Mada ir tvarumas – kaip rinktis naujus drabužius ir atsisveikinti su nereikalingais?

Šaltinis
Pranešimas spaudai
Nuotrauka
Vika Kirillova / Pexels
CLASSIC IAB | straipsnio pradžioje 970x250
Reklama

Metų pradžia – žiemos sezono išpardavimų laikas. Mados analitikė Deimantė Bulbenkaitė atkreipia dėmesį, kad, siekiant suderinti madą ir tvarumą, į parduotuves reikėtų keliauti tik atlikus namų darbus – spintos reviziją, susiplanavus biudžetą ir apgalvojus, kurie turimi drabužiai nebereikalingi ir kaip su jais tinkamai atsisveikinti. 

Idėjos pakartotiniam naudojimui

Pasak D. Bulbenkaitės, atsisveikinti su nereikalingu, bet dar dėvėti tinkamu drabužiu galima skirtingais būdais: jį parduoti, organizuoti drabužių mainus su šeimos nariais, paaukoti ar tinkamai supakuotą palikti tekstilės rūšiavimo konteineryje. 

Vienas šiuo metu itin populiarus būdas – drabužių persiuvimas (angl. upcycling). Nors tam reikia šiek tiek žinių, galima rasti ir paprastų sprendimų: kelnes paversti šortais, švarką – liemene, skareles panaudotai surišamai palaidinei. 

Atsisveikinti su nereikalingu, bet dar dėvėti tinkamu drabužiu galima skirtingais būdais: jį parduoti, organizuoti drabužių mainus su šeimos nariais, paaukoti ar tinkamai supakuotą palikti tekstilės rūšiavimo konteineryje. 

Jau keletą savaičių ne tik įsigyti drabužių, avalynės ar aksesuarų, bet ir palikti tuos, kurie nereikalingi, tačiau dar tinkami dėvėti, galima ir Kauno „Akropolyje“ – čia pastatyti trys tekstilės rūšiavimo konteineriai. 

Surinkta tekstilė keliauja į tekstilės rūšiavimo centrą Kaune. Vidutiniškai 90 proc. tekstilės gaminių atgimsta ir suranda savo antrinio panaudojimo paskirtį. Likusi dalis yra priskiriami atliekoms ir yra sudeginami gaminant energiją. 

Kauno „Akropolyje“ pastatyti trys tekstilės rūšiavimo konteineriai

Patarimai, kaip apsipirkti efektyviau

Nusprendus atnaujinti spintą ir įsigyti naują drabužį net ir per išpardavimus, svarbu, jog jis iš tiesų ilgai tarnautų ir puikiai papildytų jau esamą spintos turinį. Taigi, prieš keliaujant apsipirkti D. Bulbenkaitė pirmiausia pataria atlikti spintos reviziją, kuri padėtų suprasti, ko trūksta, ko joje per daug, o ką jau metas perleisti į kitas rankas.

„Einant apsipirkti tikrai neverta vadovautis tendencijų sąrašais ar internete matytomis nuomonės formuotojų rekomendacijomis – svarbiausias gero, jums tinkančio, daikto indikatorius – atvaizdas veidrodyje bei savijauta apsirengus. Kokybišką pirkinių krepšelį pirmiausia turi sudaryti drabužiai, kuriuos dėvėsite nuolat, kurie tiks dėliojant skirtingus derinius bei gelbės skirtingomis progomis. Tai – klasikinio kirpimo (kelnės, švarkas, marškiniai, paltai), neutralių spalvų (juoda, balta, smėlio, tamsiai mėlyna), kokybiškos medžiagos (medvilnė, vilna, šilkas) drabužiai“, – paaiškino D. Bulbenkaitė. 

Einant apsipirkti tikrai neverta vadovautis tendencijų sąrašais ar internete matytomis nuomonės formuotojų rekomendacijomis – svarbiausias gero, jums tinkančio, daikto indikatorius – atvaizdas veidrodyje bei savijauta apsirengus.

Mados analitikė Deimantė Bulbenkaitė

Pirkinių, kurie spintoje neabejotinai dulkės tarsi priekaištas, išvengti padės ir po spintos revizijos sudarytas reikalingų daiktų sąrašas. Sąraše galima numatyti griežtą apsipirkimo biudžetą. Tačiau mada turi teikti ir malonumą – jeigu spinta namuose tikrai nėra perpildyta, kartais galima sau leisti ir vieną nebūtiną, bet labai patinkantį drabužį, kuris paglostys širdį.

Dar vienas D. Bulbenkaitės patarimas prieš einant apsipirkti – pasikartoti populiariausius drabužių priežiūros simbolius, nes daliai drabužių būtinas sausas cheminis valymas. Verta rinktis daiktus, kuriuos galima skalbti skalbimo mašinoje ar rankomis, nes tai palengvins priežiūros rutiną, kainuos mažiau, bus draugiškiau aplinkai.