Didžiosios metų šventės – tai metas, kai sukame galvą dėl dovanų, puošiame eglutę, ruošiame šventinius patiekalus ir, svarbiausia, visa tai darome dėl savo šeimų. Būtent sujungti šeimas – lietuvių kūrėjų ir kiekvieno iš mūsų – šiemet prieš šventes idėja kilo lietuviško dizaino namų „Locals.lt“ komandai, kuri pakvietė rinktis dovanas, su meile kurtas vietinių šeimų čia, Lietuvoje.
Apie tai, kaip ruošiasi Kalėdoms, kokias tradicijas puoselėja ir kaip renka dovanas, kalbamės su keliomis vietinių kūrėjų šeimomis – juvelyre Adele Dagyte, drabužių prekės ženklo kūrėju Eduardu Fedotovu, skrybėlių dizainere Alina Borisova bei papuošalų kūrėja Algina Midvere.
Šventės vietiniams kūrėjams – atokvėpio ir šeimos laikas
Dauguma kalbintų lietuvių kūrėjų pasakoja, kad žiemos šventės jiems – proga atsikvėpti po intensyvaus šventinio darbymečio, susitikti su pačiais artimiausiais ir prasmingai leisti laiką kartu.
„Šventės mums atneša geriausią metų dovaną – progą kelioms dienoms sustoti ir pabūti kartu su šeima. Turime gražią tradiciją – po Kūčių vakarienės žaidžiame kortelių žaidimą, skirtą metų refleksijai. Išsitraukiame kortelę, pavyzdžiui, „metų žmogus“, „metų frazė“, „metų nuotykis“ ir pan., ir visą vakarą aptarinėjame metus, užfiksuojame, kas labiausiai įsiminė.
O Kalėdų popietę visuomet atsidarome skrynelę su pernai užrašytomis svajonėmis ir užrašome naujas“, – pasakoja tėčio menininko pėdomis sekanti juvelyrė A. Dagytė, kartu su teta vystanti juvelyrikos prekės ženklą „Adele Notes“.
A. Dagytė su šeima.
Apie tai, kad švenčių dienomis labiausiai vertina galimybę atsipūsti ir stiprinti ryšį su šeima, pasakoja ir skrybėlių prekės ženklą „Borisetti“ su mama Anželika kurianti Alina Borisova.
„Kadangi mūsų šeima yra nedidelė, susirenkame namuose, dalijamės prisiminimais, šiltais pokalbiais, juoku ir dėmesiu vieni kitiems. Kalėdos mums reiškia sustojimą, ryšio puoselėjimą ir dėkingumo už tai, ką turime, išreiškimą“, – sako A. Borisova.
Drabužių ir aksesuarų prekės ženklą „Coocoomos“ kartu su žmona Rūta vystantis Eduardas Fedotovas priduria, kad su šeima puoselėja visas lietuviškas švenčių tradicijas.
„Mūsų šeimos tradicijos labai lietuviškos. Kūčių vakaras mums pats prasmingiausias ir skirtas susėsti prie Kūčių stalo, susitikti su tėvais ir seneliais, prisiminti išėjusiuosius. Ruošiame visus 12 patiekalų ir laukiame Kalėdų ryto, kai aplanko Kalėdų senelis su dovanomis“, – sako E. Fedotovas.
Papuošalų „FreakyFoxx“ kūrėja Algina Midverė, prekės ženklą kurianti kartu su vyru Roku ir mama Larisa, pasakoja, kad Kūčios ir Kalėdos jai simbolizuoja bendrystę, dviejų šeimų susijungimą.
E. Fedotovas su šeima.
„Esame nepaprastai apdovanoti, kad tiek mano, tiek vyro tėvai gyvena Vilniuje – šis artumas leido susikurti tradicijas, kurios sujungia mus visus. Kūčių vakarą aplankome vyro tėvus, kur visuomet traukiame ilgiausią šiaudą iš po staltiesės, o tuomet keliaujame pas manuosius, kur laukia Kalėdų senio dovanų dalybos. O Kalėdoms visos trys šeimos susirenkame į vieną vietą ir dalijamės istorijomis, kurios tūkstantį kartą visiems girdėtos, bet vis dar juokingos“, – pasakoja A. Midverė.
Dovanos – asmeniškos, naudingos ir ilgaamžės
Paklausti, kiek dėmesio skiria dovanų paieškai ir kaip jas renkasi, lietuvių kūrėjai dalijasi, kad stengiasi galvoti apie žmones, kuriems jas dovanoja ir apie ilgalaikę jų vertę.
