Gydytoja: odos kokybę išduoda šie kriterijai

Autorius
Neringa Šimkutė (reklama)
Nuotraukos
„Era Esthetic Avenue“

„Sveika ir spindinti oda – kasdienės priežiūros, subalansuoto gyvenimo būdo ir vidinės harmonijos atspindys“, – sako „Era Esthetic Avenue“ gydytoja dermatologė, mokslų daktarė Julija Mozūraitienė, neabejojanti, kad odos išvaizda lemia žmogaus emocinę sveikatą, santykius ir gyvenimo kokybę.

Pagal kokius kriterijus yra vertinama oda? Kokia oda yra sveika?

Odos kokybė vertinama pagal keturis kriterijus: stangrumą ir elastingumą, kai liečiant tiesiog jaučiamas odos tvirtumas, tonusas, stangrumas, paviršiaus lygumas, spalvos tolygumas ir odos spindesys, kurį parodo odos švytėjimas, šviesumas, gyvybingumas ir drėgnumas.

Kokie veiksniai labiausiai veikia odą, jos kokybę?

Odą veikia daug veiksnių, tačiau kaip pagrindinius išskirčiau UV spindulius, kurie skatina senėjimą, pigmentacijos sutrikimus, raukšlių atsiradimą ir net odos vėžį. Taip pat kenksmingas rūkymas. Nikotinas ir kitos cigaretėse esančios medžiagos siaurina kraujagysles, mažina deguonies ir maistinių medžiagų tiekimą odai, todėl ji tampa sausa, praranda elastingumą, greičiau sensta.

Dėl netinkamos mitybos, kai organizmui trūksta svarbių vitaminų, pavyzdžiui, A, C, E, mineralų ir antioksidantų, odos kokybė taip pat gali suprastėti. Lėtinis stresas gali lemti hormonų disbalansą ir paūminti aknę arba rožinę. Įtakos odai taip pat turi aplinkos tarša, kai kurios ligos, vaistų vartojimas, genetika, miegas. Na, ir, aišku, netinkami odos priežiūros produktai, kurie gali sausinti, dirginti, alergizuoti odą.

Julija Mozūraitienė.

Kaip bėgant laikui kinta odos elastingumas ir drėgmė?

Odos elastingumą lemia kolagenas ir elastinas – du baltymai, suteikiantys odai tvirtumo ir gebėjimą grįžti į pirminę formą. Bėgant laikui jų organizme mažėja, todėl oda praranda tvirtumą, elastingumą, atsiranda pirmosios smulkios raukšlės aplink akis, burną, kaktą. Ilgainiui odos struktūra vis labiau silpnėja, išryškėja gilios raukšlės, gali atsirasti odos padribimas.

Amžėjant mažėja ir hialurono, todėl oda praranda drėgmės balansą, sumažėja jos gebėjimas tą drėgmę išlaikyti. Tai gali sukelti sausumo jausmą, įtrūkimus, pleiskanojimą ir gilias raukšles. Dėl to vyresnio amžiaus žmonės dažniau skundžiasi sausa, dehidratuota oda.

Kas padeda palaikyti odos elastingumą?

Kompleksinės priemonės. Tinkama odos priežiūra, sveikas gyvenimo būdas, reguliarus fizinis aktyvumas, subalansuota mityba, antioksidantų vartojimas, apsauga nuo žalingų UV spindulių.

Į pagalbą galima pasitelkti inovatyvias aparatines, lazerines ir injekcines procedūras, pavyzdžiui, biorevitalizaciją. Lazerinės odos atjauninimo procedūros, pavyzdžiui, mikroadatinio radijo dažnio („Secret RF“), termoliftingo („Thermage“), aukštai fokusuoto ultragarso („Ulthera“, „Ultraformer III/MPT-Hifu“), skatina kolageno sintezę, skaistina, stangrina odą, suteikia veido pakėlimo efektą. Biorevitalizacijos metu į odą suleidžiami aktyvūs komponentai, skatinantys odos atsinaujinimą, drėkinimą ir jaunatvišką išvaizdą. Paprastai šių procedūrų metu naudojama išgryninta hialurono rūgštis, tačiau šiuolaikinėse injekcijoje taip pat yra ir kitų naudingų medžiagų: vitaminų, aminorūgščių, peptidų, antioksidantų.

