Vynologas pasakė, kaip išsirinkti geriausią nealkoholinį vyną

Autorius
Justė Vaišnoraitė (reklama)
Nuotrauka
FREIXENET nuotr.
CLASSIC IAB | straipsnio pradžioje 970x250
Reklama

Išlepusiems ir jau šiek tiek pavargusiems nuo didmiesčiuose pulsuojančio šurmulio bei intensyvaus ritmo, neretai sprendimu tampa viena valanda kelionės gilyn į lankomo regiono širdį. Vilioja galimybė paragauti ten gaminamų autentiškų vietinių maisto gėrybių ar tai vietai būdingų gėrimų.

Prancūzijoje tai garsioji Šampanė, Provanso laukai arba Burgundijos kalvų žalumos. Italijoje smagu pasiklysti Cinque Terre pakrančių gatvelėse ir mėgautis jų dovanojamais vaizdais bei skoniais. Ispanijoje – dar gana neatrastas perlas – vos pusšimčiu kilometrų nuo Barselonos centro nutolęs, autentika pulsuojantis Sant Sadurni d‘Anola miestelis.

Palmes iškeisti į vynuogynus

Palikus Barselonos architektūrinius monumentus ir daugiakultūrinę turistų minią, greitkeliu pasukus Sant Sadurni link, vaizdai už lango pradeda kisti. Netrunka, kada pakrantėse plastančius aukštų palmių lapus keičia visai palei žemę vešliai žaliuojančios vynuogynų plotmės. Nesudėtinga suprasti – vyndarystės amato menas čia skaičiuoja ištisas kartas.

Leidžiantis tolyn nuo miesto triukšmo, pamažu pasitinka autentiškojo miestelio gatvės, kurios amžių čia skaičiuoja nuo 1080 metų, o nuo XIX a. antrosios pusės tampa pagrindiniu Ispaniškojo putojančio vyno gamybos epicentru. Sant Sadurni d‘Anola visuomet pasižymėjo derlingais ir vynuogynams dėkingais žemės plotais, todėl agrokultūros tradicijas puoselėjančios šeimos netruko padėti garsiojo „Cava“ gamybos, taip kaip ir viena garsiausių putojančio vyno gamintojų pasaulyje šeima, įkūrusi „Freixenet“.

Moteris, kuri pasirinko burbuliukus

„Freixenet“prekės ženklas tapo pradininku daugelyje putojančio vyno gamybos tradicijų.  Pavyzdžiui – vieni pirmųjų pradėjo naudoti tradicinį, Prancūziškuoju laikomą ir šampano gamyboje taikomą gamybos metodą, tam, kad būtų subrandintas ispaniškas putojantis vynas.

„Freixenet“, originaliai įkurti Francesc Sala Ferrés, vyno namai savo istoriją pradėjo kaip ramaus vyno gamintojai, tačiau netrukus paveldėtoja dukra Dolores Sala Vivé pasuko į burbulų ir skonių palečių pasaulį. Būtent ji „Freixenet“ prekiniam ženklui padėjo pamatą tapti garsiausiu putojančio vyno gamintojų pasaulyje (remiantis IWSR duomenimis tarptautinėje putojančio vyno rinkoje, 2023 m.) ir vietoj įprasto ramaus vyno pasirinko nerti į gana alchemiško gėrimo gamybos niuansus.

FREIXENET nuotr.

Tradiciniai metodai netradicinei rinkai?

Keičiantis laikams ir filosofijai, putojančio vyno gamyba plėtėsi ir stebint rinkos tendencijas, buvo pasitelktos autentiškos bei tradicinį gamybos metodą puoselėjančios  technologijos tam, kad būtų pagamintas unikalus nealkoholinis putojantis vynas – „Freixenet 0.0%”.

Kokybe ir burbuliukų keliamu malonumu niekuo nenusileidžiantis įprastam putojančiam, nealkoholinis „Freixenet“pasižymi gaivumu, skaidriomis gėlių bei tropinių vaisių natomis ir elegantišku citrusų skoniu. Baltas nealkoholinis vynas, gausus  gyvybingumo ir be galo šviežio potyrio, puikiai dera mėgaujantis lengvais užkandžiais, japonų virtuvėje sukuriamais gurmaniškais malonumais ar lengvomis saltomis.

Mažai cukraus ir kalorijų, daug skonio

Tuo tarpu „Freixenet 0,0% Rosé“, patrauklios ir gomurį žadinančios šviesiai rožinės spalvos, pasižymi ypač ilgai išliekančiais burbuliukais, taip pat yra gaivus ir vaisinis. Tik rožinis atspalvis atskleidžia jame laukinių raudonųjų uogų – žemuogių, aviečių bei laukinių braškių skonį, kuris, atsigėrus gurkšnį, yra rafinuotai palydimas gėlių bei tropinių vaisių natų. Nuostabiai papildantis desertiškų ar vaisiškų užkandžių patiekalus, „Freixenet 0,0% Rosé“,  degustacijose atsiskleidžia naujomis skoninėmis natomis.

