti ir poilsio (telogeno) fazės, kai plaukai ilsisi ir nebeauga. Po šio periodo plaukas iškrenta, ir plauko folikulas vėl pradeda augimo fazę, augindamas naują plauką.
Kaip pastebi gydytoja trichologė, normalu prarasti nuo 50 iki 100 plaukų per dieną, tačiau, kadangi kiekvieno žmogaus genetika ir gyvenimo būdas yra skirtingi, nereikėtų skaičiuoti, kiek per dieną plaukų iškrenta, bet atkreipti dėmesį į visumą – kiek laiko tai tęsiasi, kaip atrodo plaukai, ar nesumažėjo plaukų apimtis, neskilinėja plaukų galiukai, ar galvos oda neišberta, ar nėra pleiskanų ir kitų nemalonių dalykų.
„Tenka išgirsti nemažai mitų, kad išslenkančių plaukų kiekis priklauso nuo jų prigimtinės spalvos, tačiau tiesa kur kas paprastesnė. Jeigu plaukas plonas, šviesus ir trumpas, išslinkusių 100 plaukų sruoga bus plonytė ir į ją, greičiausiai, net neatkreipsime dėmesio, tačiau jei plaukai yra ilgi, stori ir tamsūs, toks pat kiekis atrodys kur kas didesnis, nors bendras išslinkusių plaukų kiekis abiem atvejais yra vienodas.
Taip pat reikėtų nepamiršti, kad kelias dienas neplovus galvos ir vaikščiojant susirišus plaukus į kuodą, po kurio laiko plaunant galvą ar šukuojant, pamatysite daugiau išslinkusių plaukų nei matytumėte plaudamos galvą kasdien. Tai irgi normalu, tačiau, jeigu pastebite, kad plaukų slinkimas tęsiasi ilgiau nei tris mėnesius, plaukai tampa akivaizdžiai retesni, dingsta jų apimtis ar atsiranda galvos odos problemų, verta kreiptis į specialistą“, – į ką atkreipti dėmesį, o dėl ko neverta jaudintis pasakoja gydytoja R. A. Vankevičiūtė.
Norint sau padėti teks paplušėti
Visgi, ne visas bėdas reikėtų „nurašyti“ natūraliam plaukų augimo ciklui: jeigu kiekvieną rudenį pastebite kelis kartus pagausėjusį plaukų slinkimą, verta pagalvoti, kaip elgiatės vasarą – ar saugojate plaukus nuo saulės spindulių, ar juos išplaunate po maudymosi jūroje, galų gale, kokias plaukų priežiūros priemones naudojate.
„Netinkama plaukų priežiūra slinkimo nepaskatins, tačiau, jei plaukai žalojami ar netinkamai prižiūrimi – naudojamos agresyvios ir plauko netausojančios dažymo priemonės, nesirūpinama plaukų drėkinimu, netaisyklingai šukuojami ar džiovinami, jie išsausėja, praranda elastingumą, žvilgesį ir nutrupa. Kai dėl netinkamos plaukų priežiūros yra pažeidžiamas plauko stiebas, kasos apimtis dėl kasdien nulūžtančių plaukų darosi vis mažesnė, dėl to plaukais turime rūpintis ne tik vasarą ar rudenį, bet kasdien“, – kaip tinkamai prižiūrėti plaukus pasakoja gydytoja dermatologė-trichologė R. A. Vankevičiūtė.
Pasak jos, kai plaukai pradeda trupėti ir retėti ne dėl medicininių priežasčių, labai svarbu laikytis kelių taisyklių: rinktis subalansuotą mitybą, kurioje gausu vitaminų ir mikroelementų, laikytis sveikos miego rutinos, daugiau laiko praleisti gryname ore užsiimant aktyvia veikla, nes tai mažina streso hormono kortizolio lygį, mažiau kankinti plaukus nekokybiškomis plaukų gumelėmis ir karštais plaukų formavimo prietaisais bei rinktis plaukus tausojančias plaukų priežiūros priemones.
„Atskirti kokybišką grožio priemonę nėra sunku: plaukų priežiūros produktuose neturėtų būti sulfatų, kurie nuo galvos odos ir iš plaukų gali pašalinti natūralius aliejus, dėl to galvos oda ir plaukai išsausėja; parabenų, kurie gali sutrikdyti hormonų pusiausvyrą; nekokybiškų silikonų, kurie gali kauptis, apsunkindami plaukus ir dėl ko gali varginti nepakankamai švarių ar greitai susiriebaluojančių plaukų pojūtis. Norint įsigyti plaukams naudingų grožio priemonių, jų sudėtyje reikėtų ieškoti medžiagų, kurios maitina ir drėkina plauko stiebą, nes nuo to ir priklauso plaukų elastingumas bei žvilgesys.
Nepamirškite, kad tinkama plaukų priežiūra yra tiek pat svarbi, kiek ir rūpinimasis jų sveikata. Mūsų kūnas kasdien patiria didžiules fiziologines ir psichologines apkrovas ir bando išlaikyti viso organizmo balansą, tačiau prisitaikymo galimybės su amžiumi ir šiandieniniu gyvenimo tempu gana greitai išsieikvoja, tuomet po kurio laiko stebime padidėjusį plaukų slinkimą. Apskritai dėl šiandieninio gyvenimo tempo, kai turime viską suspėti, o reikalų ir problemų su laiku tik daugėja, mūsų organizmo prisitaikymo galimybės išeikvojamos greičiau ir jis nebespėja taip greitai atsistatyti.
Štai todėl derėtų nuolat kruopščiai rūpintis ne tik savo plaukais, bet ir visu kūnu, o pastebėjus pirmus nerimą keliančius ženklus, kreiptis į gydytoją trichologą, kuris įvertins plaukų būklę ir paskirs tinkamą gydymą“, – nenumoti ranka į plaukų pokyčius skatina gydytoja R. A. Vankevičiūtė.