Bokso profesionalas ir vienas žinomiausių trenerių Lietuvoje Aleksandras Baranovas tvirtai sako, kad boksas įkandamas kiekvienam. Nors užsiiminėti šia sporto šaka jis pradėjo dėl maištautojiškų priežasčių, šiandien didžiuojasi čempiono titulais ir tokią moko būti jaunąją kartą.
Aleksandrai, kaip ir kada atsiradai bokse? Koks buvo tavo kelias?
Bokse atsiradau penkiolikos, nes norėjau išmokti geriau muštis – paauglystėje ir norai buvo paaugliški. Tuo metu priklausiau futbolo „ultroms“, tad tekdavo dažnai važiuoti į kitus miestus, kuriuose susitikdavau su kitų komandų gerbėjais. Tuomet atrodė, kad reikia išmokti už save pastovėti tiek futbole, tiek gatvėse.
Pamenu, pats atėjau pas savo trenerį ir jo paklausiau, ar galiu išmokti boksuotis profesionaliai, gauti daugiau įgūdžių, mat iki tol susirinkę su draugais šio sporto mokydavomės savarankiškai. Nuo 2008 metų pradėjau dalyvauti varžybose ir gana greit tapau Lietuvos jaunimo čempionu. Kiek vėliau atstovavau Lietuvos suaugusiųjų rinktinei, dalyvavau tarptautiniuose turnyruose.
Dabar treniruoju jaunus žmones, siekiančius meistriškumo, ir mėgėjus, norinčius tiesiog mėgautis šiuo sportu. Šiuo keliu ir einu, esu baigęs pedagogo ir bokso trenerio bakalauro studijas, taip pat pradėjau mokytis magistrą.
Tavo treniruotėse susirenka būriai žmonių, ir ne tik vyrai. Papasakok, ar šis sportas toks pats tiek vyrams, tiek moterims? O gal moterims jį reikia pritaikyti kitaip?
Boksas moterims yra labai tinkamas sportas, o specialiai jo pritaikyti moterims nėra reikalo. Turiu auklėtinių, kurios yra ne tik boksininkės mėgėjos, bet ir profesionalės – Lietuvos čempionės. Žinoma, čia kalbame apie profesionales, kurios dalyvauja varžybose.
Į mėgėjų treniruotes bokso klube ateina daug merginų – kartais netgi daugiau nei vaikinų. Pastebėjau, kad dažnai jos labiau „užsikabina“ ir reguliariai vaikšto į treniruotes. Boksu užsiimti gali kiekviena, tai yra puikus būdas padidinti savo aerobinį pajėgumą ir raumenyną, ištvermę. Be to, tai duoda naujų, įdomių įgūdžių, tai yra puikus būdas išsikrauti ir sustiprinti save fiziškai. Juk smegenims nuolat reikia duoti išmokti kažką naujo – tai yra mano gyvenimo filosofija.
Stereotipiškai – tai vyriškas sportas. Ką patartum moterims, kurios dvejoja ir baiminasi juo užsiimti?
Sutinku, kad stereotipiškai tai – vyrų sportas, bet kartu pastebiu, kad šis stereotipas labai keičiasi. Vilniuje su kolegomis stipriai dirbome, kad jį sulaužytume, padarėme daug darbo, nes šiandien treniruotėse susirenka daug moterų.
Aš apskritai manau, kad nėra vien moteriško ar vyriško sporto. Todėl noriu patarti tiesiog ateiti ir pabandyti. Tai puikus sportas, ypač dėl bendro tonuso. Boksas gali atstoti net ir jėgos treniruotes ar bėgimą. Jis leidžia save tobulinti visapusiškai.
Boksas jau kurį laiką yra tapęs vienu populiariausių ir madingiausių mėgėjų sporto šakų…
Jis išpopuliarėjo 2015–2016 metais ir nuo to laiko ši tendencija stipriai nesikeičia. Esu įsitikinęs, kad labai stipriai prie to prisidėjome – kartu su kolegomis iš bokso klubo „City Boxing“, Tadu Tamašausku ir Vitalijumi Vasiljevu, dėjome daug pastangų, kad boksas pasiektų ne tik nišinę žmonių grupę, bet būtų pasiekiamas ir įdomus bet kam, kas nori užsiimti sportu.
Iš pat pradžių treniruotes rengdavome Vingio parke, o dabar turime visą klubą, kuriame yra ir daug grupių tik moterims, pats joms vedu asmenines treniruotes. Beje, mūsų klube yra ir jaunimo grupės, nesumeluosiu sakydamas, kad mūsų salė turi net 6 čempionus, kurie turnyruose užima prizines vietas.
Kokių privalumų, sveikatos naudų suteikia boksas?
Naudų yra daugybė. Viena svarbiausių – boksas stiprina širdies kraujagyslių sistemą, gali pakelti maksimalų deguonies įsisavinimą. Tai yra susiję su šiuo metu itin populiariu ilgaamžiškumu. Be to, treniruočių metu darome daug jėgos ir ištvermės pratimų. Jie stiprina mūsų raumenyną ir kaulus. Boksuojantis įtraukiami visi raumenys, be to, rekomenduojame ir pabėgioti. Maža to, šis sportas labai sveikas emocinei sveikatai – jis labai padeda išsikrauti.
Su kokiais sunkumais ir iššūkiais tenka susidurti pradėjus lankyti boksą? Kaip juos įveikti?
Dažniausiai su sunkumais susiduria tie, kurie anksčiau nėra sportavę. Jie neturi aerobinės bazės. Kaip treneris nuspręs ją sukurti, priklauso nuo kiekvieno profesionalo. Aš visada stengiuosi ją akcentuoti, tad treniruočių metu aerobinei bazei stiprinti skiriu apie 40 minučių. Likusį laiką skiriame technikai, jėgos pratimams.
Aerobinės bazės statymas yra tarytum ilgas apšilimas su įvairiais judėjimo, koordinacijos, smūgiavimo pratimais. Jokių kitų sunkumų nėra – manau, kad boksas yra įkandamas kiekvienam. Jei žmogus yra atviras naujiems dalykams ir patirtims, jis gali nesunkiai save patobulinti, apkrauti savo smegenis nauja veikla ir, žinoma, gerai praleisti laiką.