Europos lyčių lygybės instituto direktorė: „Lietuva pagal lyčių lygybės indeksą užima 17 vietą ES“

Autorius
Reda Narmontė
Nuotrauka
Darina Belonogova/ Pexels

Tai, kad Lietuvoje įsikūrusi viena svarbiausių Europos lyčių lygybės institucijų, žino nedaugelis. O ką tai reiškia mums, lietuviams? Apie lyčių lygybės problemas Europoje ir Lietuvoje kalbame su Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) direktore Carlien Scheele.

Kas yra EIGE?

Europos lyčių lygybės institutas yra Europos Sąjungos agentūra, kurios tikslas – skatinti lyčių lygybę. Ši agentūra atlieka nepriklausomus tyrimus, renka duomenis, kuria įrankius, metodus ir dalijasi naudinga patirtimi bei praktinėmis žiniomis. Taip siekiama skatinti lyčių lygybę, didinant ES piliečių supratimą apie lyčių lygybę, ir kovoti su diskriminacija lyties pagrindu.

Mūsų surinkta informacija daugiausia naudojasi politikai, tai padeda jiems kurti įtraukias, transformuojančias ir lyčių lygybę visose gyvenimo srityse skatinančias priemones. Taip pat dirbame su pilietinės visuomenės organizacijomis, tyrėjais, verslo bendruomene ir lyčių lygybės aktyvistais.

Efektyvi komunikacija mums labai svarbi. Padedami informuotumo didinimo kampanijų siekiame teigiamų pokyčių ne tik politikoje, bet ir visuomenės požiūryje bei elgesyje.

Kodėl jums pačiai lyčių lygybės tema yra svarbi?

EIGE renkami duomenys yra įrodymas, kad daugelyje gyvenimo sričių moterys, nepaisant politikų pastangų ir naujų teisės aktų, vis dar yra nepalankioje padėtyje ir joms tiesiog nesuteikiamos tokios pat galimybės kaip vyrams. Jei vyriausybės nori, kad jų kuriami įstatymai būtų vienodai naudingi visiems piliečiams, jos turi atsižvelgti į tikrąją moterų ir vyrų padėtį.

Kas jums labiausiai patinka jūsų darbe? O kokios šio darbo dalys – sunkiausios?

Jaučiu didelę privilegiją, būdama šios labai reikalingos agentūros direktore. Kiekvieną dieną matau ir jaučiu, kad mano darbuotojai yra labai atsidavę savo darbui, o pati agentūra yra svarbi parodant, kas mums gerai sekasi lyčių lygybės srityje, o kur reikia tobulėti.

Man sunkiausias aspektas yra tas, kad lyčių lygybė pagal nutylėjimą nėra pagrindinis politikos formavimo prioritetas. Bet kuri moteris ir vyras, nepaisant to, kas jie yra, turėtų turėti tokias pačias galimybes gyvenime.

Kiek laiko jau dirbate ir kokie didžiausi jūsų pasiekimai?

Mūsų agentūra oficialiai įkurta 2006 metais, o veiklą pradėjome 2009-aisiais. Po ketverių metų, 2013-aisiais, paskelbėme savo pirmąjį Lyčių lygybės indeksą.

Šis indeksas yra vienas svarbiausių įrankių, skirtų įvertinti lyčių lygybės situacijai tiek bendrai ES, tiek kiekvienoje šalyje narėje atskirai. Indeksas išryškina sritis, kurias reikia tobulinti, ir padeda politikams parengti veiksmingesnes lyčių lygybės užtikrinimo priemones. Mūsų parengtas indeksas vertina šešias pagrindines sritis: sveikatos, žinių, finansų, galios, laiko ir darbo. Papildomai analizuojame ir smurtą prieš moteris bei persikertančiąsias, tarpusavyje susijusias nelygybės formas, tokias kaip nelygybė lyties ir amžiaus, lyties ir neįgalumo pagrindu bei kitas.

Jūsų agentūra veikia Vilniuje. Kodėl mums, lietuviams, svarbu turėti šį institutą Lietuvoje?

