Plastikos chirurgai – apie krūtų operacijas: nesumeluoti faktai ir kitos alternatyvos

Autorius
ELLE Lithuania (reklama)

Estetinės chirurgijos pasaulyje šiandien pompastiški sprendimai užleidžia vietą jautresniam ir labiau apgalvotam požiūriui į kūną. Krūtų chirurgija, ilgą laiką sieta tik su dydžiu ir aiškiai matomais implantų kontūrais, šiandien įgauna kur kas daugiau prasmės – ji kalba apie asmeninį santykį su kūnu, vidinius pasirinkimus ir estetiką, kuri kuriama pirmiausia sau, o ne kitiems.

Didžiausiame plastinės chirurgijos centre Baltijos šalyse „Nordclinic“, kuriame dirba net 13 plastinės chirurgijos specialistų, kasmet atliekama daugiau nei 3 tūkst. plastinių ir rekonstrukcinių operacijų. Tačiau tai – tik dalis to, kuo ši klinika gyvena. Naujausi krūtų chirurgijos sprendimai, natūralumo tendencijos, implantų evoliucija, hibridinės technikos bei riebalų persodinimo galimybės neseniai buvo aptartos „Life Science After Work“ renginyje, kurį organizavo „Nordclinic“.

Viena dažniausių operacijų

Nors pasaulyje akivaizdi natūralumo tendencija, krūtų implantai išlieka populiarūs. Prognozuojama, kad iki 2033 metų pasaulinė jų rinka pasieks 4,8 mlrd. JAV dolerių. Anot plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo Andriaus Pajėdos, krūtų didinimas ar tūrio atkūrimas implantais išlieka viena dažniausių operacijų, tačiau jos sėkmė priklauso ne tik nuo techninio tikslumo.

„Implantas – tai svetimkūnis, kurio buvimas kūne laikui bėgant gali pareikalauti papildomos priežiūros. Pacientės, kurios šiandien renkasi krūtų didinimą, vieną dieną vis tiek susidurs su poreikiu ką nors pakeisti – implantas gali trūkti, pasislinkti ar tiesiog nebeatitikti pakitusio kūno“, – teigia gydytojas.

Pasak jo, net sėkmingai atlikta operacija negarantuoja viso gyvenimo rezultato. „Implantai nėra amžini – po 10 ar 20 metų gali prireikti pakartotinės priežiūros ar keitimo, todėl svarbu pasitikėti savo gydytoju“, – sako jis. Ilgalaikis ryšys su chirurgu tampa tarsi tyliu susitarimu – rūpintis ne tik rezultatu, bet ir tuo, kaip jis kinta bėgant metams. Kasmet implantus visame pasaulyje renkasi apie du milijonai moterų, o galimų komplikacijų dažnis svyruoja nuo 2 iki 16 proc.

Implantų evoliucija

Vieša krūtų implantų ekspozicija, pirmą kartą Lietuvoje pristatyta plastinės, ortopedijos ir bendrosios chirurgijos klinikos „Nordclinic“ iniciatyva, tapo priminimu, kiek daug pasikeitė grožio chirurgijos pasaulis. Vienoje erdvėje – istorinis implantas, net 24 metus buvęs žmogaus kūne, ir naujausios kartos modeliai: lengvesni, anatomiškai prisitaikantys ir sukurti taip, kad atlieptų šiuolaikinės moters lūkesčius.

Per kelis dešimtmečius implantai gerokai evoliucionavo – šiandien jie gaminami iš saugesnių, kūnui draugiškų medžiagų, o jų formos kuriamos taip, kad sumažintų komplikacijų riziką ir užtikrintų ilgalaikį komfortą. Šiuolaikinė implantų įvairovė – nuo formų ir paviršių iki užpildo sudėties, leidžia atrasti sprendimą, kuris galėtų būti pritaikytas individualiai kiekvienai moteriai.

Natūralumo paieškos

Šiandien vis daugiau moterų domisi galimybe krūtų formą koreguoti be svetimkūnio – persodinant savo pačių riebalus. Šis metodas leidžia išgauti švelnesnį, natūralesnį rezultatą, ypač tada, kai siekiama subtilių pokyčių arba korekcijos po implantų pašalinimo. Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Karolis Varkalys sako, kad riebalų persodinimas į krūtis dažniausiai atliekamas kartu su liposukcija.

„Tai – dvejopa nauda: pašaliname riebalus iš sričių, kur jų per daug, apdorojame ir įkeliame į krūtis. Taip išgaunamas natūralus tūris, sumažėja komplikacijų rizika, o kartu galima modeliuoti ir kitus kūno kontūrus. Ši procedūra vis plačiau taikoma ir medicininiais tikslais – po mastektomijos, traumų ar spindulinio gydymo“, – teigia chirurgas. Vis dėlto, jo teigimu, riebalų persodinimas ne visada tinka – ne visos ląstelės prigyja, rezultatas gali keistis, o labai lieknoms moterims ši procedūra dažnai netinkama.

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Tautvydas Urbonas atkreipia dėmesį, kad pastaraisiais metais keičiasi pačių pacienčių lūkesčiai.

„Didėjantis sąmoningumas, informuotumas apie medžiagų poveikį ir technologinė pažanga skatina rinktis sprendimus, kurie būtų artimesni natūraliai kūno dinamikai“, – teigia jis. Viena iš tokių šiuolaikinių krypčių – hibridinis krūtų formavimo metodas, kai implantai derinami su pacienčių riebaliniu audiniu. Toks derinys leidžia išlaikyti pageidaujamą tūrį, tačiau kartu ir švelnina kontūrus bei pagerina audinių padengimą. Tiesa, pasak gydytojo, riebalų injekcijų efektyvumas kiekvienu atveju priklauso nuo individualių veiksnių – nuo to, kiek ir kokios kokybės riebalinio audinio galima paimti. „Riebalų įsisavinimo rodiklis siekia apie 75–80 proc., o galutinis rezultatas vertinamas po kelių mėnesių. Jei norimas tūris didesnis, procedūrą galima kartoti“,– paaiškina T. Urbonas.

Nepaklusti stereotipams

Nors šiuolaikinė krūtų chirurgija grindžiama atsakingu požiūriu, atsižvelgiama į  individualius kiekvienos moters poreikius, visuomenėje vis dar gyvi stereotipai. Vienas iš dažniausių, pasak „Nordclinic“ specialistų, manymas, kad krūtys po operacijos neišvengiamai atrodys nenatūraliai.

Tai – netiesa. Šiandienos technologijos ir patyrusių specialistų sprendimai leidžia pasiekti puikų rezultatą, kuris dera su moters kūno proporcijomis ir atrodo itin natūraliai. Kartais klaidingai manoma, kad svarbu tik operacija ir vienas sprendimas – visam gyvenimui, tačiau gydytojai pabrėžia, kad krūtų chirurgija yra ilgalaikė kelionė, reikalaujanti papildomo dėmesio ar korekcijų.

Vis dar pasitaiko nuomonių, kad krūtų chirurgija skirta tik išoriniam įvaizdžiui keisti, tačiau vis dažniau tai yra noras susigrąžinti pasitikėjimą savimi, jaustis harmoningai su savo kūnu ir atliepti savo, o ne kitų lūkesčius.

x