Gydytoja įvardijo, kokie vitaminai yra itin naudingi mūsų mikrobiotai

Autorius
Kristina Kavaliauskaitė (reklama)
Nuotrauka
Jane Doan/ Pexels nuotr.

Mokslinių įrodymų apie mikrobiotos reikšmę organizmui nuolat vis daugėja. Gydytoja dr. Indrė Plėštytė-Alminė pasakoja, kuo ji svarbi ir koks maisto papildų, vitaminų bei žarnyno mikroorganizmų ryšys.

Kuo svarbi mikrobiota?

Mikroorganizmų visuma, gyvenanti organizme (odoje, šlapimo takuose, kvėpavimo ir kituose organuose), vadinama mikrobiota. Didžiausios mikroorganizmų sankaupos aptinkamos virškinamajame trakte, ypač storajame žarnyne. Jie palaiko sveiką žmogaus kūno funkcionavimą. Padeda virškinti, palaiko žarnyno vientisumą, moduliuoja imuninę sistemą, dalyvauja įvairių naudingų cheminių junginių gamyboje ir apsaugo nuo patogenų, ypač nuo infekcines ligas sukeliančių bakterijų.

Probiotikai. „Dr. Ohhira“ nuotr.

Koks žarnyno mikroorganizmų ir papildų bei vitaminų ryšys?

Susikaupusios žarnyne gerosios bakterijos ne tik reguliuoja maistinių medžiagų, vitaminų bei mineralų pasisavinimą, bet ir pačios yra atsakingos už tam tikrų vitaminų, tokių kaip tiaminas, folio rūgštis, biotinas, riboflavinas, vitaminas K ir pantoteno rūgštis, išskyrimą.

Žarnyne esantys mikroorganizmai reguliuoja mikroelementų kiekį organizme tiek reguliuodami jų gamybos procesus, tiek moduliuodami jų įsisavinimą. Nustatyta, kad žarnyno mikrobiota svarbi tokiems vitaminams kaip A, B, C, D, E ir K ir mineralams (kalciui, geležiai, cinkui, magniui ir fosforui) pasisavinti.

O ar patys papildai svarbūs mikrobiotai?

Tai, ką valgome, turi didelės įtakos žarnyno ir viso kūno mikroorganizmams. Nustatyta, kad vitaminai A, B2, D, E ir beta karotenas, patekę į storąją žarną, teigiamai veikia žarnyno mikrobiotą, padidina vadinamų „gerųjų“ mums naudingų bakterijų kiekį. Vitaminai A, B2, B3, C, K palaiko mikrobų įvairovę, vitaminas C skatina trumpos grandinės riebalų rūgščių gamybą, o vitaminai B2 ir E skatina bakterijų, išskiriančių trumpos grandinės riebalų rūgštis, dauginimąsi. Visgi pastebėta, kad, pavyzdžiui, netinkamas suvartojamų geležies papildų kiekis, jei jie nespėja rezorbuotis plonajame žarnyne, gali lemti disbiozę storajame žarnyne. Taigi reikėtų gerai įvertinti, ar visi vartojami papildai nepakenks mikrobiotai.

Nustatyta, kad žarnyno mikrobiota svarbi tokiems vitaminams kaip A, B, C, D, E ir K ir mineralams (kalciui, geležiai, cinkui, magniui ir fosforui) pasisavinti.

Ką daryti, kad vartojami maisto papildai būtų veiksmingi?

Disbiozė ir vitaminų trūkumas – glaudžiai tarpusavyje susiję. Prieš papildų su vitaminais ir mikroelementais vartojimą virškinimo sistemą rekomenduojama paruošti. Tam tikrais atvejais, kol geriami papildai, galima vartoti probiotikus. Šiuo atveju labai tinka „Dr. Ohhira“ probiotikai su 12 rūšių bakterijomis. Jos į storąjį žarnyną patenka jau aktyvios, tai reiškia, kad yra iš karto pasiruošusios padėti pasisavinti reikalingus vitaminus ir mineralus. Be mikrobiotos pagalbos net prabangiausi maisto papildai ar vitaminai gali būti menkaverčiai.

Išskleisti