Grakštūs „Balenciaga“ bateliai už 350 eurų? O gal – „Chanel“ švarkas už 600 eurų, dėvėtas vos porą kartų? Nedelskite rinktis: mada sparčiai žengia tvarumo ir ekologijos link, tad prabangūs drabužiai iš antrų rankų pasaulyje jau seniai nebe naujiena.
„Bet Lietuvoje, kaip ir visoje centrinėje Europoje, prabangos klasės sekondhendas dar tebėra gana nauja idėja, – pripažįsta Jurga Numavičienė, pirmosios tokio pobūdžio internetinės platformos „Karuselle“ įkūrėja. – Mums dar reikia laiko su tuo apsiprasti.“
Išsivysčiusios šalys vis garsiau kalba apie atsakingą vartojimą, tvarumą ir antrojo kvėpavimo suteikimą ne tik masinės gamybos produktams, bet ir prabangos prekėms. Ne tik kalba, bet ir daro: premium segmento iš antrų rankų gigantai „Vestiaire Collective“, „TheRealReal“, „Rebelle“ gyvuoja jau daug metų ir vis auga, brangūs prekės ženklai vienas po kito ir patys įkuria nuosavas naudotų daiktų platformas.
Tendenciją pirkti dėvėtas prabangias prekes labiausiai skatina jauni žmonės, linkę dalintis, tausoti išteklius, pratęsti kokybiškų daiktų gyvenimą.
Kaip kilo mintis, kad ir Lietuvai praverstų internetinė prabangaus sekondhendo parduotuvė?
Ta istorija gana smagi ir, sakyčiau, pamokanti (šypteli). Prieš kelerius metus mūsų šeima kraustėsi iš vieno namo į kitą: kai paruošiau drabužius pervežimui, suvokiau, kad jų yra daugiau kaip tūkstantis vienetų. Reikia kažką daryti, pamaniau.
Ar jums pavyko savo parduotuvėje parduoti tą tūkstantį daiktų?
Per ketverius metus pardaviau apie 70 procentų – vadinasi, bent jau šia prasme idėja pasiteisino (šypteli). Bet, žinoma, „Karuselle“ jau seniai nebėra mano vienos spinta. Pirmieji klientai į platformą žiūrėjo atsargiai, bet laikui bėgant viskas nusistovėjo: dabar turime gana stabilų tų pačių klientų ratą, jie nuolat mums tiekia savo daiktus.
„Karuselle“ nuotr.
Išryškėjo ir esminis lietuvių bruožas: jie mielai parduoda nebenešiojamus brangius drabužius ir batus, dažnai net – su etiketėmis, bet beveik niekada patys jų neperka.
Todėl šiuo metu iš esmės esame tiekėjai užsienio platformoms: Lietuvoje surinktus daiktus parduodame „Vestiaire Collective“, „Rebelle“, Danijos „The Vintage Bar“.
Kodėl? Link tausojimo ir nuosaikaus vartojimo lietuviai kol kas eina mažais žingsniukais?
Labai mažais, ypač jei kalbame apie liukso klasę. Bet čia nieko nuostabaus: tai lėmė mūsų istorija, kultūra ir tradicijos. Brandesni žmonės, kurie dar prisimena sovietinių laikų nepriteklių, tausojimo sąvoką supranta visai kitaip nei jaunimas.
Mūsų kartai psichologiškai svarbu, kad mes įstengiame nusipirkti naują daiktą, o padėvėtas daiktas mūsų pasąmonėje asocijuojasi ne su tvarumu ar tausojimu, o su skurdu ir nepritekliumi.
Jaunam žmogui tai atrodo visai kitaip, jam rūpi planetos ateitis ir klimato kaita. Jis auga atsakingoje, sąmoningoje aplinkoje ir formuoja savo įpročius atitinkamai.
Jaunimui rūpi ir prabangūs prekių ženklai, nes socialiniai tinklai tiesiog įpareigoja norėti ir turėti šių daiktų. Tačiau tai labai brangūs daiktai, todėl jie mielai perka iš antrų rankų. Neįperkamumas ir išskirtinumas šiuo metu yra du pagrindiniai elementai antrų rankų rinkoje.
Antrų rankų rinkoje visuomet aktualus klausimas: kaip žinoti, kad prabangūs daiktai yra originalūs? Kaip jūs tai žinote?
Man rodos, labai mažai kas tai sugeba (juokiasi). Žinoma, linijos turi sutapti, siūlės turi būti lygios – bet tai žino ir tie, kurie padirbinėja brangius gaminius. Taigi lieka pirkimo dokumentas – tai saugiausias būdas užtikrinti, kad prekė tikra. Esame atsisakę daug puikių prekių, jei negalime patvirtinti prekės kilmės.
Ar jūsų pačios įpročiai pasikeitė pradėjus šį verslą? Dabar spintoje nebelaikote tūkstančio daiktų?
Vienareikšmiškai. Kuo toliau, tuo daiktų man norisi mažiau, ir požiūris į juos keičiasi. Norisi labai geros kokybės, ne vieno karto, vienos kolekcijos ar vieno sezono daikto. O jei ir susigundau sezono „must have“ preke, tai visada pagalvoju, ar galėsiu jį parduoti.
Prabangos prekės dažnai vadinamos gera investicija. Ar tai gali būti motyvas pirkti iš antrų rankų? Ar galima jūsų prekes vertinti kaip meno kūrinius, kurie metams bėgant pabrangs?
Yra žinomų žmonių daiktų, kurių vertės bėgant lakui auga, bet tokių daiktų vienetai iš milijonų. Yra rankinių, kurios yra nepavaldžios laikui, jų vertė visada išlieka. Bet reikėtų labai atsirinkti, norint pirkinį vadinti investicija.