O. Zelenska į Kijevą pakvietė pirmąsias ponias ir ponus: kalbės apie vaikų saugumą

Autorius
Pranešimas žiniasklaidai, Agnė Mačiulytė
Nuotrauka
Pranešimo siuntėjų nuotr.
CLASSIC IAB | straipsnio pradžioje 970x250
Reklama

Švelniosios galios (angl. Soft Power) ir kultūrinės diplomatijos vaidmuo bei įtaka yra labai svarbūs kuriant tarptautinius santykius ir formuojant požiūrį į šalis visame pasaulyje.

Švelniąją galią pasaulio valstybių lyderiai pasitelkia norėdami paveikti kitų elgesį ir įtikinti savo tikslų teisingumu ne prievartos formomis. Kaip teigiama, švelnioji galia daro teigiamą įtaką ne tik diplomatijai, bet ir ilgalaikių ryšių, peržengiančių politines ribas ir skatinančių ilgalaikį šalių bendradarbiavimą, kūrimui.

Pastebima, jog pirmosios ponios ir ponai yra pagrindinės figūros, savo iniciatyvomis ir asmenine įtaka formuojančios valstybių įvaizdį. Pirmosios ponios ir ponai įprastai atkreipia dėmesį į opias socialines – švietimo, psichinės sveikatos, vaikų ir moterų teisių, klimato kaitos bei kitas – problemas.

Poveikį grindžia tyrimai

Pirmųjų ponių ir ponų darbo, kurį jie atlieka siekdami daryti įtaką savo šalių švelniajai galiai, svarbą galima įvertinti kiekybiškai.

Remiantis bendrovės „Brand Finance“ specialiai atliktu tyrimu paaiškėjo, kad pirmosios ponios ir ponai gali daryti įtaką veiksniams, kurie sudaro 35 proc. visos šalies švelniosios galios, o tai rodo jų didelę galią ir gebėjimą formuoti požiūrį į savo šalį visame pasaulyje.

Be to, pastebėta, kad pirmosios ponios ir ponai savo šalies prekės ženklo identitetui suteikia „žmogiškąjį atspalvį“, todėl valstybės tampa labiau patrauklios pasaulinėje arenoje.

Nuotolinio susirinkimo, kuriame dalyvavo ir D.Nausėdienė, akimirkos. Pranešimo siuntėjų nuotr.

Diplomatinių atstovų veikla daro netiesioginį poveikį jų šalių BVP. „Brand Finance“ atlikto tyrimo duomenimis, 0,5 balo padidėjęs šalies pasaulinio švelniosios galios indekso balas gali lemti iki 1,22 mlrd. dolerių BVP ekonominį pakilimą. Tai įrodo, kad investicijos į kultūrinę diplomatiją, tarptautinį geranoriškumą ir pasaulinį bendradarbiavimą susijusios ne tik su etinėmis ar estetinėmis vertybėmis, bet ir su apčiuopiama ekonomine nauda.

Atsižvelgiant į Pasaulinį švelniosios galios indeksą, 2024 m. švelnioji galia yra didžiausia šiose valstybėse: Jungtinėse Amerikos Valstijose, Didžiojoje Britanijoje, Kinijoje, Japonijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Kanadoje, Šveicarijoje, Italijoje, Prancūzijoje ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose.

Reklama

Olenos Zelenskos įtaka

2021-aisiais Ukrainos pirmoji ponia Olena Zelenska inicijavo pirmųjų ponų ir ponų aukščiausiojo lygio susitikimą. Pastarasis greitai išaugo į unikalią pasaulinę bendruomenę, kurios tikslas – suvienyti pasaulio pirmąsias ponias ir ponus, stiprinti švelniosios galios įtaką, skatinti dialogą ir veiksmingai reaguoti į pasaulinius humanitarinius iššūkius.

Kasmet aukščiausiojo lygio susitikime sprendžiamos aktualios ir itin svarbios temos didelių pasaulinių pokyčių ir iššūkių akivaizdoje.

Ketvirtojo susitikimo spaudos konferencijos akimirkos. Pranešimo siuntėjų nuotr.

Ankstesniuose aukščiausiojo lygio susitikimuose buvo pasiekta reikšmingų laimėjimų. Pavyzdžiui, 2021 metais pavyko surinkti 6,2 mln. dolerių paramą ir įsigyti 92 greitosios pagalbos automobilius, 2022-aisiais buvo užmegztos 25 tarptautinės partnerystės tarp įvairių šalių medicinos įstaigų.

Neseniai O.Zelenska paskelbė apie ketvirtąjį pirmųjų ponių ir ponų aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame vėl bus keliama globali ir visam pasauliui svarbi tema – vaikų saugumas.

Aukščiausiojo lygio susitikime pirmosios ponios ir ponai, ekspertai, specialistai ir žinomos asmenybės nagrinės grėsmes ir iššūkius, su kuriais šiandien susiduria jaunoji karta bei būdus, kaip nuo jų apsisaugoti.

Kaip skelbiama pranešime, išskiriama keletas dimensijų, kuriose vaikai ir jaunimas susiduria su grėsmėmis. Tai – karo dimensija (ginkluotojų konfliktų metu), šeima (namuose), švietimas (mokykloje), interneto dimensija (virtualioje erdvėje).  

Aukščiausiojo lygio susitikimas vyks 2024 m. rugsėjo 12 d. Ukrainos sostinėje Kijeve.

Praėjusiais metais vykusio susitikimo akimirkos. Pranešimo siuntėjų nuotr.