Subalansuotas abiejų putojančių nealkoholinių vynų rūgštingumas, praturtintas vidutinio dydžio aktyviais burbuliukais, atskleidžia tik aukščiausią vynuogių kokybę ir sukuria neeilinės gaivos pojūtį. Ypač mažas kalorijų ir natūralaus cukraus kiekis suteikia galimybę šiuo putojančiu mėgautis taip dažnai ir tiek, kiek tik norisi.

Vyndarystės meno paslaptys

Norėdami pažinti unikalų ir autentiškumą puoselėjantį nealkoholinio putojančio gamybos metodą, kalbiname pačiame Sant Sadurni miestelyje įsikūrusioje „Freixenet Cava“ gamykloje dirbantį vynologą Manel Quintana.

Iš kurio regiono Ispanijoje yra kilusios „Freixenet“ nealkoholinio vyno gamyboje naudojamos vynuogės?

Visos vynuogės, kurias naudojame „Freixenet Cava“ namų gamyboje yra kilę lokaliai iš Penedės regiono, esančio pačioje Katalonijos širdyje, nutolusio apie valandą nuo Barselonos.

Ar dauguma vynuogių, naudojamų nealkoholinio „Freixenet“ vyno gamyboje, yra kilę būtent iš vietinio Sant Sadurni miestelio apylinkių ar pačių jūsų vynuogynų?

Kadangi esame didžiausias putojančio vyno gamintojas pasaulyje, vien Sant Sadurni miestelyje, šimtmečius skaičiuojančiuose vynuogynuose prisirpusių vynuogių  paprasčiausiai nepakaktų. Vynuoges šio putojančio nealkoholinio vyno gamybai renkame visame Penedės ir netgi plačiau aprėpiančiame regione, tačiau tik iš patikrintų ir patikimų augintojų, su kurių šeimomis skaičiuojame ne vieną dešimtį puoselėjamą partnerystę.

Kada buvo įkurta pati „Freixenet“ gamykla ir šie autentiški vyno rūsiai?

„Freixenet“ įkūrėjų šaknys grįžta atgal į 1861 metus, kada ir buvo įkurta pirmoji gamykla, tik ji neturėjo aiškaus pavadinimo. „Freixenet“ vardas atsirado jau IX amžiuje ir netrukus buvo užpatentuotas kaip unikalus prekinis ženklas. Na, o šie vyno rūsiai, kur pasitinkame jus šiandien, savo duris atvėrė 1929 metais ir nuo tada yra vienu didžiausiu traukos centru burbuliukų ir vyndarystės meno mylėtojams.

O kiek laiko čia dirbate jūs pats?

Kaip enologas (vyndarystės ir vynologijos mokslo ekspertas) „Freixenet“įmonių grupėje skaičiuoju jau 30-tus metus! Džiaugiuosi, kad beveik visus juos ir praleidau tarp šių autentiškų rūsių sienų Sant Sadurni miestelyje – jaučiate, čia net oras kvepia kitaip?

Papasakokite, kaip ir kokios vynuogės yra atrenkamos gaminti „Freixenet“ nealkoholiniams vynams?

Tradiciškai naudojamas klasikinių ispaniškų vynuogių veislių, kilusių iš aplinkinių regionų, mišinys. Dominuojanti vynuogės rūšis – Airén, kuri pasižymi gana galingu skoniu, vidutiniu saldumu bei mažu kiekiu rūgšties, todėl nuostabiai atsiskleidžia balanse su kitomis maišomomis vynuogėmis. Airén vynuogių rūšis unikali ir tuo, jog yra ypač sena bei išskirtinai atspari sausroms.

FREIXENET nuotr.

Kaip manote, kodėl Lietuviai taip pamilo „Freixenet“ nealkoholinį vyną? Kokia šio putojančio paslaptis? Ir ar jis toks pats populiarus čia, Ispanijoje?

Man gana sudėtinga atsakyti į šį klausimą, kadangi per mano 30 metų patirties vynologijoje, nealkoholinis vynas yra labai jauna tradicija, kuri tik dabar, per pastaruosius kelerius metus, įgauna didelį pagreitį populiarume. Ispanijoje „Freixenet 0,0%“ vynas yra vienareikšmis nealkoholinio vyno rinkos lyderis, tačiau lietuviai šį gėrimą myli dar stipriau. Man tai vis dar šiokia tokia paslaptis. Gal jūs man papasakokite, kodėl taip mylite nealkoholinį vyną (juokiasi)?

