„Žmogus gali tikėtis, kad pradėjus vartoti kolageną išsilygins raukšlės ant kaktos ir nepastebės, kad nustojo traškėti sąnariai“, – sako Baltijos–Amerikos terapijos ir chirurgijos klinikos šeimos gydytoja Rita Seniūnaitė ir pasakoja apie geriamo kolageno naudą vasaros metu.
Įprastai manoma, kad vasarą neverta vartoti papildų, nes ir taip gausu daržovių, vaisių, uogų. Ar vasarą reikia kolageno? Kuo jis naudingas?
Nors vieno atsakymo dėl papildų vartojimo vasarą nėra, kolagenas tikrai gali būti vartojamas visais metų laikais, vasarą – taip pat. Kolagenas yra baltymas, tad augaliniame maiste jo tiesiog nėra.
Odoje, dermoje, esančios kolageno ir elastino skaidulos sudaro atraminį odos karkasą ir suteikia jai elastingumo. Taigi, norintiems turėti elastingą odą organizmas turi turėti pakankamai „statybinės medžiagos“ vidinei kolageno sintezei.
Be to, kolagenas atsakingas ne tik už jaunatvišką odą, gražius, tvirtus nagus ar plaukus, bet ir lėtina osteoartrozės vystymąsi, gerina sąnarių judrumą, mažina jų skausmą, didina kaulinio audinio tankį, palaiko dantenų sveikatą, užtikrina kraujagyslių sienelių elastingumą ir saugo nuo aterosklerozės, gerina regėjimą.
Kokia geriamo kolageno nauda vasarą?
Vasarą padidėja neigiamas išorinių veiksnių, tokių kaip ultravioletiniai spinduliai ir oro tarša, poveikis odai, todėl odai ir visai kūno „karkasinei“ sistemai reikalinga apsauga ne tik išoriškai (kremai su SPF, galvos apdangalai), bet ir iš vidaus.
Dermoje hidrolizuotas kolagenas veikia dvejopai: laisvosios aminorūgštys yra statybiniai blokai kolageno ir elastino skaiduloms formuotis, o kolageno tripeptidas veikia fibroblastų membranoje esančius receptorius ir skatina naujo kolageno, elastino, hialurono rūgšties ir ekstraląstelinio matrikso gamybą. Dalis kolageno atitenka audinių atkūrimo procesams.
Dėl karščio ar saulės poveikio taip pat dažnai nukenčia kraujagyslių sistema bei vidaus organai. Be to, vasarą dažniausiai suintensyvėja fizinis aktyvumas, tad didesnė apkrova tenka sausgyslėms ir sąnariams. Kolageno yra visuose žmogaus kūno audiniuose, tad jo poveikis yra visapusiškas. Gal ir neįmanoma pastebėti, kaip gerėja kraujagyslių elastingumas, tačiau organizmas tikrai ateityje padėkos už natūralių širdies ir kraujagyslių sistemos funkcijų palaikymą.
Ar kolagenas gali sumažinti žalingų saulės spindulių daromą žalą?
Viena iš UV spindulių sukeliamų problemų – epidermio hiperplazija, dėl kurios sausėja ir praranda elastingumą oda, silpnėja ir lūžinėja plaukai bei nagai. Remiantis laboratorinių tyrimų rezultatais, kolageno peptidų vartojimas slopina UV spindulių daromą žalą epidermiui ir dermai.
„Dr. Ohhira“ nuotr.
Ar yra specialių rekomendacijų, kaip vartoti kolageną vasarą?
Kolagenas – natūralus, organizme esantis baltymas, tad šalutinio poveikio paprastai nebūna ir specialių rekomendacijų laikytis nereikia. Kai kurių kolageno papildų sudėtyje būna vitamino C, kuris – gyvybiškai svarbus kolageno sintezei.
Retais atvejais šis vitaminas gali kelti tokius pašalinius reiškinius kaip skrandžio spazmai ar padidėjęs rūgštingumas. Tai svarbu žinoti, nes vasarą žmonės ir taip vartoja daugiau sezoninių vaisių, daržovių ir žolelių, turinčių vitamino C.
Kokia kolageno ir įvairių vitaminų bei mineralų sąveika?
Kolageno sintezei ar efektyvesniam jo pasisavinimui reikia vitamino C, vario, cinko. Taip pat naudingos tokios aminorūgštys kaip prolinas ir glicinas, kurių gausu mėsoje ir riešutuose. Kolageno sintezė reikalauja daug energijos, tad naudingas kofermentas Q10, kuris suteikia ląstelėms reikiamos energijos ir „atrakina“ jas gaminti nuosavą kolageną.
Kodėl reikėtų rinktis „Dr. Ohhira“ kolageną?
Kolageno pasisavinimas organizme priklauso nuo veikliosios medžiagos molekulinės masės, o galutinis efektas – nuo vartojamo kolageno tipo. „Dr. Ohhira“ kolagenas pasižymi labai efektyviu biologiniu prieinamumu dėl mažos – tik 500 Da – molekulinės masės.
Tai hidrolizuotas I, II ir III tipo kolagenas. Sudėtyje yra patentuotas „AntiAge TRIO“ kompleksas – sinergiškai veikiantys kolageno tripeptidai, elastinas ir 93 proc. grynumo hialurono rūgštis. Dėl tokios sudėties užtikrinamas maksimaliai efektyvus kolageno pasisavinimas. Be to, yra ir simbiotinio ekstrakto „OM-X“, skirto žarnyno mikroflorai balansuoti. Papildas malonaus mėlynių skonio, nėra jokio žuvies poskonio.
Kiek laiko reikia vartoti kolageną, kad pastebėtume poveikį?
Visų pirma, nereikėtų pamiršti, kad organizmas pats nustato audinius ir organus, kuriems labiausiai reikia kolageno peptidų. Žmogus gali tikėtis, kad pradėjus vartoti kolageną išsilygins raukšlės ant kaktos ir nepastebės, kad nustojo traškėti sąnariai.
Paprastai kolageno poveikis pastebimas per 10–14 dienų, o ryškiausias – praėjus 1–1,5 mėnesio nuo naudojimo pradžios. Vartojimo trukmė labai individuali ir priklauso nuo žmogaus poreikių bei lūkesčių. Taip pat svarbu amžius, sveikatos būklė, žalingi įpročiai, tad konkrečiai apibrėžti sudėtinga.