Tarsi kelrodės žvaigždės: subtilūs amuletai, pasakojantys deivių istorijas ir mitus

Autorius
Vaidilė Marija Vasiliauskaitė / @vaidilemaria
Nuotrauka
„Vermaye“
CLASSIC IAB | straipsnio pradžioje 970x250
Reklama

„Viskas prasidėjo nuo anglies gabalėlio rankoje. Kiekviena linija, kiekvienas štrichas – vis nauja istorija. Kartais šis procesas gali būti impulsyvus ir aistringas, o kartais – ramus ir meditacinis. Piešinio ritmas nulemia deivių prigimtį ir jų skleidžiamą galią: nuo jausmingos ir moteriškos iki galingos ir didingos“, – sako Anastasia Ross, juvelyrikos ženklo „Vermaye“ dizainerė ir viena iš įkūrėjų. 

„Vermaye“ kūriniuse glūdi gilios prasmės ir didžios galios, įkvėptos mitologijos, senovės kultūrų ir siekio suteikti moterims daugiau drąsos. Papuošaluose vaizduojamos deivės ir simboliai, kurių kiekvienas yra tarsi kelrodė žvaigždė, ne tik papuošianti, bet ir drąsinanti pasitikėti savimi ir nesustoti.

„Vermaye“ kūriniuse glūdi gilios prasmės ir didžios galios, įkvėptos mitologijos, senovės kultūrų ir siekio suteikti moterims daugiau drąsos.

Jūsų juvelyrikos dirbinius puošia deivės, dievai ir įvairūs simboliai. Iš kur kilo ši idėja, kas jus įkvėpė?

„Goddess“ kolekcijos papuošalai įkvėpti neprilygstamų ir elegantiškų Botičelio paveikslų bei jausmingų ir paslaptingų Diego Velaskeso darbų. Ši unikali stilių sintezė leidžia derinti nesenstantį grožį ir mistišką aurą. Kiekvienas kūrinys, kuriame atsispindi stiprios deivės iš praeities istorija, pakviečia į ypatingą kelionę. Dizainai remiasi mistinėmis legendomis ir šių deivių galia, o visos istorijos apie meilę, magiją ir didvyriškumą pasakojamos universalia papuošalų kalba

Moteriški archetipai suteikia talismanams gilią dvasinę dimensiją ir simbolizuoja daugybę moterų įgalinimo aspektų. Todėl kiekvienas papuošalas yra ne tik puošmena, bet ir duoklė nesenstančiam grožiui, įsitvirtinusiam mene, mitologijoje ir moteriškų dievybių stiprybei, o galiausiai – nenumaldomai galiai, kurią savyje nešiojasi kiekviena moteris.

Mano piešinių, simbolinių elementų ir deivių įkvėpimo šaltinis yra giliai įsišaknijęs helenistinių papuošalų pasaulyje. Susižavėjau meniniu šio laikotarpio papuošalų dizainu, ypač medalionais ir pakabukais. Dailiai sukurtų simbolių ir deivių vaizdų derinys atspindi harmoningą mitologijos ir meno derinį. Dieviškos figūros, jų charakteristikos ir jas supantys mitai tampa paveikiais pasakojimais, kurie gyvuoja kiekviename mano kurtame papuošale.

„Vermaye“

Papasakokite apie savo pirmąjį medalioną.

Pirmasis sukurtas medalionas buvo Afroditės atvaizdas. Jame aiški Botičlio Veneros įtaka, tačiau jos veidas ir pati figūra šiek tiek skiriasi. Tikriausiai taip yra dėl to, kad anksčiau labai intensyviai studijavau Velaskeso Venerą su veidrodžiu („Rokeby Venus“). Jį tapydama, pabandžiau pagauti šio meno kūrinio esmę. Šis aliejinis paveikslas dabar kabo mano svetainėje ir primena man, kaip prasidėjo kelionė su „Vermaye“ papuošalais. Vien šis pirmasis Afroditės dizainas užtruko beveik metus.

Ypatingas ir medalionas su skarabėjo simboliu. Jį pasirinkau dėl savo žavėjimosi Egiptu. Nuo vaikystės man atrodė, kad ši kultūra yra nepaprastai svarbi. Ornamentai ir ikonografija suteikė Senovės Egipto papuošalams didingą, vientisą vienalytiškumą, persmelktą ir prisodrintą magiškų religinių įsitikinimų. Įdomu tai, kad ornamentus daugiausia sudaro simboliai, turintys tikslų pavadinimą ir reikšmę, o išraiškos forma yra glaudžiai susijusi su hieroglifų rašto simbolika. Skarabėjas yra dievo Čeprio simbolis. Tai atitinka jaunąjį saulės dievą (kylančią saulę). Todėl vabalas simbolizuoja nuolat besikartojančią saulės eigą ir apskritai atsinaujinimą.

Ornamentai ir ikonografija suteikė Senovės Egipto papuošalams didingą, vientisą vienalytiškumą, persmelktą ir prisodrintą magiškų religinių įsitikinimų.

