Minint Pasaulinę sveikatos dieną, kviečiame plačiau pažvelgti į vaikų sveikatą – ne tik kūno, bet ir emocinę.
Daugeliui tėvų rūpi, ką valgo jų vaikai, kiek juda ar miega. Tačiau vis dažniau iškyla klausimas: kaip jie jaučiasi? Ar moka atpažinti, suprasti, išreikšti savo jausmus?
Emocinė vaikų sveikata – ne mažiau svarbi nei fizinė
Apie vaikų emocijas kalbama kultūroje – „Netflix“ serialas „Adolescence“, kuris tapo žiūrimiausiu Lietuvoje, atveria paauglių vidinį pasaulį, jų emocinį chaosą, santykius, nerimą, nežinomybę.
Psichologai pabrėžia, kad šis serialas, nors ir jautrus, atspindi realybę, apie kurią dar per mažai kalbame.
„Vaikai neretai nesupranta, kas su jais vyksta. Jie jaučia pyktį, kaltę, nerimą ar liūdesį, bet nežino, kaip tai įvardinti ar ką su tuo daryti. O tėvai neturi įrankių tai paaiškinti“, – teigia vaikų psichologė Milda Karklytė-Palevičienė.


Nors „Adolescence“ serialas yra apie paauglius Jungtinėje Karalystėje, situacija Lietuvoje yra panaši. Surinkti duomenys iš daugiau nei 11 tūkstančių programėlės „Mybė“ naudotojų tėvų parodė, kad 9 metų ir vyresnių vaikų tėvai didžiausia problema mato savo vaikų nerimą.
Tam, kad padėtų vaikams pažinti savo vidinį pasaulį, „Mybė“ komanda kartu su vaikų psichologe Milda Karklyte-Palevičiene sukūrė naują garso įrašų skiltį apie emocijas. Joje yra pasakojimai apie 17 skirtingų emocijų: pyktį, baimę, vienišumą, džiaugsmą, kaltę, pavydą ir kt. Tekstai parašyti vaikams suprantama kalba, įgarsinti žinomų balsų – Elenos Puidokaitės-Atlantos, Mariaus Šmito, Gabijos Šutavičienės.
Turinį įvertino edukologai ir patvirtino Nacionalinė švietimo agentūra – jį gali naudoti visos Lietuvos mokyklos.
Emocinis raštingumas – ne mada, o būtinybė
Kai vaikas geba suprasti, kas vyksta jo viduje, jis mažiau linkęs į sprogstantį pyktį, užsidarymą, nerimą ar savęs kaltinimą. Emocinė sveikata – tai tarsi vidinis kompasas. Mokydami vaikus jį naudoti, padedame jiems augti ne tik sveikiems, bet ir atspariems gyvenimo iššūkiams.
„Mybė“ programėlę galima įsigyti programų parduotuvėse „AppStore“ ir „Google Play“.