Plastikos chirurgas S. Vikšraitis – apie veido pakėlimo operaciją: kada ją atlikti per anksti?

Autorius
Neringa Šimkutė (reklama)

„Šiuolaikinės moterys atsisako greitų, trumpalaikių sprendimų ir trokšta kuo natūralesnių bei stabilesnių veido pokyčių“, – sako plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Saulius Vikšraitis.

Ar estetinis grožis turi universalių požymių? Ar egzistuoja „tobulas“ veidas?

Egzistuoja tam tikros veido proporcijos, kampai ir ašys. Kalbėdami apie grožį, iš esmės tai ir turime omenyje. Visgi standartai nuolat kinta, o veido proporcijos nėra vienintelis kriterijus, pagal kurį vertinamas grožis. Kiekvienas žmogus turėtų būti vertinamas individualiai, pagal veido tipą, audinių tonusą ir tūrį, mimikos aktyvumą, amžėjimo pokyčius.

Veido bruožai – ne atskirų detalių kratinys, o harmoninga visuma. Neretai net ir „netobuli“ veido bruožai suteikia žmogui išskirtinumo ir žavesio. Būtent unikalumas ir veido proporcijos atskleidžia charakterį, patrauklumą ir charizmą. To ištrinti negalima. Perdaryti – taip pat.

Pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie veido patempimo operacijas. Kokie metodai šiuo metu laikomi pažangiausiais? Kur link juda rinka?

Vieno populiariausio, geriausio ar pažangiausio metodo išskirti negalėčiau. Natūraliai atjauninti veido bruožus padeda endoskopinės operacijos, na, o pažengusiems veido amžėjimo požymiams mažinti puikiai tinka klasikinis veido patempimas. Požiūris į plastinę chirurgiją keičiasi iš esmės – nuo radikalių intervencijų pereinama prie švelnių, labiau prevencinių, beveik nematomų. Nuo veido patempimo prie subtilaus pakėlimo.

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas, Tarptautinės plastinės estetinės asociacijos (ISAPS) narys, Veido sekcijos lektorius ir pranešėjas Saulius Vikšraitis.

Kokią veido patempimo techniką Jūs laikote aukso standartu, kodėl?

Mano sukurta veido patempimo metodika, kurią pristatau Pasaulio plastinės chirurgijos bendruomenei, paprastai susideda ne iš vieno, o net kelių sprendimų. Visų pirma, visada kruopščiai išanalizuoju veido bruožus, amžėjimo pokyčius, charakterį. Atsižvelgiu į kaktą ir antakių liniją, akių formą, nosies proporcijas, veido ovalą, lūpų formą ir smakrą.

Manau, kad aklai taikyti tik vieną ar kitą metodą nėra tikslinga – veidas turi daug plokštumų, tad jas reikia subtiliai „apžaisti“. Dažnai naudoju pažangesnę veido patempimo metodiką, leidžiančią paviršinę raumeninę fasciją patemti trimis, o ne kaip įprasta viena kryptimi. Žinoma, labai svarbu individualūs sprendimai atsižvelgiant į paciento anatomiją ir estetinius tikslus. Tai ir laikau aukso standartu.

Ar pastebite blogai atliktų darbų? Kokie požymiai tai išduoda?

Kartais tikrai pastebiu. Tai išduoda pakitusios veido proporcijos, neharmoningi veido bruožai, disbalansas. Visada stengiuosi išsaugoti pagarbą veido anatomijai. Tai – itin svarbu.

Ką patartumėte pacientams, kurie svarsto apie veido patempimo operaciją? Nuo ko pradėti?

Veido patempimas – ne vien techninis, bet ir estetinis sprendimas, kuriam reikalingas didelis paciento pasitikėjimas bei gydytojo ir paciento ryšys. Nuo to priklauso operacijos rezultatas. Svarbu ne tik pati procedūra, bet ir paciento pasiruošimas, pooperacinė priežiūra, nurodymų ir rekomendacijų laikymasis, laiko sau skyrimas.