„Vermaye“

Kaip jūsų juvelyrikoje persipina skirtingos kultūros?

Įvairios pasaulio kultūros, ypač graikų, romėnų, egiptiečių ir šiaurės šalių, padarė didelę įtaką deivių simbolikai ir mūsų papuošalų dizainui. Visi kūriniai – kultūrinės įvairovės šventė ir duoklė amžinoms deivėms, kurios buvo garbinamos įvairiose pasaulio vietose.

Graikų mitologijoje randame gausybę deivių, kurių kiekviena turi savo asmenybę ir simboliką: nuo galingosios Atėnės iki jausmingosios Afroditės. Kiekviena deivė atstovauja skirtingiems gyvenimo, išminties ar meilės aspektams, o tai atsispindi dizaino niuansuose.

Egipto mitologija ir tokios žavios deivės kaip Izidė, padarė įtaką juvelyrinių dirbinių kolekcijai savo giliomis dvasinėmis koncepcijomis ir ryšiu tarp gyvenimo ir mirties.

Šiaurės deivės, ypač Freya, atskleidžia gilią Šiaurės mitologijos esmę. Neprilygstama jėga, išmintis ir glaudus ryšys su gamta, kuriems atstovauja Freya, yra mano įkvėpimo šaltinis.

Graikų mitologijoje randame gausybę deivių, kurių kiekviena turi savo asmenybę ir simboliką: nuo galingosios Atėnės iki jausmingosios Afroditės. Kiekviena deivė atstovauja skirtingiems gyvenimo, išminties ar meilės aspektams, o tai atsispindi dizaino niuansuose.

„Vermaye“

Istorinės užuominos ir senoviniai simboliai yra labai svarbūs mano darbui. Jie – neišsemiamas įkvėpimo šaltinis, taip pat papuošalams suteikia gilesnę prasmę.

Istorinių detalių integravimas leidžia išsaugoti praeities epochų grožį, perkeliant jį į šiuolaikinį kontekstą. Tyrinėju meistriškai sukurtus simbolius, kurie yra giliai įsišakniję įvairiose kultūrose ir epochose, naudoju juos kaip naujų dizainų pagrindą. Šis požiūris sukuria tiltą tarp turtingos istorijos ir šiuolaikinio stiliaus, leisdamas papuošalams paliesti žmonijos šaknis.

Integruodama senovės simbolius į šiuolaikinį dizainą tikiuosi, kad segintysis papuošalą galės užmegzti asmeninį ryšį su šiais simboliais. Jie atstovauja universalioms vertybėms: nuo ​​meilės ir apsaugos iki išminties ir stiprybės.

O kuris simbolių ypač traukia jus? 

Daugelį mano kūrinių sieja mėnulio simbolis. Mėnulis yra nuolatinis atsinaujinimo simbolis. Nakties, gerumo, dieviškosios tvarkos, meilės, paguodos, blogio ir keistumo bei poezijos simbolis. Mėnulio trauka mano kūryboje yra giliai įsišaknijusi, tad dažnai atsispindi kūryboje. Man mėnulis reiškia ne tik tviskantį dangaus kūną, bet ir nesenstantį atsinaujinimo simbolį. Ši cikliška mėnulio prigimtis, nuolatinė jo kaita man simbolizuoja begalines sugrįžimo ir naujos pradžios galimybes.

Mano meninėje interpretacijoje mėnulis tampa galingu nakties simboliu, įkūnijančiu skirtingus žmogaus emocijų ir patirties aspektus. Tai dieviškosios tvarkos sergėtojas, apšviečiantis tamsą ir nešantis ramybę nakties tyloje. Kartu mėnulis simbolizuoja meilę ir komfortą, lydėdamas mus per tamsą ir siūlydamas apsaugą nakties valandomis.

Paslaptingasis mėnulis kviečia tyrinėti nežinomybę, savo papuošalų kūryboje mėnulį matau kaip drobę, kurioje galiu užfiksuoti šių emocijų ir sąvokų įvairovę. Taigi mėnulis tampa mano meninės išraiškos centru, vienodai paliečiančiu sielą ir jausmus.

Istorinių detalių integravimas leidžia išsaugoti praeities epochų grožį, perkeliant jį į šiuolaikinį kontekstą.

„Vermaye“

Kurio mito istorija jums atrodo itin reikšminga, galbūt artima? 

Ypatinga vadinčiau Lilith legendą. Lilith, kaip pirmosios Adomo žmonos, kuri atsisakė jam paklusti ir siekė nepriklausomybės, istorija yra mane įkvepiantis pasakojimas apie apsisprendimą ir galių suteikimą. Žaviuosi Lilith sprendimu palikti rojų ir eiti savo keliu. Kaip nakties karalienė ir šešėlių valdovė, ji įkūnija stiprią moterišką jėgą, maištaujančią prieš susitarimus. Regiu dėkingumą už apsisprendimą ir tikėjimą nenumaldoma moterų galia.

