Gyvybės eliksyro ieškojo jau Mesopotamijos, kinų ir Europos viduramžių alchemikai, tačiau oficialiai nieko konkretaus, panašu, taip ir nepavyko surasti. Standartinės ilgo gyvenimo gairės, rodos, vis dar apsiriboja klasikiniais „maitinkis ir judėk sveikai, neturėk žalingų įpročių, išsimiegok“ šūkiais.
Visgi už prabangių vilų vilaičių vartų gyvena žmonės, kurie, rodos, amžino ar bent jau ilgo gyvenimo paslaptį įminę labiau nei likusieji. Ir ne, vaikų kraujo gerti ar misti placentomis pusryčiams jiems tikrai dėl to (kol kas) nereikia.
Sveikatos nenusipirksi?
Kad ir ką postringautume apie kilnią, nors ir nepasiturinčią, visuomenę, apie tai, jog laimės ar sveikatos nenusipirksi, mokslininkai mums į akis vožia faktus. Ir jie tokie, kad žmonės, kurių pajamos yra aukštesnės nei vidutinės, tiesiog… gyvena ilgiau!
Pavyzdžiui, apskaičiuota, kad moters, kuriai 1970 metais sukako 50 metų ir kurios vidutinės pajamos buvo mažos, gyvenimo trukmė buvo apie 80,4 metų. Moteris, gimusi tais pačiais metais, bet kurios pajamos pateko į daugiausia uždirbančių procentinį dešimtuką, vidutiniškai gyveno iki 84,1 metų. Tad gyvenimo trukmės skirtumas buvo apie 3,7 metų.
Tačiau moterų, kurioms 1990 metais sukako 50 metų, mažai uždirbančių žmonių grupėje gyvenimo trukmė visai nepagerėjo. O tarp daugiausia uždirbančių moterų gyvenimo trukmė pailgėjo net 6,4 metų – nuo 84,1 iki 90,5. Per tuos du dešimtmečius gyvenimo trukmės skirtumas tarp apatinio ir daugiausia uždirbančių moterų sluoksnio padidėjo nuo šiek tiek daugiau nei 3,7 metų iki daugiau nei 10 metų. Vyrų gyvenimo trukmės skirtumas tarp apatiniame ir viršutiniame pajamų sluoksniuose esančių per tuos kelis dešimtmečius padidėjo nuo 5 iki 12 metų.
„Rūpinimasis savimi“, kaip koncepcija, yra vienas galingiausių pasaulio ekonomikos augimo variklių, išaugęs iki nežmoniško dydžio pramonės: 2023 metais ją sudarė maždaug 44 mlrd. JAV dolerių. Tikimasi, kad 2023–2030 metais rinka augs visais 7,5 proc., o šį augimą labiausiai skatina itin aukštos kokybės ir inovatyvių produktų paklausa.
Pirmoje vietoje čia rikiuojasi JAV vartotojai, antroje – europiečiai, tačiau Azijos ir Pietų Amerikos rinkos sparčiai vejasi. „Groupon“ apklausos metu buvo apskaičiuota, kad vidutinė europietė savo išvaizdai bei sveikatai per visą gyvenimą vidutiniškai paskiria apie 238 tūkst. eurų.
Milijardierių varžytuvės
„Anti-aging“ koncepcija tapo nauju savirealizacijos taikiniu daugeliui inovatyvių milijardierių. Siekis užkariauti kosmosą ar sukurti superautomobilius juk nublanksta prieš idėją sukurti nemirtingą žmogų! Vienas tokių – „Amazon“ įkūrėjas ir multimilijardierius Jeffas Bezosas. Kosmose pabuvęs turtuolis investavo į „Altos Labs“ – paslaptingą naują startuolį, kuris vykdo biologinio perprogramavimo tyrimus, kad būtų įmanoma atjauninti žmogaus kūno ląsteles laboratorijoje ir taip sustabdyti biologinį senėjimą bei pailginti žmogaus gyvenimo trukmę.
„Altos Labs“ įkūrė verslininkas ir milijardierius bei technologijų investuotojas Jurijus Milneris, o šio startuolio generaliniu direktoriumi paskirtas visame pasaulyje pripažintas amerikiečių mokslininkas Richardas Klausneris, buvęs JAV Nacionalinio vėžio instituto direktorius, „Juno Therapeutics“ bei „GRAIL“ bendrakūris.
Nors daugelis į senėjimą orientuotų biotechnologijų įmonių siekia kovoti su senėjimu susijusiomis ligomis, „Altos Lab“ tikisi… atidėti mirtį, atjaunindama visą žmogaus kūną ląstelių lygmeniu.
Kompanija toli gražu nėra pirmoji biotechnologija, tirianti senėjimą ir ilgaamžiškumą, – ir tai ne pirmasis J. Bezoso žygis šioje srityje.
Kalifornijoje įsikūręs „Unity Biotechnology“ – startuolis, siekiantis sulėtinti ar panaikinti senėjimo simptomus, per dešimt metų nuo jos įkūrimo pritraukė tokius investuotojus kaip jau minėtas J. Bezosas, turtuolis Robertas Nelsonas ar „PayPal“ įkūrėjas milijardierius Peteris Thielis.
