Plastinės chirurgijos specialistai patarė, kada ryžtis operacijoms, o kada – nerizikuoti

Autorius
ELLE Lithuania (reklama)

Šiandien estetinės ir medicininės intervencijos – nebe prabangos paslauga. Jos padeda atkurti fizinį patrauklumą ir pagerinti gyvenimo kokybę: šalina motinystės ir amžėjimo ženklus, sprendžia kvėpavimo sutrikimus, grąžina į visavertį socialinį gyvenimą.

Plastinės chirurgijos sritis nuolat auga, tobulėja ir atspindi pasaulines tendencijas bei pacientų poreikius. Vis dažniau taikomos minimaliai invazinės ir tausojančios procedūros, leidžiančios pasiekti geresnių rezultatų ir sutrumpinti atsigavimo laikotarpį. Populiariausios procedūros apima nosies ir akių vokų operacijas, veido patempimą, krūtų ir pilvo korekcijas.

Be estetikos, daug dėmesio skiriama ir funkciniams sprendimams, pavyzdžiui, kvėpavimo sutrikimams šalinti. Auganti į chirurgus besikreipiančių vyrų dalis ir besiplečianti socialinė pacientų įvairovė rodo, kad grožio chirurgija tampa daugeliui įprasta, prieinama bei priimtina paslauga.

„Svarbiausia, kad paciento lūkesčius būtų galima suderinti su realiomis chirurgų galimybėmis“, – sutartinai tvirtina kalbinti specialistai ir statistinio savo paciento amžiaus ribas brėžia nuo 18 metų iki garbios senatvės.

Svarbu ir išvaizdai, ir kvėpavimui

Nosies plastika – viena sudėtingiausių, bet kartu ir įdomiausių plastinės chirurgijos sričių. Nosis, kaip centrinė veido dalis, stipriai veikia išvaizdą, o deformacijos – nuo įgimtos kuprelės iki potrauminių pažeidimų – gali daryti įtaką ir kvėpavimui. Būtent šios srities iššūkių keliamam adrenalinui neatsispiria medicinos centro „Northway“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Darius Jauniškis.

„Nosyje slypi visokiausių „povandeninių akmenų“, visokių siurprizų pasitaiko, bet tai ir įdomu“, – taip aiškina savo profesinį pasirinkimą. Kad įvaldytum meistrystę, reikia ilgai mokytis, operuodamas privalai mąstyti trimatėmis kategorijomis ir nuolat galvoti, kaip sukūrus gražią nosį išvengti kvėpavimo sutrikimų.

Pastaruoju metu, pasak specialisto, pastebimai daugėja pacientų, turinčių vadinamąjį vožtuvų nepakankamumą, t. y. minkštas šnervių kremzles, kurios įkvėpimo metu subliūkšta. Tokiais atvejais reikalingas būtent chirurgo įsikišimas, kad įvairiais transplantatais ir chirurginėmis manipuliacijomis būtų sutvirtintos nosies kremzlės, ir žmogus galėtų normaliai kvėpuoti. Tai viena iš priežasčių, kodėl gyd. D. Jauniškis operacinėje dažnai dirba kartu su LOR specialistais.

Darius Jauniškis.

Anot pašnekovo, chirurginiu požiūriu nosis – palanki sritis: jos kraujotaka gera, tad žaizdos gyja gerai, o randai praktiškai nematomi. Operacijos gali būti atliekamos visus metus, o gijimas, priklausomai nuo intervencijos sudėtingumo, trunka nuo savaitės iki kelių mėnesių. Kalbant apie reprezentacinę išvaizdą, jos galima tikėtis jau po trijų savaičių, tačiau galutinio rezultato teks palūkėti maždaug metus.

Vidinės jaunystės atspindys

Kaip teigia plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja Indrė Sakalauskaitė, chirurgų atliekamos procedūros tarp vyrų tampa priimtinesnės. „Anksčiau apie 90 proc. į mus besikreipiančių pacientų sudarydavo moterys, o dabar vyrų dalis išaugusi iki 30–40 proc. Vyrai jau įsitikino, kad chirurgų atliekamos procedūros ir operacijos nėra kažkas draudžiamo ar smerktino“, – pastebi specialistė ir sako, kad besikreipiančiųjų spektras įvairus, nuo studentų iki verslininkų.

Grožio chirurgo kabinetas praveriamas ir dėl raukšlių, užkritusių vokų, odos nudribimo, nukarusių skruostų ar sumažėjusių vyriškų bruožų, kuriuos veido patempimo operacija efektyviai koreguoja.

Gydytoja pažymi, kad chirurginės intervencijos poreikis kyla tuomet, kai žmogaus netenkina minimaliai invazinių procedūrų rezultatai. O rinktis tarp korekcijų užpildais ir chirurginės operacijos galutinai pribręstama tada, kai veidrodyje matomas vaizdas nebeatitinka jaunystės pojūčio širdyje.

Reklama

Indrė Sakalauskaitė.

„Kiekvienam pacientui reikia nusiteikti, kad laukia pooperacinis laikotarpis. Jam reikės pasiruošti psichologiškai. Tačiau dažniausiai, kai sugyja žaizdos, nuimami tvarsčiai, nebereikia vartoti vaistų ir laikytis apribojimų, sunkusis pooperacinis laikotarpis greit pasimiršta“, – šypsosi gydytoja I. Sakalauskaitė.

