Vietokūros dizainerės Julijos Janus pastarųjų metų veikla neabejotinai dedikuota garsiausiai Lietuvos meilės istorijai – didikams Barborai Radvilaitei ir Žygimantui Augustui.
Įkvėpta šios legendinės poros jausmų, menininkė vienai nakčiai savo namuose surengė meno ir dizaino parodą „Slapta meilė dizainerės Julijos Janus namuose“, į kurią atvyko kultūros paveldui ir šalies istorijai neabejingi svečiai.
Šį vėlyvą žiemos vakarą aplink J. Janus namus buvo jaukiau nei bet kada anksčiau. Žavesio suteikė sniege atsispindinti žvakių žibintų šviesa, apšviečianti takelį link dizainerės rezidencijos ir kūrybinių dirbtuvių Užupyje. Juvelyrai, keramikai, tekstilininkai, istorikai, sveikatinimo meistrai, restoranų šefai ir kavinių savininkai su nekantrumu laukė, kada galės praverti Julijos namų duris.
Skambant pianistės Evelinos Pilipavičiūtės jausmingai muzikai, Julija svečius pasitiko ištraukomis, iš savo pačios rašomo istorinio detektyvinio romano apie Barborą Radvilaitę ir Žygimantą Augustą:
„Vitražiniai Dubingių pilies langai. Barbora išsiblaškiusi pereina kambarį, praveria langą ir pažvelgia į Asvejos ežerą, kuris šį vėlyvą 1547-ųjų rudenį gerai matomas pro belapių medžių šakas. Ji svajoja apie grįžimą į Vilnių. Šalta. Lapkričio vėsa plūsteli į kambarį. Pirmoji kunigaikštystės dama Barbora Radvilaitė leidžia savo dienas tremtyje, saugoma ištikimo ginkluoto būrio ir Asvejos vandenų, laukdama sugrįžtančio Augusto.
Tuomet ji galės palikti savo prosenelių pilį ir bus pristatyta į Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio dvarą, kaip teisėta Augusto žmona ir būsima karalienė. Atodūsis. Langas uždaromas. Barbora prieina prie stalo, įsisupa į voverės kailiu pamuštą apsiaustą, prisėda prie laiškų stalelio ir pamirko plunksną į rašalinę. Iš jos rausvų plaukų kuodo išsprūsta nepaklusni sruoga. Gražioji tremtinė paslepia šilto vario spalvos garbaną už ausies ir švelniai šypsodamasi rašo laišką savo didžiajai meilei, kunigaikščiui Žygimantui Augustui…“
Netrukus po trumpo skaitinio Julija ėmėsi gido vaidmens, publiką pakviesdama į ekskursiją po savo namus. Pradėdami nuo pirmojo aukšto svečiai klaidžiojo po kambarius, grožėdamiesi eksponuojamais garsių menininkų kūriniais: Petro Saulėno, Miglės Kosinskaitės, Algio Griškevičiaus ir Martins Kruminš ir pačios Julijos fotografijos, tapybos ir skulptūros darbais.
Pasitelkiant apšvietimą erdvėse sukurta išskirtinė nuotaika, parodos dalyvius tarsi perkėlusi į teatro sceną.
Šio meninio projekto kulminacija tapo miegamojo lovoje surengtas dviejų modelių performansas. Tarsi nematydami lankytojų, jaunų aktorių pora prieblandoje vartė knygas, tyliai šnekučiavosi, ruošdamiesi nakties miegui. Žavingi modeliai įsitaisė patalynėje, išmargintoje Julijos grafiniais piešiniais – senojo Vilniaus pastatų motyvais, kurie yra Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto istorijos žemėlapis.
Susirinkę vaišinosi popietės arbatėle ir keliaaukščiais užkandžių rinkiniais, taip pat valgiais, primenančiais karališkosios medžioklės laimikius. Visi vakaro patiekalai yra „Slaptos meilės“ patyrimų kolekcijos dalis ir pagaminti remiantis istoriniais Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto ir Radvilų giminės receptais.
Madą iškeitė į vietokūrą
Anksčiau kelis dešimtmečius save įprasminusi drabužių kūrimo srityje, prieš kelerius metus Julija pakeitė savo kūrybos kelią, atsiduodama vietokūros dizaino sprendimams. Kurį laiką dingusi iš viešumos ji intensyviai mokėsi parodų kuravimo Londono Viktorijos ir Alberto muziejuje.
„Kas tas vietokūros dizainas? Ogi viskas, kas padeda į tam tikrą geografinę vietą kuo greičiau pritraukti lankytojus, naujus gyventojus, investuotojus. Pasirinkau šią kryptį norėdama įgyvendinti savo svajonę, kartu su Lietuvos nacionaliniu muziejumi sukurti iki šiol niekada nerengtą didelio masto istorijos, meno ir dizaino parodą apie dvi karalienes – Barborą Radvilaitę ir jos bendraamžę Kotryną Jogailaitę“,– atvirauja J. Janus.
Vienos nakties paroda namuose – Julijos sumanymo sukurti dovanų ir patyrimų kolekciją „Slapta meilė“ pristatymas. Visas jos dizainas naujai atskleidžia Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istoriją: „Didžiuokimės savo šalimi ir didinga praeitimi. Visi „Slaptos meilės“ kolekcijos darbai jau antrus metus džiugina tautiečius ir čia užsukusius užsienio turistus. Dabar kiekvienas, degantis meile Lietuvos istorijai, dalelę jos gali parsinešti ir į savo namus.“