Procedūra atliekama naudojant mikroadatėles, kurios leidžia medžiagoms pasiekti gilesnius odos sluoksnius. Pagrindinė šios procedūros nauda odai – stiprus drėkinimas, odos struktūros, tekstūros, tonuso ir elastingumo gerinimas. Po biorevitalizacijos oda tampa akivaizdžiai stangresnė, lygesnė, sumažėja raukšlių.

Pakalbėkime apie odos tekstūrą – randus, ar jie – tik estetinė problema?

Randai nėra tik estetinė problema. Jie gali riboti judėjimą, elastingumą, pavyzdžiui, kai randas yra ant odos, kuri apima sąnarius ar raumenis. Kai kurie randai (ypač keloidiniai arba hipertrofiniai) gali būti skausmingi, niežtintys, kelti diskomfortą. Dideli, matomi randai gali kelti emocinį stresą, kenkti savivertei, turėti įtakos psichologinei žmogaus gerovei.

Dar viena įdomi moterims tema – poros. Kodėl jos plečiasi? Ar jas įmanoma sumažinti?

Poros gali išsiplėsti dėl per didelio riebalų išsiskyrimo. Nors oda natūraliai gamina riebalus (sebumą), kurie padeda apsisaugoti nuo išsausėjimo ir išorinių pažeidimų, per didelis jų išsiskyrimas kartu su negyvomis odos ląstelėmis gali užkimšti poras ir sukelti porų išsiplėtimą. Poros taip pat labiau plečiasi amžėjant, nes oda praranda kolageną ir elastiną, kurie padeda palaikyti porų tonusą, odos elastingumą.

Reklama

Kai kurie žmonės turi natūraliai didesnes poras dėl genetinių veiksnių. Įprastai didesnės poros būdingos riebiai, į aknę linkusiai odai. Visiškai „uždaryti“ porų neįmanoma, jos – natūrali ir būtina odos dalis, tačiau tikrai yra priemonių ir procedūrų, galinčių sumažinti jų matomumą.

Kokios procedūros padeda sulyginti odos tekstūrą?

Vienos iš efektyviausių – lazerinės ir adatinė radijo dažnio. Frakcinis („Fraxel Dual“) arba  „CO2Re“, „Secret RF/DUO“ lazeriai – puikus sprendimas norinčioms išlyginti ir atjauninti veido, kaklo ar krūtinės odą, sumažinti raukšles, paviršiaus nelygumus, susigrąžinti tolygią skaisčią spalvą, padidinti išplonėjusios odos stangrumą, pakoreguoti randus.

Po lazerinės procedūros frakciniu lazeriu rezultatai džiugina jau po pirmosios procedūros. „Secret RF/DUO“ procedūros metu auksinės mikroadatėlės su radijo dažniu susminga į užprogramuotą gylį ir daro poveikį visiems odos sluoksniams, dėl to pastangrėja, pasitempia oda, sumažėja raukšlės, susitraukia poros, oda tampa gyvybinga, elastinga ir skaisti.

Kodėl kinta odos spalva, kokios pagrindinės priežastys?

Visų pirma, pigmentinių dėmių, keratozių, strazdanų gali atsirasti dėl žalingo UV spindulių poveikio, tačiau yra ir kitų priežasčių. Dėl hormonų pokyčių nėštumo, menopauzės metu ar hormoninių vaistų, pavyzdžiui, kontraceptikų, vartojimo, ant veido gali atsirasti didelių tamsių dėmių ir plotų, tai – vadinamoji chloazma arba melazma.

Odos spalva taip pat gali pakisti dėl įvairių odos uždegimų, tokių kaip dermatitas, egzema, psoriazė ar alerginių reakcijų. Dėl uždegiminių procesų oda gali parausti arba kilti hipopigmentacija – rastis šviesių dėmių. Dėl veido rožinės oda būna paraudusi, gali būti matomas išsiplėtusių kapiliarų tinklas, dėl aknės pažeidimų gali rastis tiek tamsių, tiek šviesių dėmių. Pigmentacijos sutrikimus gali lemti ir netinkamas kosmetikos priemonių naudojimas, stiprus cheminis šveitimas, pernelyg intensyvus odos valymas, šveitimas. Odos spalva atspindi ir vidinę organizmo būklę, todėl svarbu rūpintis ne tik oda, bet ir bendra organizmo būkle, sveikata.

Kaip išspręsti šią problemą ir susigrąžinti skaisčią, švytinčią odą?