O pradėti siūlau nuo klausimo: kodėl ir ką norėčiau keisti? Kodėl šis noras kilo? Ar tai nuoširdus vidinis noras, ar bandymas įtikti kokiai nors socialinei grupei, kitam žmogui. Antras žingsnis – pasidomėti, kokios galimybės ir rizikos. Galbūt norimai korekcijai net nereikia chirurgo. Jei nusprendėte, kad plastinė operacija – jūsų pasirinkimas, kitas žingsnis – gydytojo paieška. Peržiūrėkite jų darbų galerijas, pasidomėkite specialisto pasaulėžiūra, užsirašykite į konsultaciją. Būtent konsultacijos metu dažniausiai ir gimsta galutinis apsisprendimas keistis.

Kaip manote, kaip atrodys veido chirurgija po 10–20 metų? Ar numatote kokių nors reikšmingų proveržių ar naujų metodų atsiradimą?

Žmonės nori atrodyti jauniau be akivaizdžios chirurgo pagalbos, tad plastinės chirurgijos ateitis – minimali intervencija ir tokie metodai kaip subtilus veido pakėlimas (angl. „BabyFacelift“), endoskopinis veido patempimas. Turbūt pastebėjote, kad ir Holivudo žvaigždės, tokios kaip Angelina Jolie ar Jennifer Lopez, renkasi nematomas operacijas, jog išsaugotų natūralius veido bruožus. 

Dabar tikrai kur kas daugiau dėmesio skiriama individualizuotam veido atjauninimui, nes tai padeda pasiekti geriausių estetinių rezultatų. Sudarant individualų planą, atsižvelgiama į amžių, odos tipą, genetiką, gyvenimo įpročius, o tada, pasitelkus duomenų analizės įžvalgas, kuriamos veiksmingesnės atjauninimo strategijos, lemiančios didesnį pacientų pasitenkinimą. Džiaugiuosi galėdamas dirbti su stipria komanda, kurios dėka galiu pasiūlyti personalizuotus procedūrų gydymo planus.

Kas yra endoskopinis veido pakėlimas ir „BabyFacelift“?

Endoskopinis veido pakėlimas – švelni, mažiau invazyvi procedūra ir natūralūs, subtilūs rezultatai. Ji pasižymi trumpesniu gijimo laikotarpiu ir mažiau pastebimais randais. Na, o „BabyFacelift“ – viena iš šiuolaikinių estetikos krypčių, kurios tikslas – ne atkurti ir atjauninti, o kiek įmanoma ilgiau išlaikyti natūralius esamus bruožus. „BabyFacelift“ ne siekia tobulumo, o saugo autentiškumą. Tai ilgalaikė strategija: subtili, laiku atlikta intervencija siekiant atitolinti sudėtingus ir radikalius sprendimus.

Kalbant konkrečiau, tai – mažos apimties, dažnai endoskopinė, chirurginė procedūra, miniveido pakėlimas, išsiskiriantis trumpu atsigavimo laikotarpiu, greitu grįžimu į įprastas veiklas, minimaliais randais. Būtent to siekia veiklūs, šiuolaikiški ir užimti žmonės.

Sakote „laiku atlikta“, kada yra laikas?

Mini veido pakėlimas rekomenduojamas 38–48 metų pacientams, kai išryškėja pirmieji amžėjimo požymiai: paglemba oda, pakrinta skruostai, nusileidžia antakiai, žvilgsnis tampa „pavargęs“. Tai labiau „prevencinis“ patempimas, padedantis pristabdyti amžėjimo pokyčius dar prieš jiems išryškėjant. Ilgalaikėje perspektyvoje „BabyFacelift“ne tik padeda sutaupyti, sumažinant kitų procedūrų poreikį, bet ir ilgiau išlikti geriausia savo versija.

Ar naujausias metodas visada reiškia, kad geriausias?

Kiekvienais metais pristatoma kažkas naujo, skirtingas metodas ar technika, tačiau patariu neskubėti. Kiekviena naujovė turi būti patikrinta laiko.

x