Pokyčiai į gera – ryškūs

Dažniausios operacijos, kurias medicinos centre „Northway“ atlieka dr. Arūnas Jankauskas, – akių vokų, krūtų ir pilvo korekcijos bei riebalų nusiurbimas. Pasak gydytojo, į jį kreipiasi pacientai su problemomis, kurios daro įtaką ne tik jų išvaizdai, bet ir savivertei.

„Krūtų pakėlimas po žindymo padeda moterims atgauti pasitikėjimą savimi, o pilvo plastika, esant strijoms, prijuostės tipo deformacijai ar raumenų prasiskyrimui, svarbi ne tik dėl grožio, bet ir dėl fizinės gerovės“, – teigia chirurgas.

Fizinė gerovė ženkliai pagerėja ir sumažinus masyvias krūtis, nuo kurių svorio moterims skauda pečių juostą, kamuoja stuburo problemos, kenčia laikysena. „Pacientės po tokių operacijų būna labai laimingos – nė kiek ne mažiau nei tos, kurios ateina pasididinti krūtinę implantais“, – pastebi pašnekovas ir pripažįsta, kad rimtų problemų kamuojamiems pacientams po operacijų pokyčiai į gera būna itin ryškūs.

Pastaraisiais metais daugėja vyrų, besikreipiančių į chirurgus dėl ginekomastijos – būklės, kai krūtyse padaugėja liaukinio ar riebalinio audinio. Tokiais atvejais jų perteklius pašalinimas chirurginiu būdu.

O galvojančioms apie vadinamąsias „mommy makeover“ operacijas gydytojas siunčia žinutę, kad po gimdymo turi būti praėję maždaug metai. Prieš tokio tipo operaciją būtina atlikti krūtų echoskopiją ir įvertinti, ar nėra vėžinių pakitimų, ar nebesigamina pienas. Pilvo plastikos atveju reikalinga pilvo chirurgo konsultacija su pilvo sienos echoskopija.

Dr. Arūnas Jankauskas.

Ideali pacientė, kuriai tinka „mommy makeover“ tipo operacijos, anot dr. A. Jankausko, yra mažesnio kūno masės indekso, ne masyvių krūtų, kad planuojama bendra krūtų ir pilvo operacija tilptų į 5–6 valandas. Jeigu operacija trunka ilgiau, reikia atidžiai vertinti galimas gretutines ligas ir rizikos veiksnius, nes ilga narkozė statistiškai patikimai didina komplikacijų tikimybę.

„Estetinės chirurgijos srityje labai svarbu jausti savo kompetencijos ribas ir nesimokyti su žmogumi. Neužtenka vien vadovėlio pasiskaityti – reikia tartis su kolegomis, semtis iš jų patirties, gilintis, stažuotis. Kartais ir aš atsisakau operuoti, nes nedarau to, ko nemoku. Turiu būti visiškai užtikrintas savimi – tada aš ir pats gerai jaučiuosi, ir mano pacientai laimingi“, – teigia chirurgas.

Plastinės chirurgijos specialistai pataria

  • Grožio chirurgijos procedūros ir operacijos atliekamos tik esant realistiškiems paciento lūkesčiams ir medikų galimybėms.
  • Operacijos atliekamos nuo pilnametystės iki žilos senatvės – svarbiausia, kad paciento sveikata leistų saugiai atlikti chirurginę intervenciją.
  • Pacientai turi būti pasirengę pooperaciniam laikotarpiui – po kai kurių procedūrų grįžti į kasdienę veiklą galima jau po savaitės, o visiškas gijimas trunka iki metų.
  • Pirmąsias dvi savaites reikalingas poilsis, vengiant fizinio krūvio, pirčių, karščio ar buvimo pasilenkus. Kai taikoma, privalu dėvėti kompresinius rūbus ir laikytis gydytojo nurodymų.
  • Pooperaciniai rezultatai labai priklauso nuo fizinio pasirengimo, optimizmo, operuotos vietos priežiūros, mitybos.
  • Randėjimo procesas yra individualus ir priklauso nuo kiekvieno paciento genetinio polinkio bei pooperacinės priežiūros.
  • Operacijos neatliekamos esant tam tikroms kontraindikacijoms, tokioms kaip bloga kraujotaka, nekontroliuojamos sveikatos būklės ar patologijos, dėl kurių negalima taikyti anestezijos, pavyzdžiui, turimas širdies stimuliatorius, vartojami kraują skystinantys vaistai.
  • Nors grožio operacijos gali būti atliekamos ištisus metus, įsidėmėtina, kad šaltuoju metų laiku mažesnė tinimų tikimybė.

**

Visi kalbinti pašnekovai sutaria, kad chirurginėmis operacijomis laiko nesustabdysi – anksčiau ar vėliau amžėjimo procesas vis tiek apie save primins. Tačiau atitolinti jo ženklus 10–15 metų šiandienė grožio medicina tikrai gali. O kiek ilgalaikis bus tokių estetinių intervencijų rezultatas, priklausys nuo konkretaus žmogaus gyvenimo būdo – naudojamų priemonių nuo saulės, odos drėkinimo, gyvenamosios aplinkos, maisto kokybės.

Išskleisti
x