Viskas apie aplinką tausojančius audinius ir nuorodos, kur juos įsigyti

Autorius
Viktorija Lėja Voronovaitė
Nuotrauka
Kristina Paukshtite/ Pexels nuotr.
CLASSIC IAB | straipsnio pradžioje 970x250
Reklama

Mados pramonė – vienas iš labiausiai aplinkai kenksmingų sektorių, nes ji kelia daug problemų: nuo vandens taršos ir perteklinio suvartojimo iki didelio anglies dioksido išmetimo. Vis dėlto didėjant supratimui apie aplinkos saugojimą, didėja ir ekologiškų audinių naudojimas bei medžiagų perdirbimas.

Žemei draugiškesnės medžiagos ne tik mažina žalingą poveikį aplinkai, bet ir yra visokeriopai naudingos vartotojui. Kitaip nei sintetinės, daug resursų eikvojančios medžiagos (akrilas, poliesteris, poliamidas, nailonas ir t. t.), šios retai išprovokuoja alergines reakcijas ir yra palankesnės karštuoju sezonu.

Žemiau pateikiame ne tik kokių medžiagų reikėtų ieškoti, bet ir kuriose lietuvių kūrėjų socialinių tinklų paskyrose jų galima rasti.

Šilkas – švelniausias audinys

Šilkas yra itin maloni kūnui medžiaga, be to, jis efektyviai prisitaiko prie temperatūros. Kai karšta, audinys vėsina, o šaltą dieną šildo. Visų mėgstamą medvilnę šilkas perspjauna dėl kelių aspektų. Nepaisant šilko plonumo, šilumą jis sulaiko daug geriau nei medvilnė.

Šilkas taip pat sugeria net du kartus daugiau drėgmės. Net sugėręs didelį kiekį drėgmės, liečiant šilkinis pluoštas atrodo visai sausas.

Dėl savo švelnumo šilkas yra tinkamas net jautriausiai odai.

Vilna – įvairiapusė apsauga

Reklama

Panašiai kaip ir šilkas, vilna apsaugo tiek nuo karščio, tiek nuo šalčio. Ypač atkreipkite dėmesį į merinosų vilną. Ji išsiskiria minkštumu, purumu, lengvumu ir šiluma, tačiau yra pralaidi orui ir gerai saugo nuo temperatūrų kaitos. Ši vilna taip pat užkerta kelią bakterijų dauginimuisi, o tai yra svarbu sušilus.

Bambukinis audinys

Tuo pačiu prisitaikymu prie temperatūros pokyčių pasižymi ir bambukinis audinys. Iš šios medžiagos pagaminti drabužiai yra vieni gamtai draugiškiausių ir tvariausių. Bambukai ypač greit auga ir tenkinasi net skurdžia dirva, tad nenaudoja daug resursų ir nereikalauja apsaugos nuo kenkėjų – pesticidų.

Tiesa, kol kas bambukinis pluoštas nėra toks populiarus kaip medvilnė ar šilkas, tad gaminių pasirinkimas nėra platus. Daugiausia gaminami apatiniai, kojinės ir paprasčiausių siluetų drabužiai.

Natūrali medvilnė

Nėra ko pridurti apie medvilnę: ji leidžia kūnui kvėpuoti, gerai sugeria drėgmę, pasižymi patvarumu. Siūlome rinktis kuo natūralesnį pluoštą, mat medvilnę auginant ekologiškai, vandens sunaudojama maždaug 91 proc. mažiau nei auginant įprastai. Taip pat išsaugomas dirvožemio derlingumas ir biologinė įvairovė, nes nepurškiama daug toksinių medžiagų.

Linas

Maždaug 3 kartus tvirtesnė medžiaga už medvilnę, kuri pasižymi puikiu drėgmės sugerimu ir kūno vėsinimu. Mažas minusas – linas labai lengvai glamžosi, bet ir pakankamai greitai išsilygina. Nepamirškime fakto, kad linas yra giliai lietuviškose šaknyse įsitvirtinęs audinys, tad siūlome ieškoti įdomių sprendimų ir pasipuošti lininiais drabužiais.