Etiketo ekspertė I. Sapagovaitė-Briedelienė pažėrė patarimų, kaip puošti šventinį stalą

Autorius
Agnė Mačiulytė (reklama)
Nuotraukos
Darius Kučys

Šventiškai papuoštas stalas – vienas svarbiausių Kūčių ir Kalėdų atributų. Prie šio stalo atgimsta gražiausios šeimos akimirkos, čia kuriami nauji prisiminimai, o visa tai įprasminti padeda ypatingi stalo dekoro elementai, tiek nauji, tiek iš kartos į kartą perduodami indai.

Šių metų Kalėdų stalo puošybos patarimais dalijasi etiketo ekspertė Indrė Sapagovaitė-Briedelienė. Kartu su „ARTABLE by ISTO“ salonu ji sukūrė išskirtinį šventinio stalo dekorą ir atskleidė, kad panašiai atrodys ir jos Kalėdų stalas.

„Puošdama šį stalą siekiau, kad kiekviena jo vieta būtų kitokia. Visur naudojami tokie patys stalo įrankiai, bet lėkštės ir taurės – skirtingos. Išlaikyti estetinį vientisumą padėjo prancūzų pamėgtas patarimas tarpusavyje derinti ne daugiau nei tris spalvas, tad dekore vyrauja balta, raudona ir žalia, kurias papildo minimalios auksinės detalės.

Šis sprendimas padeda lengviau išlaikyti vientisumą, tai labai praverčia, kai kyla abejonių dėl spalvų pasirinkimo. Toks stalo dekoravimo triukas puikiai tinka tuomet, kai namuose neturite pakankamai vienodų indų ar norite ko nors originalesnio“, – pasakojo I. Sapagovaitė-Briedelienė.

Gražiausioms metų šventėms skirtą stalą moteris dekoravo naudodama salono atstovaujamų prabangių prancūzų gamintojų asortimentą: „Baccarat“ krištolo taures ir stalo aksesuarus, „Bernardaud“ porceliano lėkštes ir „Christofle“ sidabrinius stalo įrankius. Šie, visame pasaulyje žinomi ir prieš keletą amžių veiklą pradėję gamintojai kuria meno kūrinius, kurių savo namuose turi žinomi politikos atstovai bei pramogų pasaulio žvaigždės. Šie indai dažnai matomi filmuose ir serialuose.

Pasak specialistės, nuo seno vertinami išskirtinės kokybės indai lėčiau dėvisi, ilgiau išlaiko pirminę išvaizdą. Ne veltui jie nuo seno būdavo dovanojami įvairiausių švenčių, ypač vestuvių, proga. Visgi norint suvokti brangaus indo vertę, jo sukeliamus pojūčius, palyginus su masinės gamybos daiktais, prireikia laiko.

Reklama

„Yra žmonių, kurie domisi, kaupia žinias ir taip vis labiau vertina bei moka atskirti geros kokybės indus. Galima pastebėti, kad dažniausiai didieji, ilgametes gamybos tradicijas puoselėjantys gamintojai kuria nesenstančio dizaino daiktus, kurie bėgant laikui įgyja vis didesnę vertę. Daugelio namuose apsigyvenusių indų vertė apskritai sunkiai išmatuojama materialiai. Tokie indai sukuria ypatingas emocijas, nes jie yra ilgaamžiai, daugelį jų esame matę savo tėvų ir senelių namuose, juos ant stalo matys mūsų vaikai ir anūkai. Šie indai kuria saugumo jausmą. Investiciją į indus regiu kaip investiciją į šeimos paveldą“, – sakė ji.

Pačios I. Sapagovaitės-Briedelienės indaujoje galima aptikti ir naujesnių aukštos kokybės indų, ir iš močiučių bei promočiutės paveldėtų lobių: puošnaus dizaino taurių, dekoruotų šventiniu ornamentu, arbatos ir mažų espreso kavos puodelių. „Pastarieji man visuomet sukelia šiltus jausmus, nes tai yra indai, turintys ilgą istoriją, jie yra dalyvavę daugelyje pokalbių“, – išdavė ekspertė.

Dekoruodama savo pačios stalą moteris laikosi dar vienos prancūzams įprastos taisyklės – gražiausių turimų daiktų ji netaupo ypatingai progai, stengiasi juos naudoti kasdien. Išskirtinai tik šventėms ji naudoja tuos indus, kurie yra padabinti šventinėmis dekoracijomis. Kalėdinį dekorą ji kasmet renkasi impulsyviai, moterį įkvepia turimų indų, servetėlių, dekoracijų spalvos. Visgi raudoną – populiariausią Kalėdų spalvą – kaip dominuojančią ji renkasi rečiausiai ir tik kartais stalą padabina šios spalvos elementais. Be to, ji mėgsta derinti įvairių stilių, tekstūrų elementus – juk jų derinimui tarpusavyje nėra jokių taisyklių.

Drauge su „ARTABLE by ISTO“ salonu sukurtas dekoras – Indrės šių metų Kalėdų stalo dekoro inspiracija. Tiesa, namuose moteris pasitelks kiek šviesesnes spalvas, žalią, senus indus derins su naujais. Vandeniui bus naudojamos senos jos močiutės taurės, o vynui skirtos taurės bus modernaus dizaino.

Tiems, kurie jau dairosi, kaip puoštis šventėms, specialistė siūlo neperlenkti lazdos. Kiekvienais metais pasirodo tam tikros tendencijos, kuriomis galima domėtis, jeigu yra galimybių investuoti savo laiką, pinigus, kūrybinę energiją. Kita vertus, Kalėdų stalo dekoras yra labai asmeniškas. Etiketo žinovės teigimu, naujų daiktų pirkti kasmet tikrai nėra būtina. Atvirkščiai – turint tuos pačius indus galima sukurti skirtingus stalo dekorus. Tam labai praverčia prabangūs indai, tarnaujantys savo šeimininkams metų metus, o vėliau perduodami artimiesiems kaip šeimos relikvija. „Turbūt vienintelis elementas, kurį tikrai reikia atsinaujinti kiekvienais metais, yra žvakės. Dekore kartais užtenka pakeisti tiesiog dominuojančią spalvą. Tai įgyvendinti padeda papildomos detalės: žvakės, kaspinai, staltiesės, servetėlės ir kitos. Lėkštės, taurės, žvakidės ant stalo gali likti tos pačios, bet maži dekoro elementai gali visiškai pakeisti bendrą vaizdą“, – teigė I. Sapagovaitė-Briedelienė.

Norint sukurti estetišką dekorą vertėtų nepamiršti simetrijos, nes būtent ją žmonės sieja su grožiu – preciziškai simetriška serviruotė padeda sukurti prabangų estetišką dizainą. Etiketo ekspertė stalą taip pat pataria dekoruoti taip, kad prie jo sėdintys žmonės jaustųsi patogiai, turėtų pakankamai erdvės ir vienas kitą matytų – dekoracijos neturėtų trukdyti bendraujant. „Stalo dekoras yra tarsi kiekvieno žmogaus kūrybinė erdvė, kurioje jis gali pasireikšti“, – įsitikinusi moteris.

Išskleisti
x