Dantų specialistės įsitikinusios: graži šypsena – pasitikėjimo savimi garantas

Autorius
Paulina Ginkutė (reklama)
Nuotrauka
Edgaro Jociaus ir Lauros Pociūtės nuotr.

„Norime įkvėpti žmones plačiai šypsotis ir pasitikėti savimi“, – sako projekto „Kalbančios šypsenos“ autorės, „Fi Clinica“ odontologės, estetinio plombavimo srityje dirbanti Rūta Abloževičienė bei protezavimą atliekanti Aistė Jokubaitienė.

Projektas „Kalbančios šypsenos“ – apie savimi pasitikinčius žmones, kurie nebijo šypsotis. Kaip kilo idėja?

Aistė: šio projekto idėja – užfiksuoti natūralias šypsenas, prie kurių grožio dirbome kartu. Taip pat parodyti, kad daili šypsena, net ir visuomenėje žinomiems žmonėms, dar labiau sustiprina pasitikėjimą savimi. Projekte dalyvavusių žmonių šypsenos nėra suvaidintos, fotografas užfiksavo tikras, nuoširdžias emocijas. To mes ir siekiame – įkvėpti žmones nebijoti šypsotis.

Rūta: taip pat norėjome parodyti, kad mūsų sukurtos šypsenos puikiai tarnauja realiame gyvenime, todėl įamžinome pacientus, kurie jau ne vienus metus gyvena su šiomis šypsenomis.

Kasdien kurdamos šypsenas prisidedate prie žmonių pasitikėjimo savimi. Ar pastebite pacientų pokytį? Kiek jums pačioms jis reiškia?

Aistė: dažnai pastebiu, kad pacientai, kurie anksčiau slėpdavo šypseną, atkūrus ją ne tik dažniau šypsosi ir labiau savimi pasitiki, bet ir apskritai daugiau dėmesio skiria išvaizdai. Tokie pacientų pakyčiai tarsi pakylėja. Tuomet pati nejučiomis šypsausi, didžiuojuosi pacientais ir dėkoju už pasitikėjimą.

Rūta: kai pradėjau fotografuoti pacientus prieš ir po procedūrų, pamačiau, koks įdomus tas šypsenos transformacijos efektas. Kai žiūrime į dantis, matomas akivaizdus pokytis, tačiau net jei uždengtume šypseną ir stebėtume tik akis, pamatytume, kaip pasikeičia paciento žvilgsnis. Jis atrodo laimingesnis. Kai pacientai patenkinti, jie tiesiog negali nustoti šypsotis ir spinduliuoja laime. Išoriniai pokyčiai neretai išjudina ir vidinius. Vieni pradeda dažniau dažytis lūpas, kiti – tiek šypsosi, kad paskui juokais man priekaištauja, jog atsirado raukšlių aplink akis. Man nepaprastai malonu girdėti, kad net praėjus daug metų pacientai tvirtina, jog atkurti šypseną buvo geriausias jų sprendimas.

Jūsų abiejų darbas – itin susijęs su estetika. Kiek jums svarbi estetika gyvenime?

Aistė: estetika man, pirmiausia, yra tvarka ir harmonija. Ir ji man svarbi visur. Estetiką sieju ne tik su grožiu. Man tai visuma. Ne tik matomų, bet ir jaučiamų dalykų. Manau, todėl aš ir pasirinkau tokią sritį. Atrodo, prisidedu tik prie šypsenos, bet išties – kur kas daugiau.

Reklama

Rūta: estetiką pasirinkau labai seniai, kai ši kryptis odontologijoje dar buvo visiškai nauja. Man estetika – būtinybė, fizinis ir emocinis poreikis, kai jaučiuosi komfortiškai ir laiminga. Interjeras, darbo vieta, aplinka, daiktai, rūbai, išvaizda, net maistas – man viskas turi būti estetiška. Tad savo resursą papildau lankydamasi muziejuose ir kitose gražiose vietose. Esu be galo laiminga dirbdama man gražiausioje klinikoje Lietuvoje.

Gintarė Pietutytė ir Vaida Poderytė-Bernatavičė.

Ką vertinate pacientų šypsenose? Kokie aspektai lemia jų grožį?

Aistė: pirmiausia vertinu harmoniją su visu veidu. Pokalbio metu su pacientu bandau natūraliai užfiksuoti šypsenos vaizdą nuo šyptelėjimo iki plačiausio juoko. Tuomet vertinu simetriją, kiek šypsantis matosi dantų, kiek matomos dantenos, ar dantų kandamieji kraštai atitinka lūpos liniją.

Rūta: šypsenose – daug sudedamųjų dalių. Aš nevertinu, kas gražiau – natūrali ar holivudinė šypsena, man daug svarbiau, ar ta šypsena atitinka paciento išvaizdą, o jeigu net neatitinka – gal atspindi jo energiją. Kiekvienas galime susikurti tokią šypseną, kokios norisi. Aš patariu, kas dera, o kas ne, tačiau svarbiausia – išpildyti paciento svajonę, kad ir kas tai būtų: sniego baltumo ar natūrali ir subtili šypsena.

Kiek jums svarbus komandinis darbas?

Aistė: labai svarbus. Dažnai reikia ne tik sukurti gražią šypseną, bet ir atkurti kramtymo funkciją. Tuomet reikalingas protezavimas, vėliau – estetinis plombavimas. Taip atsiranda žiūrėjimas viena kryptimi. Mums svarbu ne tik turėti bendrą tikslą, bet ir apgalvotai, racionaliai jo siekti pasidalijant darbus. Nors su Rūta gyvenime esame labai skirtingos, darbe siekti geriausio galutinio rezultato padeda bendrumo ir „mes“ jausmas.

Rūta: mūsų užduotis – vienoje šypsenoje suderinti kelias skirtingas restauracijas ir sukurti puikų galutinį rezultatą. Mūsų su Aiste rezultatą galėčiau pavadinti labiausiai matomu, tačiau daug „nematomų“ darbų atlieka ir kiti komandos nariai: higienistė, burnos chirurgas, endodontė, ortodontas bei periodontologė. Kiekvienas iš gydytojų, atlikdamas savo etapo darbus, turi gebėti prognozuoti ir kolegai perduoti tinkamai paruoštą pacientą.

Išskleisti