„Pastaraisiais metais nusprendėme įvesti dovanų biudžetą – nustatome pinigų sumą, kurią galime skirti kiekvienam artimajam. Tuomet pasidalijame savo norais, kad dovanos būtų tikrai naudingos ir prasmingos. Esame už sąmoningą vartojimą, todėl renkamės dovanas, kurios ne tik atitinka žmogaus poreikius, bet ir suteikia džiaugsmo, turi ilgalaikę vertę“, – pasakoja A. Borisova.
A. Borisova su mama.
Panašiu požiūriu vadovaujasi ir A. Midverė, pasakojanti, kad nors anksčiau stengdavosi artimuosius nustebinti, dėl nereikalingų daiktų gausos Kalėdos jau buvo tapusios galvos skausmu.
„Todėl dabar rašome Kalėdų seniui laišką, kuriame išsakome savo norus, o tada jau jis sprendžia, ką atnešti. Tad dabar pagrindinis kriterijus renkantis dovanas – kad dovana būtų paminėta laiške“, – sako papuošalų kūrėja.
Tuo metu A. Dagytė pasakoja, kad šeimoje į dovanas žiūri kūrybiškai – turi tradiciją sugalvoti dovanų temą ir išsitraukti lapelį su žmogaus, kurio dovana turės pasirūpinti, vardu.
„Metų temos būna įvairios, pavyzdžiui, „atsargiai – dūžta“, „metų talismanas“ ar „metų linkėjimas“. Bet žnioma, visuomet galvojame apie konkretų žmogų – kokia dovana iš šios temos jį pradžiugintų“, – sako ji.
A. Midverė su šeima.
O E. Fedotovas priduria, kad per Kalėdas visuomet labiausiai stengiasi nustebinti vaikus.
„Vaikams norisi perteikti Kalėdų magiją, parodyti Kalėdų stebuklą ir padovanoti kažką, ko trokšta jų mažos širdelės. Bet žinoma, mums labai svarbus ir dovanos funkcionalumas. Visuomet renkamės daiktus, kurie yra kokybiški ir panaudojami“, – sako E. Fedotovas.
Dovanoms patys renkasi lietuvių kūrėjų gaminius
Vietiniai kūrėjai pasakoja, kad patys kurdami savo prekės ženklus, puikiai supranta įvertinimo svarbą. Tad ir patys, rinkdamiesi dovanas, stengiasi palaikyti lietuvius.
„Jau daug metų, stengiamės pirkti iš vietinių parduotuvių, palaikyti lietuvišką verslą, draugus ir pažįstamus. O ir apskritai mūsų šalyje jau gausu puikių lietuviškų produktų, tad šventės – puiki proga su jais susipažinti“, – pasakoja E. Fedotovas.
A. Dagytė priduria, kad ją džiugina, kaip kasmet stiprėja Lietuvos dizainerių bendruomenė.
„Pati būdama vietinė kūrėja gerai suprantu, koks svarbus vieniems kitų palaikymas, žinau, ką reiškia pačiam kurti, pardavinėti, plėsti žinomumą. Tad labai dažnai renkuosi vietinių kūrėjų dovanas. Kasmet smagu stebėti, kaip mes, Lietuvos dizaineriai, stiprėjame ir jau drąsiai galime konkuruoti su skambiais tarptautiniais prekės ženklais“, – sako A. Dagytė.
A. Midverė priduria, kad taip pat vertina vietinių kūrėjų darbus dėl jų autentiškumo ir kokybės.
„Mano pačios vartotojiškumas yra labai sumažėjęs. Jeigu daiktas man patinka, su juo jaučiuosi patogiai, galiu jį nešioti kelerius metus ir jaustis puikiai. Tad mano prioritetas ir renkantis dovanas – kokybiškos medžiagos. Vertinu Lietuvos kūrėjų darbus, nes juose dažnai atrandu būtent tai, kas man svarbiausia – prasmingą ryšį su tuo, ką renkuosi“, – sako A. Midverė.
A. Borisova didžiuojasi, kad Lietuvoje turime daug talentingų kūrėjų, keliančių aukštus standartus, tad ir dovanoms stengiasi rinktis jų gaminius.
„Tokios dovanos įgauna didesnę prasmę, nes žinome, kiek daug meilės, kruopštumo ir talento į jas įdedama. Kūrėjų palaikymas mums labai svarbus, nes ir pačios suprantame, kokią reikšmę turi įvertinimas bei parama kūrybos kelyje“, – sako A. Borisova.