Žinoma aktorė Inga Norkutė turi ambicingų planų – iki vasaros įsigyti automobilį. „Nevairavau daugiau nei šešerius metus. Bet jau tapo akivaizdu – nuosava transporto priemonė man vėl tampa būtinybe“, – pasakojo pašnekovė.
Vairavo madingą automobilį
Vairuotojo teises I.Norkutė įgijo 1996 metais. Ji, kaip ir kiti tais metais valdyti automobilius besimokę asmenys, tapo paskutiniosios kartos, teorinį egzaminą laikiusios raštu, atstove.
„Pavyzdžiai kaip elgtis kelyje mums buvo pateikiami ant lentos juos nupiešiant ranka. Tiesa, šiokie tokie kompiuteriai buvo ir tada. Juose – dviejų spalvų mygtukai, reiškiantys, jog atsakymas į klausimą yra teisingas arba ne. Tikrai keista visą tai prisiminti“, – šypsojosi I.Norkutė.
Tuomet ji vairavo madingą, baltą „žigulį“. „Tą vasarą baigiau studijas. Labai norėjau išmokti vairuoti. Reikia pripažinti, prieš tris dešimtmečius viskas buvo paprasčiau. Net tai, kad nemokėjau tinkamai parkuoti automobilio atbuline eiga, nesutrukdė pasiekti tikslo. Instruktoriai labai nekankindavo, nes eismas gatvėse buvo ne toks intensyvus, kaip dabar“, – prisiminimais dalinosi aktorė.
Vėliau ji kurį laiką nevairavo, kol neprireikė itin dažnai iš Šiaulių, kur gyvena, vykti į sostinėje rengiamus filmavimus.
„Jaučiausi lyg sraigė su nameliu – automobilyje būdavo galima rasti visko: drabužių, avalynės, užkandžių, scenarijų, pledų, papuošalų. Tiesiog niekada nežinodavau, ko prireiks ir, suprasdama, kad per valandą nesuvažinėsiu iki namų ir atgal, stegdavausi būti pasiruošusi įvairiems gyvenimo atvejams“, – sakė kūrybinga moteris.
Susirūpino iš anksto
Ji yra turėjusi ir sportinį automobilį, ir galingą visureigį. Dabar I.Norkutė yra nusprengusi ieškoti patogios, aukštesnės, ekonomiškesnės transporto priemonės, kuri ne tik tarnautų kaip spinta, bet būtų tinkama ir jos šuneliui.
„Jokių svajonių neturiu. Man automobilis yra tiesiog susisiekimo priemonė, – kalbėjo aktorė. – Vis dažniau man vėl tenka išvykti iš Šiaulių. Tai į Vilnių, tai į Kauną, kur esu prisiregistravusi pas šeimos gydytoją. Buvau pas ją ir šią savaitę atnaujinti medicininės pažymos, reikalingos norint vairuoti automobilį. Jei jau jį pirksiu, norėčiau pati ir parvairuoti iki namų“.
Medicininės pažymos galiojimu I.Norkutė susirūpino išgirdusi, jog jos neturint nuo birželio 1 d. vairuotojo teisės taps nebegaliojančios. „Klinikoje, kurioje lankausi, viską išsprendė labai operatyviai. Tad, galiu nebijoti sėsti už vairo“, – sako pašnekovė.
Didelių autoįvykių I.Norkutės gyvenime nėra buvę – tik keli netikslūs „prisiparkavimai“ stovėjimo aikštelėse, kurių metu būdavo patiriama nedidelė žala. „Daugelis vairuotojų vis dar nežino, jog šiais metais jų laukia svarbūs pokyčiai – vairuotojo pažymėjimo galiojimas tampa susietas su medicininės pažymos galiojimo trukme.
Šiai nustojus galioti, sėsti prie vairo nebus galima. Nors minėta tvarka pavėlinta birželio 1-osios, vairuotojai raginami nedelsti ir pasitikrinti, iki kada galioja jų medicininė pažyma, ir, esant reikalui, apsilankyti pas medikus“, – rekomendavo Kaune esančios „Sokrato šeimos klinikos“ gydytoja Rimantė Hofmanienė.
Medicininės pažymos galiojimu I.Norkutė susirūpino išgirdusi, jog jos neturint nuo birželio 1 d. vairuotojo teisės taps nebegaliojančios.
Anot jos, stengiamasi užtikrinti, jog apsilankiusiesiems klinikoje būtų kiek įmanoma greičiau išduoti reikiami dokumentai. „Norint atnaujinti medicininės pažymos galiojimą, vairuotojams mūsų įstaigoje užtenka apsilankyti vieną kartą. Kadangi šeimos klinikoje dirba daug skirtingų sričių specialistų, turime galimybę užtikrinti trumpą laukimo laiką“, – sakė šeimos gydytoja.
Laukia baudos
Klinikos atstovės teigimu, vairuotojų sveikatos tikrinimas atliekamas tik licenciją teikti sveikatos priežiūros paslaugas turinčioje įstaigoje. Sveikatą tikrina šeimos gydytojas. Taip pat vairuotojo psichikos sveikatą privaloma tvarka įvertina ir psichiatras.
Gydytojo apžiūra atnaujinant medicinos pažymą įprastai trunka apie 20 min. „Jei jos metu nustatoma, jog besikreipusio asmens sveikatos būklė tinka vairavimui – pažymą gaunate iš karto: jau ne vienus metus medicininė vairuotojo pažyma yra išduodama tik skaitmeniniu formatu, todėl įrašas atliekamas esveikata.lt sistemoje. Po vizito vairuotojo sveikatos pažyma bus matoma ir „Regitrai”, – teigė R.Hofmanienė.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu yra nustatytas naujas vairuotojų sveikatos patikros periodiškumas. Pagal šį įsakymą vairuotojams iki 65 metų sveikatos patikrą reikės atlikti tik kas dešimt metų, vėliau patikrinimai dažnės – nuo 66 iki 79 metų sveikatą pasitikrinti reikės kartą per penkerius metus, vyresniems nei 80 metų – kas dvejus metus.
Transporto priemonių vairavimas nepasitikrinus sveikatos nustatytu periodiškumu, nesilaikant vairuotojo pažymėjime nurodytų vairuotojui taikomų apribojimų (išskyrus leidimo vairuoti tam tikros rūšies transporto priemones apribojimus) ar pasibaigus vairuotojo pažymėjimo galiojimo laikui užtraukia baudą nuo 30 iki 50 eurų.