Dažniausiai naudojami įvairūs metodai. Lazerinis gydymas – vienas veiksmingiausių. Raudoniui šalinti naudojami kraujagysliniai lazeriai „Vbeam Prima“, „Vbeam Perfecta“, kurie ne tik pašalina išsiplėtusius kapiliarus, sumažina arba išvis panaikina odos raudonį, bet ir stimuliuoja kolageno gamybą. Dėl to sustiprėja silpnas raudonuojančios odos jungiamasis audinys, sumažėja aplinkinių kapiliarų matomumas, kapiliarai mažiau atsinaujina. Lazeriu efektyviai pašalinami visi pigmentiniai odos pokyčiai: melazma arba chloazma, rudos, saulės, amžinės dėmės, strazdanos, seborėjinės keratozės, café au lait – balintos kavos – ir kitos dėmės.

Norint palyginti atspalvį ir suteikti odai drėgmės bei sveiko švytėjimo, kartu su lazeriniu gydymu dažnai atliekamos ir naujos kartos injekcijos su gintaro, pieno, traneksamo, aminino rūgštimis, peptidais. Gintaro rūgštis pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis, skatina ląstelių atsinaujinimą, todėl oda po procedūrų su ja atrodo sveikesnė ir jaunatviškesnė.

Ši rūgštis taip pat mažina odos uždegimą – raudonį, gerina odos spalvą, suteikia jai sveiką, gaivią išvaizdą. Preparatai su biomimetiniais peptidais pasižymi šviesinamuoju poveikiu, efektyviai sumažina tamsaus pigmento melanino sintezę, sustiprina kraujagysles, gerina kraujotaką, todėl gali būti naudojami tiek pigmentacijos, tiek rožinės gydymo atvejais. Kompleksiniais sprendimais, derinant injekcijas ir lazerinį gydymą, pasiekiami geriausi rezultatai.

Pagrindiniai odos priežiūros principai

Valymas. Pašalinti nešvarumus, riebalus, makiažą ir aplinkos teršalus, galinčius užkimšti poras ir sukelti odos problemų, būtina kasdien. Rūgščių pagrindu veikiantys valikliai (AHA, BHA) padeda nušveisti negyvas odos ląsteles ir išvalyti poras, o švelnūs valikliai be muilo tinka jautriai odai.

Drėkinimas. Tai būtinas žingsnis, nes padeda išlaikyti odos elastingumą, apsaugo nuo išsausėjimo, raukšlių ir pleiskanojimo. Naudokite kremus, serumus ir losjonus su hialurono rūgštimi, glicerinu ir aminorūgštimis. Šie ingredientai labai svarbūs odos drėkinimui, apsauginio odos barjero stiprinimui ir drėgmės palaikymui.

Apsauga nuo saulės. Saulės spinduliai – viena pagrindinių odos senėjimo priežasčių, todėl kasdienis apsaugos nuo saulės priemonių naudojimas – būtinas.

Naktinė priežiūra. Naktį oda regeneruojasi, todėl svarbu pasirinkti produktus su odą atkuriančiais ir ląstelių regeneraciją skatinančiais ingredientais: retinoidais (retinolis), kurie paskatina odos atsinaujinimą, gerina tekstūrą ir mažina smulkias raukšles, ir odą skaistinančiu, kolageno gamybą skatinančiu ir odos apsaugą stiprinančiu vitaminu C. Naktiniuose drėkikliuose ieškokite minėtos hialurono rūgšties, keramidų ar kolageno.

Odai naudingi papildai: geriamas kolagenas, galintis pagerinti odos elastingumą, sumažinti raukšles ir pastiprinti odos struktūrą, omega-3 riebalų rūgštys, padedančios sustiprinti odos barjerą ir sumažinti uždegimus, vitaminas D, padedantis palaikyti odos regeneraciją ir apsaugantis nuo infekcijų, ir vitaminas E – stiprus antioksidantas, saugantis odą nuo UV spindulių pažaidos.

Gyvenimo būdas ir įpročiai. Stenkitės miegoti bent 7–8 valandas per parą, kad oda galėtų regeneruotis. Vartokite pakankamą kiekį (apie 1,5–2 l) vandens, valgykite daug antioksidantų turinčių maisto produktų: vaisių, daržovių, riešutų, kad apsaugotumėte odą nuo laisvųjų radikalų žalos.

x