D. Ibelhauptaitė – apie Nacionalinę koncertų salę: „Ji yra reikalinga net ne šimtą, o visą tūkstantį procentų“

Autorius
Pranešimas žiniasklaidai
Nuotrauka
Pranešimo siuntėjai

Vilniuje kylanti Nacionalinė koncertų salė jau sulaukė gausių palaikymo balsų tiek iš menininkų, tiek iš visuomenės. Pasak teatro ir operos režisierės Dalios Ibelhauptaitės, tai ilgai laukta ir reikalinga erdvė, kuri reikšmingai praplės Lietuvos kultūrinio gyvenimo ribas ir padės šalies talentams atsiskleisti pasauliniu mastu.

„Tai yra nuostabi šventė. Mes tos salės laukiame labai seniai, daugiau nei dešimt metų. Ji yra reikalinga net ne šimtą, o visą tūkstantį procentų. Pradėtos Nacionalinės koncertų salės statybos – tai absoliučiai fantastiška diena Lietuvos kultūrai, tiek muzikinei, tiek klasikinei. Mes turime daug talentų, kurie nusipelno būti girdimi aukščiausios kokybės erdvėje. Talentai, kurie garsina Lietuvą Europoje ir pasaulyje, pagaliau galės būti tinkamai įvertinti ir pristatyti savo gimtojoje šalyje“, – teigia D. Ibelhauptaitė.

Poreikis ir naujos galimybės

Pasak režisierės, dabartinės techninės sąlygos Lietuvoje dažnai yra nepakankamos tarptautinių gastrolių standartams, todėl naujoji koncertų salė Vilniuje taps reikšmingu traukos centru pasaulinio lygio atlikėjams. 

„Pasaulinio lygio talentai neatlieka savo pasirodymų „tvarte“ ar stadione. Jie ieško kokybinės erdvės, kur galėtų tinkamai reprezentuoti save ir savo meną. Jeigu dabar norime prisikviesti didžiausius talentus, tenka juos įkalbinėti, derėtis dėl kainos, nes esame visiškai nekonkurencingi – negalime pasiūlyti erdvės didelei auditorijai, tad aukščiausio lygio koncertai turi vykti sporto salėse. Būtent šią problemą išspręs Nacionalinė koncertų salė, nes galėsime atverti duris ne tik dideliems talentams, bet ir vakarietiško stiliaus miuziklams, kokius galime pamatyti Londone ar Niujorke“, – pridūrė režisierė.

Didesnė erdvė – naujosios koncertų salės pagrindinė erdvė talpins apie 1600 žiūrovų – leis ne tik pakviesti daugiau žiūrovų į renginius, bet ir padės sumažinti bilietų kainas. D. Ibelhauptaitė akcentuoja, kad šiuo metu esamos koncertų salės Vilniuje nebeatitinka poreikių – Kongresų rūmuose telpa vos 900 žiūrovų, o bilietai į geriausius renginius ne visiems prieinami.

„Kuo daugiau vietų salėje, tuo pigesni bilietai gali būti. Be to, didesnė salė – tai ir daugiau žiūrovų, kurie šiuo metu net ne visada gali patekti į norimus renginius. Tokios salės išties reikėjo jau prieš du dešimtmečius, ir Vilniui ji neabejotinai bus didžiulis kokybinis šuolis“, – sako ji.

Svarba Lietuvos talentams

Reklama

Nacionalinė koncertų salė ne tik pritrauks tarptautinius atlikėjus, bet ir suteiks platformą Lietuvos menininkams, įsitikinusi D. Ibelhauptaitė – tokios modernios erdvės atsiradimas prisidės prie geriausių šalies solistų, orkestrų bei chorų profesionalumo augimo bei paskatins meninę kūrybą.

„Lietuva turi labai daug talentų – vokalistų, muzikų, orkestrų. Iškilių talentų net ne šalies, bet europiniu ir pasauliniu mastu. Nuostabu, kad šie talentai galės būti išgirsti savo tėvynėje aukščiausios kokybės salėje, nes žmogus gali turėti fantastiškiausią balsą pasaulyje, bet jeigu jo pasirodymas vyks „dėžutėje su įgarsinimu“ ar stadione, nebus įmanoma perteikti jo balso kokybės, – sako D. Ibelhauptaitė. – Štai mūsų solistė Asmik Grigorian – geriausias pasaulyje sopranas. Ji ir kiti aukščiausio lygio atlikėjai nusipelno dainuoti salėje, kurioje yra puiki akustika, o jų balsai gali atsiskleisti visa jėga“.

Nacionalinės koncertų salės vizija

Planuojama, kad moderni Nacionalinė koncertų salė taps ne tik koncertų, bet ir įvairiapusiu kultūros centru. Čia galės vykti parodos, šokio ir dramos renginiai bei kiti meniniai projektai. Projektas sukurs galimybes rengti nemokamus koncertus bei įtraukti į kultūrinį gyvenimą įvairias visuomenės grupes.

„Nauja salė – tai ir pagarba žiūrovui. Į ją žmonės gali ateiti ir pasisemti kultūros, nepriklausomai nuo finansinių pajėgumų. Užteks erdvės ir parodoms ar nemokamiems koncertams: tai gali būti tiesiog dideli kultūros namai, kultūros centras, kur žmonės galės džiaugtis ir šokiais, ir muzika – viskam užteks vietos po tuo stogu“, – neslepia entuziazmo D. Ibelhauptaitė.

Vilniuje ant Tauro kalno iškilsiančią Nacionalinę koncertų salę sudarys 23,8 tūkst. kv. m ploto kompleksas su keturiomis salėmis, kurias jungs atviras cokolinis „žaliasis koridorius“. Didžioji salė, pritaikyta klasikinės simfoninės ir kamerinės muzikos koncertams bei kitiems žanrams, turės vargonus, o jos aukščiausio lygio akustika buvo kruopščiai išbandyta sumažintu akustiniu modeliu, atliekant bandymus su įvairiais garsais ir muzikos instrumentais. 

Mažoji salė bus naudojama teatrui, šokiui, muzikiniams renginiams su įgarsinimu, konferencijoms ir kitoms meno veikloms. Trečioji salė orientuota į edukaciją, ekspozicijas ir įvairius renginius, o ketvirtoji – kasdieninei veiklai, muzikantų ir atlikėjų repeticijoms. Pastate taip pat bus įrengti barai, knygynas, vestibiulis su miesto panorama ir erdvės kitai kultūrinei veiklai.

Planuojama, kad Nacionalinė koncertų salės statybos bus užbaigtos 2028 m. IV ketvirtį. 

Išskleisti
x