Chirurgas A. Jankauskas: „Vyrai vejasi moteris visose plastinės chirurgijos srityse“

Autorius
Agnė Mačiulytė (reklama)
Nuotrauka
NORTHWAY nuotr.
CLASSIC IAB | straipsnio pradžioje 970x250
Reklama

Kas yra geras chirurgas? Tai – specialistas, kuris tarsi pamojavęs burtų lazdele pildo visus klientų norus, ar gydytojas, visų pirma galvojantis apie paciento sveikatą?

Medicinos mokslų daktaras, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Arūnas Jankauskas sako, kad savo srities profesionalas visų pirma turi realistiškai brėžti kompetencijos ribas. Dėl to, jo teigimu, operacijų kartais tenka ir atsisakyti, ir tai – visiškai normalu.

„Visada noriu suteikti aukščiausios kokybės rezultatą, dėl kurio pacientas jaustųsi laimingas. Todėl kartais, jei matau grėsmes arba suprantu, kad pacientas tikisi daugiau, nei aš galiu duoti, operacijų atsisakau. Mūsų darbe labai svarbi reputacija. Tad stengiuosi kiekvieną darbą atlikti maksimaliai gerai“, – sako jis.

Apie gydytojo kompetenciją byloja ilgametė patirtis. Jau 19 metų medicinos centre „Northway“ dirbantis vyras specializuojasi viršutinių ir apatinių vokų korekcijų, įvairaus sudėtingumo krūtų operacijų, pilvo plastikos, riebalų nusiurbimo srityse. A. Jankauskas skaičiuoja jau ketvirtą karjeros dešimtmetį ir prisipažįsta – jo darbe tikrai yra buvę visko.

Kodėl rinkotės plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos kryptį? Ar prieš tris dešimtmečius ji buvo tokia pati populiari kaip ir šiandien?

Baigęs tuometį Kauno medicinos institutą, neturėjau galimybės pasirinkti plastinės chirurgijos specialybės – tuo metu nebuvo tokios rezidentūros. 1990 metais pradėjau dirbti Plastinės chirurgijos, traumatologijos-ortopedijos klinikoje, buvau traumatologas-ortopedas. Vėliau įgijau ir plastinės bei rekonstrukcinės chirurgijos specialybę.

Anksčiau estetinės chirurgijos operacijos tikrai nebuvo tokios populiarios kaip dabar. Šiandien dauguma „Northway“ klinikoje mano atliekamų operacijų yra estetinio pobūdžio.

Kaip per pastaruosius dešimtmečius keičiasi pacientų norai, tendencijos? Kokių operacijų pacientai norėdavo anksčiau, o kokių – dabar?

Anksčiau pacientės dažniau pageidaudavo krūtų didinimo implantais. Dabar sparčiai daugėja prarastų kūno formų atkūrimo operacijos, tokios kaip krūtų pakėlimas su arba be mažinimo, pilvo sienos korekcija, riebalų nusiurbimas, riebalų persodinimas. Populiarios veido operacijos, tarp kurių vyrauja viršutinių ir apatinių vokų, ausų korekcija.

Daugėja krūtų implantų šalinimo operacijų. Dėl implantų susidėvėjimo, plyšimo požymių šalinu prieš daug metų įstatytus implantus. Tos pačios operacijos metu suformuoju ir normalią krūties formą.

Dėl kokių nusiskundimų į jus dažniau kreipiasi moterys, o dėl kokių – vyrai?

Vyrai vejasi moteris visose plastinės chirurgijos srityse. Moterys dažniausiai skundžiasi užkritusiais vokais, dėl kurių akys pavargsta, ašaroja, kartais trukdo regėjimui. Jaunesnės pacientės nori turėti atviresnius vokus, dėl kurių joms lengviau pasidaryti makiažą.

Vyrai dėl vokų korekcijos kreipiasi rečiau, mano kabinete jie įprastai apsilanko tuomet, kai odos perteklius jiems tikrai trukdo. Prisimenu pacientus, kuriems užkritę vokai trukdė dirbti. Pavyzdžiui, laivo kapitonas vokų odą turėdavo kelti pirštais, nes ši jam trukdė žiūrėti per žiūronus, o profesionalus fotografas dėl užkritusių vokų negalėjo gerai matyti per vaizdo ieškiklį.

