„Žemė – tai labai maža scena begalinėje kosminėje arenoje“, – pasakė garsus amerikiečių astronomas Karlas Saganas, pažvelgęs į mūsų planetą paskutinį kartą iš Voyager 1, kai ši praskriejo už Saturno ribų. Ši mintis apie mūsų mažumą ir trapumą tapo pagrindiniu įkvėpimu Rahulio Mishros naujausiai aukštosios mados kolekcijai, pristatytai oficialioje Paryžiaus aukštosios mados savaitės programoje.
Šou, kurio garbės viešnia buvo supermodelis Coco Rocha, tapo tarsi intymia ir emocine kelione, atskleidžiančia žmogaus santykį su gamta, kosmosu ir savo pažeidžiamumu. Dizaineris, paveiktas savo tėvo netekties, per kolekciją dalijosi asmeninėmis refleksijomis, kurios prasidėjo nuo klausimų apie gyvenimo prasmę ir tęsėsi iki svarstymų apie mūsų planetos ateitį.
K. Sagano žodžiai, tokie kaip „Pažvelkite dar kartą į tą tašką. Tai čia. Tai namai. Tai mes“, virto kūrybine vizija, kurioje susipynė gamtos elementai, architektūrinė estetika ir naujos vilties paieškos. Modeliai ant podiumo atrodė lyg kosminės būtybės, vilkėjo sukneles, dekoruotas gėlių motyvais, geometriniais raštais.
„Mūsų miestai yra žmonijos išradingumo simboliai, bet ar jie tvarūs?“ – šis klausimas išryškėjo kolekcijoje, kurioje dizaineris vaizdavo mūsų miestų likimą, jei jie taptų nebegyvenami. Idėja apie gamtą, kuri sugrąžina miestus į savo glėbį, įkvėpė kūrybinį procesą, o rankų darbo audiniai ir detalės perteikė žinutę apie lėtą ir sąmoningą madą.
Rahulis Mishra primena, kad „aukštoji mada“ nėra vien prabanga – tai meno ir meistriškumo sintezė, turinti gilesnę reikšmę. Jo komanda, sudaryta iš daugiau nei 2 tūkst. mados meistrų, ne tik kuria unikalias detales, bet ir pabrėžia tvarumą, kurio mūsų pasauliui šiandien taip reikia.
Šou buvo ne tik odė netekties ir gijimo procesui, bet ir raginimas iš naujo apmąstyti savo atsakomybę kaip Žemės globėjams. „Mes esame gyvenimo prasmės saugotojai“ – būtent ši žinia skambėjo kolekcijoje, kviesdama mus stabtelėti ir pergalvoti savo egzistenciją „šioje dulkių dalelėje, pakibusioje saulės spindulyje“.
G. Kubiliūtė.
Apie Rahulį Mishrą
Rahulis Mishra – pirmasis Indijos dizaineris, pakviestas pristatyti savo kūrinius Paryžiaus aukštosios mados savaitėje ir 2014-ųjų „International Woolmark Prize“ laimėtojas. 2023 m. lapkritį jam buvo įteiktas Prancūzijos vyriausybės apdovanojimas – „Chevalier de Ordre des Arts et des Lettres“ insignija. Jo, kaip dizainerio, veiklos pradžia siejama su tvarumo idėjomis, kurios madą pristato kaip priemonę, skirtą įtraukti ir įgalinti Indijos vietos amatų bendruomenę.
„AFEW Rahul Mishra“ siekia į madą pažvelgti per dalyvavimo, o ne tik vartojimo prizmę. Mados kritikė ir buvusi „Vogue“ tarptautinė mados redaktorė Suzy Menkes vadina Rahulį „nacionaliniu lobiu“, o velionė Franca Sozzani jį gyrė už „sėkmingą geriausių ir savičiausių savo tėvynės bruožų išryškinimą“.