Tačiau bendrovė keliskart patyrė didelių smūgių akcijų biržose, kai jos pagrindinis kandidatas nuo senėjimo, vaistas nuo osteoartrito UBX0101, per 12 savaičių nepasiekė planuotų rezultatų.
„Google“ remiama „Calico Labs“, įkurta 2013 metais, yra JAV įsikūrusi biotechnologijų kompanija, kuri taip pat tiria biologinius senėjimo procesus ir ketina kovoti su amžėjimo procesais.
Turtuoliams ši „nemirtingumo“ sritis tapo patrauklesnė už bitkoinus ar maisto alternatyvų kūrimą – į „amžinąjį gyvenimą“ metamos investicijos tiesiog atima žadą (pvz., šimtai milijonų dolerių vien perprogramavimo sričiai). Ir nors neseniai atliktas tyrimas parodė, kad senėjimo procesas gali būti tiesiog visiškai nesustabdomas, biologinio perprogramavimo šalininkai mano, kad senėjimas yra daug lankstesnis, nei įsivaizduojame. Tad šie tyrimai arba iš tiesų sukurs tikrą jaunystės eliksyrą, arba liks tiesiog turtingųjų užgaida sukurti naują paradigmą žmonių sveikatos srityje.
Svajonių pardavėjai
Bet nusileiskime į Žemę. Pagal „anti-aging“ rinkos tyrimus, didžiausią dalį šio verslo pelno užima priemonės, kurios tepamos ant odos – kremai, losjonai, serumai. Didžiausios žaidėjos čia „Estée Lauder“ grupė su „La Mer“, „Estée Lauder“ ir „Clinique“ kompanijomis, „L’Oréal Luxe“ grupė su „Lancôme“, „Kiehl’s“ ir „Giorgio Armani Beauty“ bei „Shiseido“ grupė.
Vėliau rikiuojasi maisto papildai, prietaisai, procedūros ir specialistų konsultacijos.
Nišinė prabangi kosmetika užima tik labai nedidelę dalį visos rinkos, o šeichų žmonoms kuriami kremai su aukso dulkėmis, juodaisiais ikrais ar stebuklingais priedais – išvis lašas jūroje. Ir nors „Dior“ siūlo bene brangiausią veido kremą pasaulyje, kurio standartinis 50 ml kremo indelis kainuoja 7,5 tūkst. JAV dolerių, liūto dalis kovoje su senatve atitenka kasdieniams buitiniams vartotojams.
Beje, „Dior L’Or De Vie“ veido kremas ypatingas tuo, kad yra limituoto leidimo, vos 130 vienetų visame pasaulyje, o savo sudėtyje turi labai prabangių vynuogių iš Château d’Yquem dvaro Sauternes regione Prancūzijoje sulčių. Jei nespėjote tapti tuo vienu išrinktuoju iš šimto trisdešimties, galima įsigyti „La Prairie“ drėkinamojo kremo su multipeptidais už 1 690 JAV dolerių, šio pagaminta žymiai daugiau.
Dar viena „amžino gyvenimo“ verslo dalis – ypatingosios klinikos. Pasaulio turtuoliams labai gerai žinoma viena tokių klinikų Šveicarijoje – klinika „La Prairie“, kurioje taikomos kamieninių ląstelių terapijos, o tokio išskirtinio regeneracijos kurso kaina prasideda nuo 25 tūkst. eurų.
Austrijoje su nuostabiais vaizdais į Alpes stūkso „Lanserhof“ sveikatingumo centras, kuris dešimtmečius puoselėja ilgaamžiškumo idėją. Kainos savaitei be apgyvendinimo ir maitinimo čia prasideda nuo 3 tūkst. eurų, pagal pageidavimą ir atitinkamą užmokestį atliekami ne tik pagrindiniai tyrimai, tačiau ir magnetinis rezonansas, DNR tyrimai, galima gauti osteopatijos seansus, šoko bangų terapiją, detoksikaciją, akupunktūros gydymą, vitaminų injekcijas ir viską, ką tik begalite sugalvoti. Klinika savo veiklą išplėtusi ir į kitas šalis – susimoki mėnesinį 4–5 tūkst. eurų mokestį ir gali visais klinikos privalumais naudotis neribotai. Tokių ypatingų sveikatinimo klinikų yra ir Tailande, ir Dubajuje, ir Pietų Korėjoje, ir Brazilijoje, skiriasi tik jų siūlomos terapijos, kainos ir vaizdai per langus.
Tačiau ką visi aukščiau aprašyti dalykai turi tarpusavyje bendro? Taip, dideles kainas ir nemirtingumo pažadą. Paprasčiau kalbant, galimybę padėti itin turtingiems žmonėms išleisti savo pinigus prieš jiems nukeliaujant į kapus. Anksčiau ar vėliau.
Ar viskas priklauso nuo genų?
Ir visgi pamirštame, kad senėjimas yra natūralus. Kita vertus, technologijos ir mokslas gali mūsų natūralias ribas praplėsti.