Reklama

Iš tiesų, ES institucinė struktūra unikali – įvairiose ES vietose veikia 8 ES institucijos, 7 ES įstaigos ir daugiau nei 30 agentūrų. Lietuvoje šiuo metu yra įsteigta viena ES agentūra – Europos lyčių lygybės institutas.

Tai, kad mūsų agentūra yra įsikūrusi būtent Lietuvoje, prisideda prie šalies prestižo ir įtakos didinimo. Agentūros buvimas Lietuvoje taip pat didina Lietuvos piliečių informuotumą apie ES iniciatyvas, skatina pilietinį dalyvavimą.

Tokios agentūros buvimas Lietuvoje pritraukia kvalifikuotus specialistus ir ekspertus iš įvairių ES šalių. Tikime, kad ir tai prisideda prie dinamiškesnės ir įvairesnės darbo jėgos Lietuvoje, dalijimosi darbo patirtimi. Lietuva ir jos sostinė Vilnius tampa geriau žinomi Europoje ir tarptautiniu mastu; atveriama daugiau galimybių tarptautiniams renginiams. Galiausiai, taip skatinama daugiakultūrė aplinka, prisidedama prie glaudesnio ES piliečių ryšio.

Kokias didžiausias lyčių lygybės problemas matote Lietuvoje?

Pagal 2023 metų lyčių lygybės indeksą, parengtą pagal 2021–2022 metų duomenis, Lietuvos vidurkis yra 64,1 balo (iš 100 galimų). Lietuva pagal lyčių lygybės indeksą užima 17 vietą ES. Šis balas yra 6,1 balo mažesnis už vidurkį.

Ir nors Lietuva atsilieka nuo vidurkio, dėl spartesnės pažangos nei kitose ES šalyse Lietuva, palyginti su praėjusių metų indeksu, pakilo per tris pozicijas. Pagrindiniai veiksniai, lėmę geresnį Lietuvos įvertinimą, yra pasiekimai laiko ir galios srityse.

Geriausią įvertinimą Lietuva gavo darbo srityje – 16-a vieta iš visų valstybių narių (pernai – 11). Šalis geriausiai įvertinta užimtumo posrityje (91,7 balo) – čia ji užima trečią vietą ES. Kita vertus, kitame posrityje – ryški darbo rinkos segregacija ir nevienodos moterų ir vyrų galimybės pasinaudoti lanksčiomis darbo formomis.

Vis dėlto, jeigu klausiate, kuriose srityse Lietuvai reikia pasitempti, paminėčiau galios ir pinigų sritis. Galios srityje, palyginti su ankstesnių metų indeksu, Lietuvos vertinimas padidėjo 3,2 balo ir tai yra vienas iš dešimties didžiausių pasiekimų ES per šį laikotarpį. Tačiau šioje srityje, palyginti su kitomis ES šalimis, Lietuva užima tik 18-ą vietą ir yra žemiau vidurkio. Pinigų srityje Lietuva, net ir gavusi 71,2 balo, užima tik 24 vietą tarp 27 ES šalių narių.

Kokia jūsų vizija ir noras Europos ateičiai?

Europos ateitis ir pokyčiai yra mūsų visų rankose. Mūsų agentūra, bendradarbiaudama su ES valstybėmis narėmis, visuomene, atliko strateginį tyrimą, siekdama numatyti didžiausius būsimus lyčių lygybės iššūkius.

Matome, kad vienas iš pagrindinių iššūkių yra skaitmeninimo procesas, kurio įtaka ir poveikis vis didėja. Be skaitmeninės politikos, apimančios ir apsaugos nuo priekabiavimo internete priemones, tai gali kelti grėsmę lyčių lygybei. Be to, kintantis darbo pobūdis pareikalaus konkrečios darbo politikos, užtikrinančios lankstumą, darbo saugumą ir lygias galimybes visiems.

Ar jums pačiai, kaip stipriai moteriai, einančiai aukštas pareigas, tenka asmeniškai susidurti su diskriminacija?

Per savo karjerą, laimei, beveik neteko susidurti su diskriminacija dėl lyties ir taip yra iki šiol. Tačiau iš mūsų duomenų ir įrodymų žinau, kad, deja, daugeliui moterų, einančių aukštesnes pareigas, tenka su tuo susidurti.

Išskleisti
x