Daugėja vyrų, kurie tiesiog nori atrodyti jauniau. Neretai į kliniką juos atveda antrosios pusės. Viršutinių ir apatinių vokų korekciją dažnai atlieku kartu atėjusiai porai.

Tiek vyrai, tiek moterys kreipiasi dėl per didelės krūtinės. Labai didelės krūtys vargina moteris, bet krūtų liaukinis audinys patologiškai padidėti dėl ginekomastijos gali ir vyrams. Abiem atvejais atitinkamai šalinu liaukinį audinį ir siunčiu histologiniam ištyrimui. Taip išsprendžiu medicinines ir estetines problemas.

Kokios operacijos siejamos su didesne rizika?

Kiekviena operacija daugiau ar mažiau yra rizikinga. Prieš ją pacientas turi būti reikiamai ištirtas. Rizikai įtakos turi gretutinės ligos, imuninė sistemos būklė, nutukimas, operacijos trukmė, amžius. Kiekviena operacijų grupė turi riziką keliančių požymių. Pavyzdžiui, pilvo sienos korekcijos nereikėtų daryti kūno masės indeksui esant didesniam nei 30.

Kada įprastai, priklausomai nuo operacijos tipo, galima tikėtis išvysti galutinį rezultatą?

Randai suminkštėja ir tampa mažai pastebimi per metus, tada juos galima vertinti. Jeigu formuojasi platesni, kieti, dirginantys randai, gydymas tęsiamas injekcijomis, pakartotinomis korekcijomis. Operacijas lydi patinimas, kuris nyksta pamažu. Pakėlus, patempus, padidinus, sumažinus, nusiurbus rezultatas matomas iš karto, bet patinimas gali laikytis 3 savaites, 3 mėnesius, pusę metų.

Ar savo darbe yra tekę susidurti su pacientais, priklausomais nuo plastinių operacijų?

Yra. Suklusti reikia tuomet, jeigu pacientui padaryta ne viena, skirtingų chirurgų atlikta operacija. Žmogui gali nepatikti jo kūnas tiek prieš korekcijas, tiek ir po jų.

Esate atsisakęs operuoti pacientą?

Taip. Nedarau operacijos, jeigu matau grėsmes, kai suprantu, kad pacientas tikisi daugiau, negu galiu duoti.

Ar dažnai tenka klientams pasiūlyti kitokį sprendimą arba juos net įkalbėti nesidaryti operacijos?

Kartais lūkesčiai būna nerealūs. Kai paaiškinu sudėtingesnės operacijos eigą, tikėtiną rezultatą, galimas komplikacijas, ir atkalbinėti nereikia. Negaliu pakelti krūtinės be randų, negaliu padaryti plokščio pilvo, jeigu yra pilvinis nutukimas, negaliu padaryti talijos, jeigu žmogus turi siaurus klubus, o jo krūtinės ląsta plati, negaliu nusiurbti viso kūno riebalų ir taip toliau.

Kada reikėtų kreiptis į chirurgą?

Manau, reikėtų atskirti sveikatą ir gyvenimo kokybę. Ne visos plastinės chirurgijos operacijos pagerina sveikatą, tačiau niekas nesiginčys, kad labai didelės krūtinės sumažinimas padės išspręsti problemas, susijusias su stuburu, pečių juosta. Gyvenimo kokybę pagerina dauguma operacijų. Jeigu žmogus įsitikinęs, kad dėl patobulintos išvaizdos jausis geriau, labiau pasitikės savimi, tuomet jam verta kreiptis į chirurgą.

Jūsų darbas – išties sudėtingas. Kaip atsipalaiduojate po darbo? Kokius hobius praktikuojate?

Įtampą darbe mažina laimingi pacientai, kurie nuoširdžiai dėkoja. Tai įkvepia dirbti toliau.

Atsipalaiduoju namuose užmiestyje, kur verda visas mano gyvenimas – šeima, augintiniai. Būdamas ten visiškai atsijungiu nuo darbo: rūpinuosi ir džiaugiuosi išpuoselėta aplinka, bendrauju su svečiais. Gamta, augintiniai, žvejyba, fizinis darbas – geriausias galvos pravėdinimas.