Lilith mitas, kuris buvo pasakojamas per šimtmečius, išlieka gyvas ir aktualus. Jos istorija ir šiandien kelia labai aktualius klausimus apie moters tapatybę ir apsisprendimą. Savo meninėje kūryboje stengiuosi užfiksuoti šį Lilith istorijos gilumą ir sudėtingumą, perteikti jį papuošalais. „Kambary, kuriame pilna Ievos, būk Lilith“ – tai kvietimas pasidžiaugti visų moterų išskirtinumu ir stiprybe. Legenda apie Lilith yra daugiau nei tik istorija – tai galingas nepalaužiamos moteriškos energijos simbolis, kuris visada mus lydi ir įkvepia.

„Vermaye“

Kokią įtaką šiam deivių, simbolių ir mitų pasauliui padarė jūsų asmeninės gyvenimiškos patirtys?

Asmeninė gyvenimo patirtis neabejotinai padarė didelę įtaką mano kūrybos simbolikai. Vaikystė Sibire, pasižyminti dažnai atšiauria ir negailestinga prigimtimi, pažadino manyje stiprų vizualinį potraukį estetiniams gyvenimo dalykams. Grožio paieškos ir gražaus svajonių pasaulio kūrimas man buvo savotiškas pabėgimas nuo atšiaurios realybės, pasireiškęs giliu saviraiškos ir saviugdos troškimu.

Mano karjera, pradedant mados dizaino mokslais Berlyne ir baigiant meno studijomis „UdK Berlin“ (Die Universität der Künste Berlin), prideda dar vieną dimensiją. Abiejų disciplinų patirtis kiekviename mano kūrinyje susilieja į savitą išraišką. Meninis išsilavinimas kartu su mados supratimu išryškina perspektyvą, kuri atsispindi mano kūrybos simbolikoje ir estetikoje.

Labai svarbu sukurti tai, kas primintų moterims apie jų jėgą ir pabrėžtų kiekvienos iš jų nežabotą galią. Tai ne tik rodo stiprų ryšį su mano tapatybe, bet ir gilų poreikį sukurti tai, kas paliečia širdis. Noriu, kad mano kurti papuošalai būtų įgalinimo išraiška ir priminimas, kad grožis yra ne tik išorė, bet ir vidinė stiprybė bei atsparumas.

Vaikystė Sibire, pasižyminti dažnai atšiauria ir negailestinga prigimtimi, pažadino manyje stiprų vizualinį potraukį estetiniams gyvenimo dalykams. Grožio paieškos man buvo savotiškas pabėgimas nuo atšiaurios realybės.

Kaip išlaikote pusiausvyrą tarp senovės mitais paremtos simbolikos ir papuošalų grakštumo, elegancijos?

Stengiuosi rasti harmoniją tarp simbolinės prasmės ir bendros savo kūrinio estetikos bei elegancijos, sąmoningai derindama įvairias įtakas. Senųjų meistrų įtaka, kartu su mados dizaino ir meno mokymais, išreiškiama mano vaizdine kalba. Siekiu tradicinius simbolinius įvaizdžius interpretuoti šiuolaikiškai.

Labai svarbus dėmesys ritminei kompozicijai ir simetrijos sampratai, ypač kuriant medalionus. Šis dėmesys pusiausvyrai ir proporcijoms turėtų būti išraiškingas ir persmelktas skulptūriškumo. Kruopštus dekoratyvinių motyvų išdėstymas, siekiant sukurti kontrastus ir harmoniją, pabrėžia aiškumą ir vienybę, integruoja ritmiškumą. Taip medalionams suteikiu unikalų charakterį, kuris beveik paverčia vaizdus miniatiūrinėmis skulptūromis.

Ši pusiausvyra tarp simbolizmo, estetikos ir elegancijos yra ne tik dizaino principas, bet ir kelionė, siekiant suteikti papuošalams gilios prasmės.

„Vermaye“

Kaip manote, kaip kis jūsų simbolinė kalba būsimose papuošalų kolekcijose. Kokie jūsų norai ir siekiai?

Mano tikslas yra nuolat tobulinti savo vizualinę kalbą, semiantis įkvėpimo iš įvairių įtakų. Būsimos kolekcijos ir toliau bus išskirtinės tradicinių simbolių ir šiuolaikinės estetikos sinteze. Planuoju pristatyti naujus elementus, pagrįstus savo kultūrine kilme, dabartinėmis socialinėmis tendencijomis ir asmeninio augimo patirtimi.

Taip pat paliksiu erdvės naujoms medžiagoms, technikoms ir formoms, norėčiau praplėsti savo kūrybos ribas. Apskritai savo simbolinės kalbos raidą vertinu kaip dinamišką procesą, kuriam būdingas augimas, įkvėpimas ir kūrybinės naujovės. Nekantrauju tęsti šią kelionę ir kurti papuošalus, kurie būtų ne tik estetiški, bet ir giliau susilietū su mūsų širdimis bei istorijomis.

„Vermaye“