Protarpinis badavimas: veiksminga dieta ar žala organizmui?

Autorius
Silvija Vaidogaitė
Nuotrauka
Pexels

Anksčiau žmonės sąmoningai badavo dėl religinių priežasčių arba tikėjimo, kad taip gali išsigydyti ligas. Šiandien žodis „badavimas“ skamba vis dažniau, tačiau žmonės neretai jį praktikuoja dėl visai kitų priežasčių. 

Populiariausia šiuo metu badavimo forma – protarpinis badavimas, kuriam būdingi įvairūs besikeičiantys valgymo ir nevalgymo laiko intervalai. Jie gali būti nuo kelių valandų, kai valgoma, pavyzdžiui, tik nuo 8 iki 17 val., iki kelių dienų, kai valgoma tik 5 dienas iš 7.

Didžiausi privalumai

Protarpinio badavimo šalininkai teigia, kad nevalgant organizmas neturi iš kur pasisemti resursų energijai, todėl pradeda deginti riebalus ir padeda sureguliuoti svorį. Visgi tyrimai rodo, kad badavimas nebūtinai yra efektyvesnis nei kitos įprastos, kalorijas arba maisto medžiagas kontroliuoti reikalaujančios dietos. Harvardo sveikatos leidinyje (angl. Harvard Health Publishing) rašoma, kad protarpinis badavimas sukelia panašius riebalų deginimo procesus kaip ir MAM (mažai angliavandenių maiste) arba ketogeninė dietos. 

Kitas dažnai minimas badavimo privalumas – širdies ligų prevencija. Manoma, kad protarpinis badavimas gali sumažinti širdies ligų riziką ir pagerinti bendrą širdies sveikatą. Badaujant naktimis neužkandžiaujama, o būtent jis, anot tyrimų, yra susijęs tiek su svorio priaugimu, tiek su diabetu ir padidėjusia širdies infarkto rizika. Tikima, kad badavimas taip pat padeda palaikyti cukraus kiekio kraujyje ir jautrumo insulinui normą. Visgi šiai sąsajai patvirtinti reikia daugiau tyrimų.

Reklama

„Neturime daug įrodymų, kaip ši dieta veikia ilgalaikėje perspektyvoje“, – sako dr. Rimm, epidemiologijos ir mitybos profesorė Harvardo T. H. Chano bendrosios sveikatos mokykloje. Tyrimai apie protarpinį badavimą vis dar yra ankstyvųjų stadijų ir dauguma jų trunka tik iki 6 mėnesių. Be to, nėra pakankamai didelio skaičiaus žmonių, kurie būtų praktikavę šią dietą metų metus ir galėtų komentuoti rezultatus.

Potenciali žala

Protarpinio badavimo tyrimuose dažnai minimi tokie neigiami padariniai kaip nuovargis, nuotaikų kaita, energijos stoka, irzlumas ir negebėjimas susikoncentruoti, ypač vos pradėjus badauti. Taip pat akcentuojami migreniniai galvos skausmai ir valgymo sutrikimai. Dažniausiai minimas persivalgymas po badavimo. Protarpinis badavimas gali būti itin pavojingas žmonėms, kurie jau serga širdies ligomis ir turi kitų sveikatos sutrikimų, vartoja tam tikrus vaistus.

Naujausio Amerikos širdies asociacijos (angl. American Heart Association) tyrimo duomenys parodė, kad protarpinis badavimas su 8 valandų valgymo ir 16 valandų nevalgymo intervalu yra susijęs su 91 proc. aukštesne rizika numirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų. 

Taigi protarpinis badavimas gali būti naudingas, tačiau nereikėtų pamiršti ir potencialios žalos. Prieš pradedant bet kokį badavimo režimą svarbu pasikonsultuoti su specialistu ir susidaryti individualizuotą mitybos planą, kuris nekeltų pavojaus sveikatai ir taptų sveikos gyvensenos dalimi.

x