Iš tiesų, tai nėra ko nemylėti – ta pati kokybė, toks pats autentiškas ir tradicijas puoselėjantis metodas, „Freixenet“ prekinis ženklas – mes ne veltui esame putojančio vyno rinkos lyderiai pasaulyje. Puikiai žinome, ką darome jau kelis šimtmečius, todėl ar tai tradicinis vynas, ar nealkoholinis – mums pavyksta. O nealkoholinių gėrimų rinka pasaulyje išgyvena renesansą – žmonės renkasi gyventi atsakingai, atsigręžia į savo sveikatą ir gerovę, bet šeimos vakarienių, draugų susibėgimų ar nuostabių švenčių tradicijos išlieka, todėl nealkoholinis putojantis ar ramus vynas čia nuostabi alternatyva!

Sakėte, kad „Freixenet 0.0%“ prekinis ženklas ir Ispanijoje yra lyderis. Kaip manote, kas padeda būtent šiam nealkoholiniam putojančiam išsiskirti iš kitų? Kokias išskirtines jo savybes paminėtumėte?

Svarbu pradėti nuo to, kad „Freixenet 0.0%“ produktų linija turi net 5 skirtingus pasirinkimus – nuo balto bei rožinio putojančio, iki balto, rožinio bei raudono ramaus vyno. Tai suteikia didelę laisvę rinktis ir derinti šį nealkoholinį vyną prie bet kokio maisto, progos ar nuotaikos.

Pavyzdžiui, vakarienei valgysite kažką sunkesnio ir mėsiško – raudonas nealkoholinis yra nuostabus palydovas. Šventei su gausybe desertų reikia lengvų burbuliukų – putojantis „Freixenet 0.0% Rosé“taps nepakeičiamu pasirinkimu. Šventėse dominuoja elegancija, rafinuotumas ir šviesūs atspalviai – „Freixenet 0.0%“ baltas ramus ar putojantys vynai taps ne tik pagrindiniu gėrimu, bet ir dar vienu dekoro elementu, nes jie be galo gražūs, matėte?

Taip pat mūsų gerbėjams artima aukšta kokybė ir išlaikyti tradiciškumo standartai, kurie perteikiami ir nealkoholinio vyno gamyboje. Vis daugiau tikslinės auditorijos greta savo pamėgtų tradicinių pasirinkimų atranda ir šias augančio populiarumo alternatyvas. Priežastys įvairios, bet visas jas vienija gurmaniško skonio paieškos ir aukšti kokybės reikalavimai, kuriuos „Freixenet“ prekinis ženklas atliepia su kaupu.

Kaip manote, kas labiausiai nustebina žmones, kai jie lankosi „Freixenet“ vyno rūsiuose ir šioje gamykloje?

Ko gero kontrastas (juokiasi). Prieš apsilankant visi tikisi pamatyti milžiniško dydžio gamyklą su kaminais, gamybos linijomis ir kitais gamykloms būdingais atributais, o kai atvyksta ir pamato mūsų autentišką „Freixenet Cava“ pastatą nustemba – „o kur viskas telpa“ klausia kone kiekviena lankytojų grupė. Ir kaip visi apstulbsta supratę, jog viskas yra ne kur kitur – o po žeme.

„Freixenet“ vyno rūsiai tikrąją ta žodžio prasme ir yra rūsiai. Apsilankymo metu mes turime galimybę nusileisti net tris sluoksnius gilyn į apačią ir pamatyti visą istoriškai besivysčiusį vyndarystės meną bei jo evoliuciją savo akimis.

Turo metu ne tik pasakojame apie patį prekinį ženklą ir produktų bei gamybos subtilybes, tačiau ir degustuojame įvairiu nealkoholinio vyno brandinimo metu išgautus skonius. Apsilankymą čia visuomet vainikuojame tradiciniu ispaniškuoju aperitivo laiku: skiriame laiko bendravimui, ragavimui ir šio pastato unikalios auros išjautimui.

Nustebsite, tačiau kiekvienais metais sutinkame ir išlydime jau šimtais skaičiuojamas lietuvių grupes – jūsų tautiečiai be galo smalsūs ir malonūs, ypač smagu su jais dalintis giliomis ir mūsų taip gerbiamomis tradicijomis, nes jūs, mano žiniomis, savo krašte to neturite, tiesa? Jums gera girdėti, todėl mums gera nuoširdžiai dalintis – tokia sinergija įkvepia!

„Freixenet“ durys atviros visiems

Norintiems patirti unikalią ir įkvepiančią „Freixenet“ potyriminę kelionę, tereikia susisiekti su čia už viešnagę atsakingais darbuotojais – jūsų įkvėpimas yra vieno laiško atstumu. Įspūdingiausia, ko gero, atvykti rudenį, kai gausūs vynuogynai jau būna subrandinę vaisius ir nuimamas pirmais derlius ar spalio mėnesį, kai Sant Sadurni miestelis ūžia nuo vietinių vyndarių festivalių.

Svajokliams čia vertėtų apsilankyti dar pavasarį, kada gamta yra vešli ir žalia bei nepaliesta plieskiančių vasaros karščių. Tačiau, nepaisant sezono, populiarėjantis kitoks kelionių formatas, ypač toks gausus įspūdžių bei skonių, tikrai nepaliks abejingų!