Atradusi šią sporto šaką, išsigydė išvaržą ir stuburo skausmus: rekomenduoja išmėginti kiekvienam

Autorius
Ugnė Mingėlaitė
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotr.
CLASSIC IAB | straipsnio pradžioje 970x250
Reklama

Pilateso, aitvaravimo ir įvairaus tipo treniruočių profesionalė bei žinovė Rasa Iselionytė tvirta – pilatesas yra ne tik stilingas ir gražus, bet ir itin efektyvus bei intensyvus. O pasirinkus tinkamiausią rūšį – net ir gydantis.

Kaip ir kada atradai pilatesą?

Pilatesą atradau būdama paauglė. Būdama keturiolikos gavau savo pirmąją sportinę traumą – stuburo išvaržą. Tuo metu žaidžiau tenisą ir daug sportavau. Mano kūnas buvo išbalansuotas ne tik dėl fizinio krūvio, bet ir didelio streso mokykloje bei treniruotėse.

Gavusi išvaržą, nebegalėjau toliau žaisti teniso, chroniškai skaudėjo nugarą. Tad kaip tik tuo metu atradau pilatesą, kuris man padėjo išsigydyti išvaržą ir nugaros skausmus. Nuo to laiko jis tapo mano treniruočių dalimi, be to, tam, kad galėčiau dalytis savo žiniomis ir patirtimi su kitais, visai neseniai tapau pilateso instruktore.

Be pilateso, užsiimi ir daugybe kitų sporto šakų. Kuri – tavo mėgstamiausia?

Drąsiai galiu save vadinti ekstremalaus sporto mėgėja. Jėgos aitvarai, banglentės ir snieglentės – vieni mano mėgstamiausių. Taip pat mėgstu HIIT – aukšto intensyvumo intervalines treniruotes, nes būtent tokio tipo treniruotės man padeda paruošti kūną kiekvienai sporto šakai, o užtrunka jos – nuo penkiolikos iki trisdešimties minučių.

Pilatesas Lietuvoje populiarumo pagreitį įgavo visai neseniai, bet išpopuliarėjo žaibišku greičiu. Kaip manai, kodėl? Kas žmones sudomino?

Po pandemijos natūraliai padidėjo žmonių susidomėjimas sveikata bei noras pabandyti veiklas, kurios gerina fizinę ir emocinę savijautą. Socialiniai tinklai tapo pagrindiniu informacijos šaltiniu, o nuomonės formuotojai ir treneriai ėmė drąsiai dalytis savo patirtimis, skatinančiomis išbandyti pilatesą.

Be to, Lietuvoje daugėja studijų ir profesionalių trenerių. Pilatesas siūlo holistinį požiūrį į kūną, padedantį ne tik gerinti fizinę formą, bet ir mažinti stresą bei gerinti emocinę būklę. Tad tikrai nenuostabu, kad Lietuvoje vis daugiau žmonių įtraukia jį į savo kasdienę rutiną.

Kokios yra pilateso rūšys ir kam jos skirtos?

Yra daugybė atšakų, tačiau šįkart išskirsiu tris populiariausias kategorijas. Pirmasis – „reformer“ pilatesas, atliekamas specialiu įrenginiu, panašiu į lovos rėmą su įvairaus pasipriešinimo spyruoklėmis. Jis padeda stiprinti raumenis, didinti lankstumą ir tinka tiek pradedantiesiems, tiek pažengusiems, taip pat – ir reabilitacijai. Antrasis – „power“ pilatesas. Tai yra intensyvesnė atšaka, orientuota į jėgą, ištvermę ir kardiotreniruotes. Ši šaka skirta norintiems deginti kalorijas ir stiprinti širdies bei kraujagyslių sistemą.

Reklama

O štai „mat“ pilatesas yra klasikinė šio sporto forma, atliekama ant kilimėlio, naudojant kūno svorį kaip pasipriešinimą. Ji tinka visiems, norintiems stiprinti giliuosius raumenis, gerinti laikyseną, balansą ir koordinaciją, ypač naudinga tiems, kurie skundžiasi nugaros skausmais ir nori sustiprinti nugarą bei pilvo presą. Pastaruoju metu pilateso metodikos nuolat tobulinamos, siekiant pasiūlyti įvairaus intensyvumo, sudėtingumo ir labiau intriguojančias treniruotes.

Ar tam, kad užsiiminėtum pilatesu, būtina lankyti studiją? Ar tam būtinas treneris?

Jei esate pradedantysis, rekomenduoju pradėti treniruotis su kvalifikuotu treneriu vien tam, kad išmoktumėte tinkamos pratimų atlikimo technikos ir išvengtumėte traumų. Kiekvienas žmogus turi skirtingą anatomiją ir sveikatos problemas, tad net studijoje grupinėse treniruotėse ne visada įmanoma gauti asmeninių patarimų. Nepaisant to, išmokę pilateso pagrindus, galite tęsti treniruotes namuose, ant kilimėlio be papildomo inventoriaus.

Dabar rinkoje yra daugybė programėlių bei „YouTube“ kanalų, kuriuos pasitelkę galite sportuoti namuose. Aš pati turiu „YouTube“ kanalą „Rasa Is“, kuriame nemokamai dalijuosi HIIT, pilateso ir hibridinėmis treniruotėmis.

Kokius su pilatesu susijusius mitus norėtum paneigti? O gal tokių nėra?

Pirmas mitas, kad pilatesas skirtas tik moterims. Jis naudingas visiems, nepriklausomai nuo lyties. Antrasis mitas – kad pilatesas yra lengvas ir neefektyvus, tai – taip pat netiesa. Taisyklingai atliekant pratimus ir naudojant gumas, svarelius, kamuolius, žiedus, pilatesas gali tapti labai intensyvi treniruotė, reikalaujanti jėgos, ištvermės, balanso ir koordinacijos.

Kokių privalumų, sveikatos naudų jis suteikia?

Pilatesas stiprina giliuosius raumenis, gerina laikyseną, lankstumą, mobilumą, koordinaciją ir balansą. Taip pat treniruočių metu mokomasi sąmoningai kvėpuoti ir susikoncentruoti į judesius. Dėl mažo poveikio sąnariams dažnai naudojamas reabilitacijoje ir traumų prevencijoje. Jis taip pat pagerina sportinį efektyvumą ir tinka visiems, nepriklausomai nuo amžiaus ar fizinės būklės.

Sako, kad pilatesas – vienas stilingiausių sporto šakų. Tai tiesa?

Manau, taip. Tai lemia elegantiški judesiai, moderni ir spalvota įranga, rami ir estetiška studijų aplinka, aukštos kokybės sportiniai drabužiai bei garsenybių ir nuomonės formuotojų įtaka. Visa tai prisideda prie pilateso populiarumo ir stilingumo, todėl daugeliui žmonių tai yra papildoma motyvacija pradėti šią veiklą.