Vis dėlto raktas į ilgaamžiškumą – žmogaus genomo paslapties išaiškinimas. Tai didžiausią postūmį amžiaus medicinoje padaręs atradimas.
Tiesa, iššifruoti žmogaus genomą jau galima vos per tris dienas, ši paslauga privačioje klinikoje JAV kainuoja 1,5 tūkst. dolerių.
Senstant ir toliau dalijantis ląstelėms, DNR sekos chromosomų gale, vadinamos telomerais, pamažu trumpėja. Kai telomerai tampa per trumpi, ląstelė žūsta.
Tad pagrindinė „anti-aging“ mokslo užduotis – surasti, kas pailgintų telomerus. Shai Efrati, profesorius iš Tel Avivo universiteto, su kolegomis atliko klinikinį tyrimą, kurio metu tiriamuosius kone visą dieną laikė jau minėtoje aukščiau hiperbarinės oksigenacijos kameroje – vos per tris mėnesius telomerai pailgėjo tiek, kiek būtų pailgėję pakeitus mitybą ir ėmus sportuoti bei tokį režimą palaikant metus.
Tyrimais buvo įrodyta, kad pakeitus gyvenimo būdą telomerai per penkerius metus pailgėdavo apie 10 proc. Fiziniai pratimai bent 3 kartus per savaitę po 45 min. per pusmetį padidina fermento telomerazės aktyvumą du kartus. Mokslinių tyrimų metu padarytos išvados nustebino tuo, kad žmonės, kurie vartojo daug rupių ruginių miltų produktų, žuvies, riešutų, omega 3 riebalų rūgščių, irgi turėjo ilgesnius telomerus, negu tie, kurie vartojo greitąjį maistą, kofeiną, baltą duoną ir perdirbtą mėsą. Ypač naudinga pasirodė Viduržemio jūros dieta.
Taip pat buvo nustatyta, kad stresas, įtampa neigiamai veikia telomerus, nes išsiskiria daug streso hormono kortizolio, kuris užkerta kelią telomerų ilgėjimui.
Žmogaus mąstymo būdas, fizinis aktyvumas, sveika gyvensena be alkoholio ar narkotinių medžiagų, tinkamas miego režimas ir mityba – bene svarbiausi kertiniai veiksniai, kurie teigiamai veikia žmogaus genomą.
Nors tokie produktai kaip retinolis – vienas labiausiai reklamuojamų ir perkamų odos priežiūros priemonių – be hialurono rūgšties, arbatmedžių aliejaus ir niacinamido – gali užkirsti kelią atsirasti raukšlėms, Harvardo tyrime daroma išvada, kad geriausias būdas išsaugoti jaunatvišką išvaizdą priklauso ne nuo naudojamų produktų, o nuo gyvenimo būdo veiksnių, tokių kaip nerūkymas ir nesideginimas saulėje.
Kaip daro Holivudas
Vis dėlto pasitikėti vien sveiko gyvenimo būdo bei emocinio relakso galia daugeliui atrodo per primityvu. Prastai pagarsėjęs reperis P. Diddy visiems, norintiems išsaugoti grožį bei jaunystę, rekomendavo „Batana“ palmės aliejų.
Kim Kardashian dievina „vampyro veido procedūrą“. Skamba kraupiai, tačiau tai tiesiog PRP (trombocitais papildyta plazma) veido procedūra, kurią ne vienus metus galite atlikti ir Lietuvos grožio klinikose. Procedūros metu paimama paciento veninio kraujo, jis išcentrifuguojamas, atskiriama plazma ir ji suleidžiama į veido odą. Taip skatinama kolageno gamyba, mažinami uždegiminiai procesai. Šios procedūros kartas Kim atsieina net 1,9 tūkst. JAV dolerių, Lietuvoje už šį malonumą sumokėsite kone keturis kartus mažiau.
66 metų Madonna kliaujasi ne tik chirurgais, tačiau ir specialiu anticeliulitiniu prietaisu už 99 tūkst. JAV dolerių. Prietaisas veikia akustinių bangų terapijos principu, kuri padeda naikinti celiulitą ir odos įdubimus.
Gražuolė aktorė Mila Kunis veido odą lepina Scotto Vincento-Borbos iš „Borba“ sukurta HD deimantų ir rubinų šveitimo procedūra, kurios kaina 7 tūkst. JAV dolerių.
O štai viena garsiausių visų laikų sportininkių Serena Williams mėgsta laiką leisti „The Evian Experience“ centre, kur maudosi vadinamoje brangiausioje vonioje pasaulyje, pripildytoje 1 tūkst. litrų „Evian“ šaltinio vandens.
Tad, jei tingite pakelti sėdimąją ir prasieiti belaukdami J. Bezoso ląstelių perprogramavimo tyrimo postūmio, bent įlįskite į dušą ir pasilepinkite drėkinamuoju kremu. Jei tai jaunystės išsaugoti nepadės, bent būsite kvapnūs. O senatvė? Kaip genai ir kišenė leis!